Новини / Аналітика / Чиї марки наклеюватиме Санта — Клаус
3 вересня 2007, 08:54
Розмір шрифта: А А А

Чиї марки наклеюватиме Санта — Клаус

Чиї марки наклеюватиме Санта — Клаус, російські полярники, експедиція, Північний полюс-35, Норвегія, Арктика, державні мужі
Чиї марки наклеюватиме Санта — Клаус

Російські полярники зачастили до Арктики. У високі широти стартувала вже четверта в нинішньому році експедиція. Цього разу «триколір» не встромлятиметься в океанське дно, а злетить над новою станцією, що дрейфує, «Північний полюс-35». Для цього у бік Чукотського моря відправляється флагман Росгідромета «Академік Федоров» і атомний криголам «Росія». Похід, як мовиться, плановий і задуманий був не сьогодні. Проте можна чекати, що в контексті боротьби, що різко загострилася, за океанський шельф він буде сприйнятий іншими претендентами як чергова спроба Москви дістати неабиякий шматок «арктичного пирога» і ще більш розжарить пристрасті навколо прийдешнього переділу регіону, де зосереджена до чверті світових запасів вуглеводнів.

Рішуча заявка Росії на Північний полюс, а точніше — на той, що тягнеться від нього до наших берегів «трикутник» в 1,2 млн. квадратних кілометрів, була сприйнята хворобливо. Сполучені Штати у відповідь спочатку послали супроводжувати російські судна літаки-розвідники, а потім спішно зібрали власну експедицію, яка відправилася до північної верхівки планети на криголамі берегової охорони «Хілі». Інспекційний вояж по своїх «северах» зробив і канадський прем‘єр Стівен Харпер, перед цим пообіцявши, що незабаром арктичні рубежі країни охоронятимуть шість патрульних кораблів і нову військову базу на американській Крайній Півночі. Услід за ними в похід виступили і данці. Правда, власних криголамів у них немає, так що довелося скористатися послугами шведського «Одена» і російського атомохода «50 років Перемоги».

Але і це зовсім не все «зацікавлені особи». Сьогодні в Північному Льодовитому океані ведуть «розвідку» і німецькі полярники на науково-дослідному судні «Полар штерн», і французькі — на яхті льодового класу «Тара». Час від часу сюди навідується китайський криголам «Сніжний дракон». По деяких повідомленнях інтерес до цих місць проявляють і індійці.

Особлива тема — давня територіальна суперечка з Норвегією. Минулого року вона услід за Росією подала заявку в Комісію ООН з меж континентального шельфу. У ній норвежці сформулювали претензії на значну частину океанської ділянки, яку ми вважаємо своїм. Мова йде про «сірій зоні» в 155 тис. квадратних кілометрів, де, між іншим, розташовано родовище, що містить, по деяких оцінках, до 3 трлн кубометрів газу. Але, схоже, з північними сусідами нам домовитися все-таки вдасться. Принаймні, є обопільне прагнення улагодити справу, поки в нього не втрутилися інші «гравці». І не випадково тому недавно президент Путін дав вказівку уряду прискорити підписання компромісної угоди.

Проте інтереси прибережних країн стикаються не тільки в «російському трикутнику». Наша експансія на Північ підлила масла у вогонь, давно тліючий по той бік полюса, в Західній півкулі. Якщо танення полярних льодів продовжуватиметься тими ж темпами, то стане судноплавним Північно-західний морський прохід — найкоротший шлях з Європи до Азії, та до того ж територія теж вельми багата вуглеводнями. Права на нього пред’являють, в першу чергу, Канада і Данія. До маленького нежилого острівця Ханс, який займає стратегічне положення в цьому районі, вони по черзі посилають військові кораблі і встановлюють там свої прапори. Але на цю арктичну трасу претендують і Сполучені Штати, про що днями безпосередньо заявив канадському прем‘єрові Джордж Буш. І інші країни — Швеція, Англія, Німеччина, Нідерланди, Франція. Ну і Росія, ймовірно, теж була б не проти прийняти участь — врешті-решт, у кого ще є такий могутній криголамний флот!

Нинішня активність в Арктиці прибережних і далеких від неї держав, між іншим, має абсолютно безневинне виправдання. Дослідження океанського шельфу проводиться в рамках Міжнародного полярного року, який почався минулою навесні. Але результатів від численних експедицій чекають не тільки і не стільки учені, скільки державні мужі, дипломати, фахівці з морського права, керівники нафто- і газодобувних компаній. А в Росії ще і політики, для яких «полярна карта» може стати козирем в ході передвиборної кампанії. Що, до речі, яскраво продемонстрував недавній марш-кидок віце-спікера Артура Чилінгарова на Північний полюс, що не має ніякого відношення до наукових досліджень.

Атмосфера очікування розжарюється, напруга росте. Звідси, напевно, і прагнення якнайскоріше оголосити про свою перемогу. Буквально днями в пресі з’явилося повідомлення, що дослідження російських учених ніби то підтвердили, що океанський хребет Ломоносова, навколо якого, власне, і розгорівся важ сир-бор, є продовженням Сибірської континентальної платформи. Іншими словами — належить Росії. Проте буквально наступного дня Вніїокеангеології, що бере участь в проекті «Арктика-2007», спростував цю «сенсацію». Та і проби, отримані командою Чилінгарова, виявляється, ні при чому: Північний полюс знаходиться в стороні від цього «підводного віадука», що сполучає Росію з Гренландією і Канадою.

Як затверджують фахівці, знадобиться ще немало часу, щоб ретельно проаналізувати дані і останніх експедицій, і тих, що проходили в попередні роки. Більш того, на їх думку, дослідження треба б підкріпити результатами глибоководного буріння, але такої техніки у нас, на жаль, немає. Правда, морське пароплавство Мурманська запропонувало переобладнати під рішення цієї задачі свій атомний ліхтеровоз «Севморпуть», та на те потрібні і засоби, і час.

А ось часу якраз залишається не так вже і багато. До 13 травня 2009 року — це крайній термін — Росії належить пройти серйозний міжнародний іспит, в ході якого вона повинна переконливо обґрунтувати і захистити свої права на арктичний шельф. Але, як вважає експерт британського університету Саутгемптонського Ліндсей Парсон, «у решти прибережних держав такі ж хороші шанси, як і у росіян».

Ну а поки суть та справа, ті, що деякі говорять дотепно на Заході обговорюють питання про те, чиї поштові марки наклеюватиме на свої листи єдиний мешканець Північного полюса — Санта Клаус. Що приховувати, звичайно, хотілося б, щоб наші, російські…

Думка автора може не співпадати з позицією редакції

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: