Новини / Аналітика / Іпотека по-українськи: експерти вирахували суми і роки, необхідні для купівлі житла
20 лютого 2017, 10:26
Розмір шрифта: А А А

Іпотека по-українськи: експерти вирахували суми і роки, необхідні для купівлі житла

Іпотека по-українськи: експерти вирахували суми і роки, необхідні для купівлі житла, іпотечне кредитування, середня ставка, українські банки, інфляція
Іпотека по-українськи: експерти вирахували суми і роки, необхідні для купівлі житла

В Україні один з найбільших банків анонсував відновлення програми іпотечного кредитування.Як відомо, в Україні іпотечне кредитування «завмерло» після падіння економіки в 2014 році. Однак експерти впевнені: попит на іпотеку в українців є, але існуючі умови відштовхує більшість бажаючих взяти квартиру в кредит, а самі банки з-за можливих ризиків не поспішають розвивати іпотечне кредитування.

Відзначається, що в Україні середня ставка за іпотечними кредитами – 20% річних, при цьому перший внесок буде коливатися від 30 до 50% від вартості квартири. Так, державний банк пропонує своїм клієнтам іпотеку під 23% річних з терміном погашення до 15 років.«Приміром, якщо на 10 років взяти в іпотеку квартиру вартістю 500 тисяч гривень, приблизно 200 тисяч доведеться віддати відразу, ще 300 тисяч виплачувати щомісяця по 6400 гривень. В результаті за десять років замість 300 тисяч банку доведеться віддати 768 тисяч – у два з половиною рази більше», — сказано в статті.

Українські банки не можуть кредитувати під невеликий відсоток з-за великих ризиків, пояснює директор Інституту фінансового контролінгу КНЕУ Олег Терещенко.

«Для банків це ризикований продукт, цей ризик доводиться закладати у вартість кредитування», – розповідає доктор економічних наук.На даний момент далеко не всі українські банки готові надати своїм клієнтам іпотеку. За словами Володимира Мазуренка, навіть ті учасники ринку, які продовжили видавати кредити на житло, «не рекламують цей продукт і дають іпотеку лише перевіреним клієнтам з гарною кредитною історією».

«Зрозуміло, що в поточній ситуації іпотека тільки прокидається. За 2014-2015-го року вона практично зникла. У нас за цей період інфляція була майже 60%, навіть з високими процентними банки за цей час втрачали, а не заробляли. Дійсно, у нас можна взяти 300 тисяч, а через 10 років віддати 700 тисяч. Але хто вам скаже, яка буде реальна вартість цих 700 тисяч через 10 років?» – розповідає експерт.

В розвинених країнах, де ризики для банків менше, а рівень інфляції може коливатися в межах одного відсотка на рік, іпотеку можна взяти під 3-5% річних. Так, в США можна отримати кредит на житло (так званий mortgage) з фіксованою ставкою 3,72% річних на 30 років. Приміром, з клієнта, який взяв кредит на 200 тисяч доларів, банк через 15 років отримає 252 тисячі доларів.

Економіст Олег Терещенко упевнений, що іпотека в Україні відродиться тільки за умови зниження ризиків, відновлення програми в одному банку на ринок загалом, впевнений експерт, вплине незначно.«Потрібно дивитися на міжнародні рейтинги. Звичайно, динаміка останнього року позитивна, але в рейтингах наша країна все ще перебуває в переддефолтному стані», – розповідає доктор економічних наук.

Днями Міністерство регіонального будівництва і ЖКГ затвердив показники рекомендованої вартості побудованого житла. Найдорожче в столиці – 11,2 тисячі гривень за квадратний метр, більше 10 тисяч гривень – у Донецькій та Харківській областях. Найдешевше житло можуть побудувати в Кіровоградській області – 8,2 тисяч гривень за квадратний метр.Так, квартира вартістю 40 квадратів в Києві може обійтися в 450,7 тисяч гривень, понад 400 тисяч така квартира обійдеться в Донецькій і Харківській областях. В Кіровоградській області така ж квартира обійдеться в 328,7 гривень, у Житомирській області – 338 тисяч, а в Закарпатській – 334,5 тисяч гривень.

Щоб назбирати на квартиру, доведеться відкладати багато років. Враховуючи співвідношення вартості квартири і середньої зарплати, легше всього назбирати на житло у Кропивницького (колишній Кіровоград). Місцевим жителям для покупки квартири знадобиться в середньому 43,5 зарплат. У той же час киянам для покупки хорошої однокімнатної квартири знадобиться 119 місячних зарплат.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: