Новини / Аналітика / Розбиті мрії
14 березня 2009, 08:28
Розмір шрифта: А А А

Розбиті мрії

Розбиті мрії, інвестори, девелоперський бізнес, нерухомість, рітейлери, виробники споживчих товарів
Розбиті мрії

Іноземні компанії масово заморожують свої проекти в Україні і покидають ринок. Які галузі залишаться без інвестицій і чи варто чекати їх повернення в країну?

Краще бути в кеше, чим в запущених проектах, вирішило керівництво російської будівельної компанії Mirax Group, заморозивши всі свої проекти в Україні ще у вересні минулого року. «Це пов‘язано виключно із загальною ситуацією на ринку. Просто безглуздо себе одурювати і говорити, що скрізь все добре, коли є проблеми, тому ми не чекаємо, коли проблеми будуть у нас, і просто йдемо на випередження», — пояснив позицію компанії голова правління Mirax Group Максим Прівезенцев. Такої думки сьогодні дотримуються більшість компаній в різних галузях, які ще недавно заявляли про амбітні плани в Україні.

 «Заморожені» надії будівельників

Побоювання російських менеджерів опинилися не марні. На сьогоднішній день кризові явища найяскравіше виявилися в секторі нерухомості. Зупинена більшість будівництв, заморожені плани по нових проектах. На думку представників Mirax Group, ринок зараз дуже чутливий, і якщо трапиться хоч би одне банкрутство, то по ланцюжку розоряться всі девелопери.

Відклала реалізацію проектів по будівництву нерухомості в Києві і підконтрольна мільярдерові Дмитру Фірташу корпорація Group DF. Її будівельні проекти припинені на невизначений термін. «Зважаючи на нинішню економічну і фінансову ситуацію Group DF переглядає тимчасові рамки проектів і потребу в їх фінансуванні», — повідомили в лондонському офісі компанії. Зокрема, мова йде про припиненні двох проектів. Відкласти реалізацію таких крупних проектів Group DF змусили труднощі із залученням фінансових ресурсів.

З цієї ж причини скрутила девелоперський бізнес в Україні компанія «Інтеко» подружжя мера Москви Олени Батуріной. Відмовившись від будівництва мікрорайону Московський в Києві, керівництво «Інтеко» вирішило концентруватися переважно на російських проектах.

Біжать інвестори і з регіонів. Компанія ізраїльського мільярдера Льва Льоваєва Africa Israel припинила роботу над найкрупнішим девелоперським проектом в Запоріжжі. Вона заморозила будівництво багатофункціонального комплексу в центрі міста вартістю більше $200 млн. «У замовника є серйозні проблеми з фінансуванням. Не виключено, що робота над проектом взагалі буде припинена», — повідомили в міській раді Запоріжжя. Згортають проекти не тільки російські, але і європейські будівельники. Так, найбільший в Європі девелопер і оператор торгових центрів німецька ECE Projektmanagement відклала плани по розвитку проектів в Україні і звільнила практично весь персонал свого підрозділу «ECE-Україна». Раніше з цієї ж причини проекти заморозила австрійська Sparkassen Immobilien, що входить в Erste Group.

 

Слідом за девелоперамі

Услід за девелоперськимі компаніями йти з українського ринку почали рітейлери. По прогнозах експертів, в найближчих полгода в Україні закриється близько 100 магазинів найбільших роздрібних мереж. Майже у всіх торгових компаній є борги, які утворилися в основному із-за неможливості виплати по кредитах. Тому зараз рітейлери вимушені масово заморожувати плани розвитку наший країні.

Так, засновник найбільшого грального холдингу в Східній Європі Ritzio Entertainment Group Олег Жваво услід за Росією згортає роздрібний бізнес і в Україні. Він закрив мережу «Смак», що складається з п’яти магазинів в Києві і регіонах. Ще два магазини планувалося відкрити найближчим часом. «Ймовірно, мережа було вигідно закрити, чим містити, — відзначив віце-президент інвестиційний-банківського підрозділу ГИК «Ренесанс Капітал Україна» Сергій Алексєєнко. — П‘яти супермаркетів було недостатньо, щоб мати вигідні ціни від постачальників. А у зв’язку з кризою складніше стало розраховуватися за оренду, яка прив‘язана до долара». Крім того, за словами експерта, магазини компанії розташовувалися далеко один від одного, у зв’язку з чим було складно налагодити логістику.

Це далеко не єдиний рітейлер, що заморозив проекти в Україні. Вже не планують відкривати в Україні нові магазини російські «Х5» і «Вестер». Зокрема, російська компанія «Х5» веде переговори про продаж свого українського підрозділу (мережі супермаркетів «Перехрестя»).

Свою українську «дочку» закриє естонська DIY — мережа Bauhof. Рітейлер, що обіцяв до 2013 року відкрити у нас 16 будівельних супермаркетів, відмовився від експансії із-за криз — фінансового в Європі і політичного в Україні.

 

Хто наступний?

Про згортання своєї діяльності все активніше замислюються імпортери продуктів, побутової електроніки, споживчих товарів, ділери крупних автовиробників. Для різних компаній причини різні: від спаду в секторі зважаючи на низький попит до значної девальвації гривні, що приводить до зростання цін на продукцію.

Найменше стійкими виявилися компанії з інших секторів, які тільки недавно увійшли на український ринок і не встигли належним чином закріпитися. «У зв‘язку з тим, що на глобальному рівні ухвалено рішення про мінімізацію витрат, під ніж йдуть активи, які ще не почали приносити прибуток», — поділився думкою старший партнер компанії Arzinger Тімур Бондарев. На його думку, саме компанії, які протягом останніх років відкрили на території України бізнес і не досягли точки прибутковості, і починають згортати свою діяльність.

Наступними на черзі будуть компанії сектори FMCG (виробники споживчих товарів), які не мають власних виробничих потужностей в Україні або інших країнах СНД, упевнений віце-президент Foyil Asset Management Ukraine Дмитро Мошкало. Вони стануть жертвою падіння купівельного попиту із-за загального падіння доходів населення. У крупних торгових центрах столиці масово закриваються бутіки модного одягу. На багатьох вітринах висять оголошення про повний розпродаж товару у зв’язку з ліквідацією магазина.

Керівник аналітичного департаменту інвестиційної групи «АРТ-КАПІТАЛ» Дмитро Монаков вважає, що найпростіше припинити діяльність представництв іноземних компаній в тих секторах, в яких організація бізнесу не вимагає значних інвестицій і не припускає великих постійних витрат. Яскравим прикладом є сфера консалтингових послуг, де основна стаття витрат — це зароблена плата найманих співробітників. За відсутності попиту на пропоновані послуги консалтингові компанії можуть розірвати договори на оренду офісів, відправити своїх співробітників до неоплачуваної відпустки і згорнутися таким чином «в крапку».

 

Піти або заморозити?

У зв‘язку з кризою ліквідності багато портфельних інвесторів прагнуть перетворити свої активи на гроші і вивести їх з українського ринку. Стратегічні інвестори зараз активно займаються реструктуризацією свого бізнесу. «Це виражається в скороченні персоналу, зниженні заробітної плати, продажі непрофільних активів, зниженні інших витрат», — відзначив Вадим Васько, партнер, адвокат юридичної фірми «Васько і Назарчук».

Відхід з ринку розглядається як крайній захід, і до неї удаються, коли всі способи мінімізації витрат вже випробувані: скорочений до мінімуму штат співробітників, звільнені високооплачувані топ-менеджери. Якщо всілякі скорочення і переїзд в скромніший офіс не дають очікуваних результатів, іноземні компанії вважають за краще заморожувати свою діяльність або проекти. На думку більшості експертів, на сьогодні — це оптимальний варіант. По-перше, «заморожування» дозволяє компанії зберегти всі отримані ліцензії і дозволи на діяльність — складніше буде їх отримати наново. Частіше йдуть на це іноземні глобальні компанії. По-друге, Україна є величезним ринком, який не може залишатися без уваги, у зв’язку з чим компанії все ж таки хочуть розуміти, що відбувається на ринку, і мати можливість швидко реагувати на щонайменші зміни в час або після завершення кризи, у зв‘язку з чим йдуть на збереження витрат по підтримці офісу. Третій аргумент на користь такого рішення полягає в специфіці українських реалій, «завдяки» яким офіційна процедура ліквідації компанії в Україні чревата серйозними тимчасовими і фінансовими втратами. «Часто вона затягується в часі на довгі місяці і стоїть на декілька порядків більше, ніж створення компанії, навіть якщо вона не вела господарської діяльності», — відзначає старший партнер компанії Arzinger.

Закривати бізнес в Україні зовсім вважають за краще приватні компанії. Вони йдуть на витратну у багатьох відношеннях ліквідацію або добровільне банкрутство або шукають шляхи продажу компанії зацікавленим особам. Також до закриття удаються фірми, що ухвалили рішення про неперспективність українського ринку для просування своєї продукції або послуг більш ніж на два-три роки, а також ті компанії, які випробовують проблеми на своїх рідних ринках і вимушені закривати зарубіжні представництва.

 

Святе місце

Звичайно ж, іноземні інвестори повернуться до України, як тільки поновиться зростання економіки, з надією говорять багато експертів. Багато зарубіжних компаній тільки за рахунок престижності бренду материнської структури вимагали значні надбавки до цін на свої послуги і заробляли тим самим чималі прибутки своїм власникам. «Крім того, сплеск безробіття в Україні істотно понизить рівні необхідних зарплат, а падіння ринку нерухомості приведе до здешевлення вартості оренди, що дозволить іноземним компаніям відновити діяльність в Україні з меншими постійними і змінними витратами», — переконаний керівник аналітичного департаменту інвестиційної групи «АРТ-КАПІТАЛ».

Разом з тим не слід чекати швидкого повернення серйозних іноземних інвесторів на ринок цінних паперів, а також на ринок нерухомості. Відзначають експерти і те, що, не дивлячись на фінансово-економічну кризу, що все заглиблюється, багато зарубіжних фірм не відмовляються від планів розвитку, а деякі зважилися на входження до України сьогодні, оскільки в даний час це можна зробити з меншими витратами. Зараз можна вигідно придбати активи, що знецінилися, дешевше зняти або придбати офісну нерухомість, значно подешевшала і робоча сила, а в деяких секторах ослабіла конкуренція. Все привабливіше стає для іноземних інвесторів сільськогосподарський сектор, де виробникові надаються істотні пільги в оподаткуванні, кредитуванні, придбанні сільгосптехніки, страхуванні і т. д., але існують проблеми з фінансуванням проектів в цьому секторі, відзначають експерти.

Для так званих «стерв’ятників» цікавими стають дефолтниє активи (цілісні майнові комплекси в іпотеці, ще не прострочені облігації — суверенні, муніципальні, корпоративні, але ризик дефолта по яких дуже великий) за умови, що такі активи отримуються дешево і у відносно короткий термін можуть бути конвертовані в «живі» гроші (через стрічний залік, неттінг (віяловий залік або поступку прав вимог). Ці активи на даний момент можна придбати з істотним дисконтом (від 2 до 20% первинної вартості активу), відмітив Вадим Васько.

Десять років тому Україна вже переживала кризу, він був менш масштабний, і на тлі тієї ж Росії наша країна виглядала упевненішою. У результаті криза 1998 року виявилася поштовхом приходу до України іноземних інвесторів. Залишається сподіватися, що при нормалізації ситуації з попитом і стабілізації курсу гривні багато іноземних компаній повертатимуться на наш ринок. А поки навіть прагнення позбавитися від початих проектів не завжди закінчується успішно. Так, хоча російська корпорація Mirax Group і виставила на продаж недобудований комплекс «Міракс-плаза» в Києві, проте колосальне боргове навантаження і необхідність нових вливань в недобудовані проекти в Росії підвели колись найбільшу будівельну компанію з величезними амбіціями до грані дефолта.

Автор: ДІНА ПАРХОМЧУК

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Всесвітній банк купить частину «Укргазбанку» найближчим часом — НБУ

12 листопада 2019, 08:09

Останні новини за сьогодні: