Новини / Аналітика / Казка про спекулянтів
3 січня 2009, 08:24
Розмір шрифта: А А А

Казка про спекулянтів

Казка про спекулянтів, спекулянти, дефіцит, девальвація, макроекономічні прогнози
Казка про спекулянтів

Колись нам розповідали казку про те, що чорний ринок переміг СРСР. Джинсами, годинником Montana і рок-н-ролом фарцовщикам вдалося добитися того, про що і не мріяли в ЦРУ, — розвалити величезну країну, направивши всі її національні багатства на закупівлю ширвжитку.

Спочатку американського, а потім і того, що дешевше — з Китаю. Ця казка настільки глибоко увійшла до розумів, що тепер спекулянти здаються владі скрізь. Вони десятками зупиняють домни, знижують рейтинги, відмовляються купувати зерно і не дають у позику! Вони створили дефіцит торгового балансу і заховали гроші в офшорах. Причому будь-які їх дії включають елемент несподіванки для влади. Спекулянти чомусь завжди приходять до офіційних осіб з того боку, звідки вони їх ніяк не чекають. Як ввічливий ловелас з анекдота, пам'ятаєте? «Чпок! Добрий вечір».

Цього разу «чпок» почула вся Україна. Мабуть, бавовна пробки, що вилетіла, була настільки гучною, що на Інститутській не почули застережень економістів про те, що, відпустивши курс гривні, центробанк надовго втратить довіру населення. Відпустили — а він так рвонув вгору, що всі співробітники Нацбанку залишилися сидіти в своїх кріслах з очима, що округлялися. Напевно, довго б так усидіти не вдалося, якби на допомогу не прийшла казка про спекулянтів. «Хто курс задер?» — грізно питають з Грушевського. «Спекулянти, гади!» — відповідає Інститутська, проводячи вибіркові валютні інтервенції. «Нам вибори проводити треба, заспокойте курс!» — вимагає Банкова. «Та нормально у нас все з курсом. У перерахунку на гамбургери, долар виходить по 1,8 грн.»,- заспокоює Інститутська, встановлюючи курс 6,78 грн./$1.

 

Війна із спекулянтами в самому розпалі. Тому кожен вечір я заварюю собі каву і сідаю за котирування межбанка, щоб відтворити картину нерівного бою, який веде із спекулянтами Нацбанк. Битва схоже на піддавки. Спочатку НБУ закликає населення не купувати валюту по завищеному курсу, «інакше буде ще дорожче». Потім президент кляне спекулянтів і обіцяє долар по 5,8-5,9 грн. Далі Секретаріат, накинувши свій інтерес, говорить про економічно обгрунтований курс долара на рівні 6-6,5 грн. Потім Кабмін включає в макроекономічні прогнози ще гуманнішу ціну американської валюти — 7,4 грн.

Мені дуже подобається спостерігати, як елегантно спекулянти добиваються девальвації курсу національної валюти! Але мені не подобається, коли мені дзвонять з Нацбанку з вимогою не писати про девальвацію, не говорити правду про полягання справ в банці «Надра» і Пібе. Мовчання — золото, переконує мене один з чиновників центробанку, якому я заважаю розповідати казку про спекулянтів. Будь-яку іншу інформацію співбесідник рахує «заказухой». Без проблем, я промовчу. Тільки цифри мовчати не будуть.

У листопаді надходження валюти до країни скоротилися на 31%, а попит на валюту на міжбанківському валютному ринку збільшився на 10%. Разом маємо 41% незадоволеного попиту на валюту, який без участі НБУ трансформується у відповідне зростання курсу, — з 5,79 грн./$1 до 8,16 грн./$1. При цьому внесок спекулянтів в девальвацію курсу гривні не перевищує 10% — або 57,9 коп. на одному доларі. Все остальноє — чиста економіка. Але регулювати її в Україні, на жаль, нікому. Зате казки уміють розповідати все.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Дефіцит робочих рук: яких фахівців не вистачає в Україні

31 травня 2017, 10:30

Глобальний прогноз: підвищення пенсійного віку неминуче

29 травня 2017, 10:10

Депозити втрачають сенс: у що вкладаються українці

23 травня 2017, 17:55

В Україні не вистачає «доступних» ліків

16 травня 2017, 19:41

Останні новини за сьогодні: