Новини / Аналітика / Дороги України може накрити нова хвиля ДТП
10 травня 2017, 13:24
Розмір шрифта: А А А

Дороги України може накрити нова хвиля ДТП

Дороги України може накрити нова хвиля ДТП, ДТП, закон, дорожні знаки, експертиза
Дороги України може накрити нова хвиля ДТП

Українські водії найближчим часом можуть зіткнутися з великою кількістю аварій, побоюються юристи. Вони вважають, що зростання кількості ДТП спровокує набрав чинності 28 квітня закон №4246: ним вносяться зміни до статті 41 закону про дорожній рух — змінюється правило проїзду перехресть в ході кругового руху.

До нового закону водії дотримувалися знаковпглавной або другорядної дороги, а також світлофорів. Новий же закон відкидає ці правила, і ставить у главу кута одна умова має пріоритет лише той автомобіль, який встиг виїхати на коло і почав рух по ньому. Всі інші машини повинні поступатися йому дорогу. Навіть якщо у них спрацював «зелене» світло світлофора або стоїть знак головної дороги — це більше не грає ніякої ролі.

«З-за того, що місцева влада досі не зняли на колах світлофори і знаки головної дороги, які повинні дотримуватися автомобілі при русі, на українських дорогах виникає небезпечна ситуація. Знаки не збігаються з вимогами нового законодавства», — зазначає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.
В підзаконні акти чиновники також досі не внесли жодних змін. Кабмін не видав відповідного постанови, яким затверджуються правила дорожнього руху, так що водіям не почали продавати ПДР з новою нормою по проїзду кругового руху.

За законом, у уряду є 30 днів на затвердження нової постанови, і найімовірніше час, до появи цього документа влади на місцях не почнуть знімати зайві знаки на колом русі. Перша декада травня показала, що чиновники не збираються поспішати.

«Із-за порушення правил можна отримати незрозумілі наслідки. Тепер водій, що проїхав на червоне світло по колу перехрестя і скоїв ДТП, щоб уникнути притягнення до адміністративної відповідальності, зможе обґрунтовано стверджувати, що діяв строго в рамках закону і світлофор встановлений з порушенням норм закону. Хоча, виходячи з категоричності норм закону, всі світлофори і знаки, в ніч з 27 на 28 квітня, треба було зняти», — зазначив юрист Валентин Богунов.

Закон — перш за все

З-за того, що новий закон суперечить чинним в Україні ПДР і знаків на дорогах, водіїв стане набагато складніше судитися після аварій на круговому русі. Адже кожен водій буде виконувати якийсь документ: той, хто виїхав з-під знака головної дороги — буде посилатися на чинні правила дорожнього руху, а той їхав по колу і отримав удар в бік — на новий закон.
Але юристи запевняють, що суди будуть орієнтуватися на новий закон, а не на проставлення Кабміну. «Суди будуть орієнтуватися на норму закону. У ситуації, коли один водій їхав за законом, а другий — орієнтуючись на знаки або світлофор, праві начебто обидва. Але суди будуть на користь тих, хто їхав за законом. З колізією норм може зіткнутися будь-яка сторона, і це буде давати підстави страхової компанії відмовляти або затягувати відшкодування і страхові виплати», — попередив Богунов.

Водіям стане набагато складніше судитися після аварій на круговому русі.

«Не виключено, що може скластися і суперечлива практика в судах. Те, що нові норми не деталізовані поки в ПДР, це суттєве питання. Але закон при цьому, завжди вище будь-якої постанови КМ», — додав адвокат Віктор Мороз.

Водіям радять перевірити свої страхові договори і намагатися на всяк випадок по частіше підстраховуватися і поступатися дорогою. Адже, як відомо, в страхових виключення багатьох компаній є такий пункт як «злісні порушення ПДР». Та несвоєчасний виїзд на коло цілком може потрапити в категорію «злісних» випадків. У результаті водії можуть залишитися без страхової виплати, і будуть змушені за свої гроші лагодити авто.

Хоча в безвихідній ситуації можна спробувати відшкодувати свої втрати з третьої сторони. «Потрібно подавати позов проти служб, які не змінили дорожні знаки, хоча зобов'язані були це зробити за новим законом. Упирати потрібно саме на це — на те, що не були виконані нові вимоги. Тому вони повинні відшкодовувати водієві збиток», — підкреслив Ростислав Кравець.

Дорогі експертизи

У разі спірних ситуацій, крім законодавчих норм і правил, які діють на момент ДТП, для винесення рішень особливу важливість набуває автотехнічна технічна експертиза. Вона допоможе довести, чи міг водій уникнути аварійної ситуації.

Якщо експертизу не провести на місці «по гарячих слідах», то її висновки можуть бути не зовсім достовірні. «Можна проводити експертизу і по фото з місця події. Але тут дуже важливо, як зафіксовані всі моменти розташування авто, характер пошкоджень, наскільки компетентний і уважний фахівець. Коли проводили експертизу для клієнта, і як розповів інспектор, така експертиза не зовсім правильна. Вона не на 100% достовірна. Простіше робити відразу на місці», — пояснив Мороз.

До того ж така експертиза займе кілька тижнів і обійдеться трохи дорожче — 4 – 5 тис. грн., а не 3 – 4 тис. експертиза на місці.
Неякісна експертиза також загрожує програшем судового спору, що обернеться додатковими витратами на судові витрати. Сьогодні за подачу позову до суду людина має заплатити мито в розмірі 1% від ціни позову, але не менше 0,4% прожиткового мінімуму або максимально — 5 мінімальних прожиткових мінімумів. При ціні позову, наприклад, у 5 тис. грн. мито може коливатися від 640 грн. до 8 тис. грн.

Якщо позов подає юрособа проти людини, мито складе 1,5% позову, але не менше 1 прожиткового мінімуму у 1600 грн. При цьому верхня межа в цьому випадку не обмежена. «Якщо машина коштує 2 млн грн, то доведеться заплатити 1,5% від суми. У разі виграшу справи, збір повертає винна сторона. Якщо цією стороною буде звичайна фізособа, воно «влетить» на круглу суму», — підкреслив керуючий партнер ЮФ «Можаєв і партнери» Михайло Можаєв.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: