Новини / Аналітика / Навіщо країні народний банк
19 липня 2011, 18:05
Розмір шрифта: А А А

Навіщо країні народний банк

Навіщо країні народний банк, Ощадний банк, приватизація, акції, Олександр Охрименко, аудитори
Навіщо країні народний банк

Чиновницькими кабінетами знову витає думка про приватизацію одного з державних банків. Але цей банк — не з переліку недавно рекапіталізованих. Це структура, яка завжди була державною — «Ощадбанк». «Логіка проста — продати сьогодні такі банки як» Київ «або» Укргазбанк «за припустимі і бажані суми не вийде. Державному бюджету вони обійшлися недешево. Повернути такі гроші і ще й заробити на цих банках не дозволяє кон‘юнктура. А «Ощадний банк» можна спробувати продати.

Але, швидше за все, українська влада не піде шляхом, який свого часу віддала перевагу РФ для свого «Ощадбанку». У нашому випадку мова піде не про продаж блокуючого пакета. Буде це продаж 25% або 40%, держава все одно залишить за собою контрольний пакет і все одно буде призначати своїх керівників», — Вважає Ерік Найман, керуючий партнер інвестиційної компанії.

Давнє коріння

Про можливість продажу акцій «Ощадбанку» та «Укрексімбанку» накопичувальному пенсійному фонду через часткову приватизацію свого часу заявляв перший віце-прем’єр. Тиждень тому ідею висловили у Фонді Держмайна. Як і в стінах Кабміну, у Фонді теж вважають доцільною часткову приватизацію фінустанови. Контрольний пакет акцій буде залишено за державою, а решта розміщено, зокрема, навіть на світових біржах. Такі розмови про приватизацію «Ощадбанку» переодически виникають протягом декількох років. Так, ще при минулому Президентові цю ідею підтримував нинішній голова наглядової ради НБУ Петро Порошенко. Але далі розмов, незважаючи на позитивний приклад російського «Ощадбанку» в 2007 році, у нас справа не зрушилася. На сьогодні «Ощадбанк»все ще перебуває в списку об‘єктів, які не підлягають приватизації. Хоча з точки зору наповнення бюджету він має чималий грошовий потенціал. За оцінками різних структур, держава могла б отримати при реалізації всього пакета мінімум 3 мільярди євро, а максимум — 10 мільярдів.

Запізнілі мрії

Значна цінова оцінка «Ощадбанку» на сьогодні застаріла. Вона була реальна для докризового періоду ажіотажного попиту на українські банки. Або вона може бути реалізована, коли фінансова напруга в світі повністю вляжеться і світова економіка почне активно зростати. Поки українські банки малопопулярні. Хіба що якщо їх продавати за мізерними цінами. «Дуже запізнилися з приватизацією» Ощадного банку «. Треба було десять років тому її проводити. Як в РФ. Сьогодні акції їх» Ощадбанку «найпопулярніші. І якби нам вдалося це зробити, хоча б частково, то сьогодні ми б мали на нашому ринку достатньо ліквідні та цікаві акції. Сьогодні мода на українські банки повністю пройшла. Якщо до кризи були мультиплікатори 2-3-5 і вище, то сьогодні 1.1 — це щось дуже велике. Звичайно, можна розмістити якісь акції. Але тоді постане питання — за якою ціною. Ліквідність-то буде дуже слабка. Не виключено, що якусь частину не вдасться продати взагалі. Або, припустимо, ціна буде нижче номіналу. І це навіть незважаючи на той факт, що «Ощадбанк» має найбільш розгалуженою філіальною мережею серед вітчизняних фінустанов. І він є дуже хорошою платформою для розвитку бізнесу в Україну. Таке теж виключати не можна», — вважає Олександр Охріменко, експерт фінансового ринку.

Справжня цінність

Слабку зацікавленість у потенційних акціях з боку таких же потенційних покупців експерти пояснюють офіційними показниками роботи банку. «Дані, які публікує НБУ за офіційним балансу, маленький прибуток, високі операційні витрати та інші показники, не дуже цікаві з точки зору аналітиків фондового ринку, щоб рекомендувати папери для покупки. Показники, м’яко кажучи, не дуже привабливі. Зрозуміло, що толком цим банком ніхто не займався. У того ж «Укрексімбанку» — результати на багато краще», — підкреслює Олександр Охрименко.

До того ж, натякають аналітики, «Ощадбанк»працює далеко не на ринкових принципах і часто виконує ті доручення, які потрібні Уряду, але при цьому є сприятливими для самої структури.

Втім, про істинну цінність «Ощадбанку» можна буде судити тільки після аудиторів. «Їм треба пройти нормальний західний аудит, щоб нарешті показати всім, скільки вони мають капіталу», — відзначає Ерік Найман.

Але навіть для «Ощадбанку», не кажучи про результати аудиту, стратегічного інвестора за цікаві державі гроші сьогодні буде важко знайти. А частковий продаж — не дуже виграшний варіант. «За 25% акцій, напевно, можна було виручити від 300 до 500 миллонов доларів. Це груба оцінка. Дуже груба. Треба дивитися тільки результати цього аудиту», — додає експерт.

Найбільше питань при продажу установи (не залежно від варіанту) викличуть його кредити інший держструктурі — «Нафтогазу». За різними оцінками, такі позики становлять до 60% кредитного портфеля банку. Тому гроші від продажу часткової частки можуть і не перекрити навіть тих витрат НБУ або держави, які були влиті в банк і НАК через ОВДП.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

«Приват» виходить на ринок лотерей — джерело

1 червня 2017, 21:11

Через тиждень після блокувань російських соцмереж в Україні їхня аудиторія збільшилася на 2 мільйони VPN-користувачів

26 травня 2017, 19:53

Останні новини за сьогодні: