Новини / Аналітика / Китайське попередження
28 січня 2008, 09:29
Розмір шрифта: А А А

Китайське попередження

Китайське попередження, Національний банк України, Дефляція, інфляція, кредити
Китайське попередження

Навіщо Національний банк підвищує дисконтну ставку

Наприкінці 2007 року Національний банк України підвищив дисконтну ставку (або ставку рефінансування) з 8 до 10%. Таким чином, зросла вартість грошей для комерційних банків (дисконтна ставка — монетарний інструмент НБУ, яку центробанк використовує при кредитуванні банків).

Нинішній показник дисконтної ставки найвищий за шість років. Востаннє ставка на рівні 10% була зафіксована в серпні 2002-го. Роком раніше показник становив 25%. Тоді НБУ знизив орієнтир вартості грошей через дефляцію. Із серпня 2002-го до кінця 2007-го дисконтна ставка коливалася в межах 7-9,5%.

Мета передноворічного підвищення ставки рефінансування — приборкання інфляції. У 2007-му зростання цін становило 16,6%. Це найвищий показник за останні сім років. Підвищуючи ставку, НБУ намагається на західний манер вплинути на збільшення цін. Однак насправді цей монетарний інструмент мало впливає на інфляцію, вважає Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень. «Багато центральних банків західних держав, підвищуючи ставку рефінансування, борються з інфляцією — кредитні ресурси, залучені ними в центробанку, дорожчають.

Ставка більша за життя

У результаті сповільнюється зростання грошової маси — населення отримує менше кредитів, витрачає менше грошей. Однак в Україні така система не працює: небагато вітчизняних банків кредитуються в НБУ», — пояснює Олександр Жолудь. За словами Дмитра Мошкала, першого заступника генерального директора КУА «Фоїл Ессет Менеджмент», українські банки використовують два основні джерела залучення коштів: внутрішні (депозити юросіб і фізосіб) та зовнішні ресурси (запозичення за кордоном). Нацбанк з його капіталом не розглядається як основне джерело фінансування. «У Росії зміна дисконтної ставки впливає на економіку набагато більше: російські банки активно кредитуються в центробанку», — каже Мошкало.

Підвищення ставки також не вплине на вартість кредитів і депозитів, прогнозують аналітики. Рефінансування на українському міжбанку коштує значно дешевше від коштів Нацбанку (ставка overnight — лише 4-5%). За кредитом до НБУ звертаються лише ті банки, які не можуть отримати гроші на міжбанківському ринку або за кордоном. Зазвичай це дрібні банки або установи з фінансовими проблемами.

Навіщо Нацбанк підвищує ставку, якщо вона ні на що не впливає? Рішення головних банкірів країни політичне, вважають аналітики. У такий спосіб Нацбанк, зазвичай стриманий у коментарях і діях, закликає уряд і парламент вжити жорстких заходів боротьби зі зростанням цін. Слухай моє перше попередження, слухай останнє попередження. За кожну зраду в Тейвосі покаранням буде смерть або шахти.

Едгар Берроуз

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: