Новини / Аналітика / Інфляція: кіт, що гуляє сам по собі…
14 лютого 2008, 09:09
Розмір шрифта: А А А

Інфляція: кіт, що гуляє сам по собі…

Інфляція: кіт, що гуляє сам по собі..., вибори, продутки харчування, ціни, Мінекономіки
Інфляція: кіт, що гуляє сам по собі…

Як і прогнозувалося, після виборів почалося подорожчання продуктів харчування, ціни на які штучно, перш за все, адміністративними методами, стримувалися у передвиборний період.

На жаль, Мінекономіки вже давно перестало публікувати оперативну інформацію про динаміку цін на широкий асортимент основних продуктів харчування, обмежуючись 2-3 позиціями.

Держкомстат дає докладну інформацію з деяким запізненням. За Кучми вона обнародувалася не пізніше 3–4 числа місяця, наступного за звітним, зараз терміни зрушилися. Але деякі показники опубліковані на початку місяця Мінекономіки

навели на серйозні роздуми.

Міністерство, з посиланням на інформацію Державної інспекції контролю за цінами, повідомляє, що хліб з борошна першого сорту в роздрібній торгівлі України за січень поточного року подорожчав на 5% і в середньому по країні його ціна склала 2,51 грн/кг. Роздрібні ціни на хліб з пшенично-житнього борошна виросли на 5,2% – в середньому до 2,43 грн/кг, з борошна вищого гатунку – на 5,3%, до 3,18 грн/кг. Відпускні для Опту ціни на борошно вищого гатунку за січень підвищилися на 5,2% і в середньому склали 1,81 грн/кг, на муку першого сорту – на 3,8% (1,62 грн/кг), другого сорту – на 4,4% (1,41 грн/кг), на житню муку – на 5,8% (1,63 грн/кг).

Ціни на соняшникову олію в роздрібі за січень підвищилися на 5,5% і склали в середньому 9,77 грн/літр.

Тільки 6.02 були обнародувані дані Держкомстату з цифрами зростання споживчих цін і цін виробників. Ця істотна затримка з обнародуванням даних дозволяє зробити припущення, що КМ «попрацював» з Держкомстатом з погляду «поліпшення» показника (хоча, звичайно, доказів цього немає).

Варто пригадати, що в 2005 році уряд прямо загрожував влаштувати Держкомстату перевірку за участю СБУ. Уряд наполягав на необ`єктивності показників динаміки ВВП – після формування першого «оранжевого» уряду вони стали стрімко погіршуватися.

Природно, що твердження уряду не були підтверджені. Зокрема, їх відмовилися підтвердити іноземні фахівці, які дуже ретельно контролюють статистичні дані по Україні (є маса способів, які дозволяють це робити за допомогою непрямих оцінок).

Але, навіть якщо цифра інфляції і була «підкоригована», вона все одно вражає.

Приріст споживчих цін до грудня минулого року склав 2,9%, а до січня 2007 р. – 19,4%. Для порівняння: приріст споживчих цін в січні 2007 року складав тільки 0,5%, тобто був в 6 разів нижче.

Приріст цін продуктів харчування і безалкогольних напоїв в січні до грудня минулого року досяг 4,3%, до січня – 28,5%. Відповідно: хліба і хлібопродуктів 4,4% і 29,7%; макаронних виробів – 1,4% і 20,7%; м`яса і м`ясопродуктів – 3,8% і 18,7%; молока – 1,9% і 43,3%; сир і молочний – 2,6% і 41,0%; яйця – 6,6% 67,0%; рослинна олія – 5,1% і 79,0%; овочі – 17,7% і 51,8%; фрукти – 5,8% і 65,1%.

Послуги охорони здоров`я подорожчали відповідно на 2,3% і 14,7%; транспорту – на 2,6% і 16,1%.

У той же час знизилися ціни на телефонне устаткування, телевізори, музичні центри, фотоапарати і т.д.

За січень ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ і інші види палива зросли на 1,4%.

Країна впритул наблизилася до т.з. «галопуючої» інфляції, яка востаннє фіксувалася в 2000 році. Це вкрай небезпечний рубіж, коли інфляція досягає рівня, що руйнівно діє на економіку і призводить до падіння реальних доходів населення. Не виключено, що Україна може скотитися до гіперінфляції, тобто в реальну руйнівну економічну кризу.

Проблема в тому, що інфляційні чинники поки далеко не вичерпані.

Справді, на повну силу поки не позначилося ані дорожчання імпортного газу (наслідки слід чекати навесні, і стає все зрозумілішим, що нове подорожчання відбудеться не пізніше другої половини поточного року), ані ті соціальні виплати, які почав уряд Тимошенко.

Ще не виявилися наслідки виплат по вкладах Ощадбанку, ані підвищення соціальних нормативів. Інфляційний зрив, що відбувається, обумовлений поки чинниками, які діяли торік.

Більшість експертів передбачали, що ознаки наближення економічної кризи виявляться навесні. Але ці оцінки виявилися дуже оптимістичними.

Якщо найближчим часом не будуть зроблені рішучі заходи з обмеженню соціальних витрат в переглянутому варіанті держбюджету – 2008, то, принаймні, стагнації економіки у поєднанні з високою інфляцією, Україні не уникнути.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: