Новини / Аналітика / При чому тут громадяни?
6 липня 2009, 08:42
Розмір шрифта: А А А

При чому тут громадяни?

При чому тут громадяни?, Фонд національної енергетичної безпеки в Росії, Костянтин Симонов, Едвард Лукас, Росія, нафтодолари, нафтогазова галузь, енергоресурси
При чому тут громадяни?

Гендиректор Фонду національної енергетичної безпеки в Росії Костянтин Симонов обгрунтовує концепцію майбутнього розвитку своєї країни як енергетичної наддержави

Пан Симонов на тлі зростаючого світового попиту на енергоносії убачає майбутній вододіл між державами сектора Upstream (здобич вуглеводнів) і сектори Downstream (транспортування, переробка і збут).

Перевага табору Upstream над Downstream, на перший погляд, здається безперечною. Досить пригадати, що якщо на момент приходу Володимира Путіна до влади в 1999 р. ціна нафти складала близько $18 за баррель, то до 2008 р. нафтові котирування перевищили відмітку в $100 за баррель. При цьому, починаючи з 1999 р., здобич нафти в Росії збільшилася з 305 млн. т до 496 млн. т в 2007 р., а газу — з 591 млрд. куб. м до 661 млрд. куб. м. Сьогоднішні російські і західні експерти прогнозують збереження тенденції подальшого зростання здобичі вуглеводнів в Росії як мінімум до 2020 р.

Сучасна нафтогазова індустрія Росії — основне джерело наповнення Стабілізаційного фонду, дві третини національного експорту, а також хороший прискорювач для розвитку суміжних галузей національної економіки. У 2008 р. вартість експорту паливно-енергетичних товарів з Росії склала $340 млрд. при загальному річному розмірі ВВП $1,3 трлн.

Безумовно, стратегічна роль вуглеводнів в майбутньому розвитку Росії в наявності. Проте, не дивлячись на це, ні пан Симонов, ні інші російські ідеологи «енергетичної наддержави» не здатні відповісти на одне істотне питання: «А наскільки ефективна російська держава витрачатиме сотні мільярдів доларів, що привертаються за допомогою викачування природних надр»?

Подібне питання представляється особливо актуальним, якщо врахувати, що зарплата кваліфікованого лікаря в Омську складає на сьогодні 4 тис. крб., що дорівнює трохи більше $120.

Західні експерти, на відміну від своїх московських колег, в ефективності кремлівського нафтового бізнесу для російських громадян сумніваються.

Відомий британський фахівець з Росії, оглядач журналу Economist Едвард Лукас звертає увагу на те, що російські слова «государственник» і «чиновник» не мають прямого еквівалента в англійській мові. Приблизний же переклад носить негативний відтінок. По Лукасу, государственник в Росії — це не слуга народу, а суб'єкт вищого уособлення суспільства, від якого залежить все.

«Бажання Путіна відродити панування Кремля в країні і укріпити його вплив за кордоном не має майже або зовсім нічого спільного з інтересами або добробутом росіян: їх аплодисменти вітаються і, по суті, очікуються, але мотиви очолюють трансцендентальні, а не практичні», — затверджує британський кремленолог.

Лукас має на увазі ситуацію, коли ті ж нефтедоллари витрачаються не на інноваційний розвиток російської економіки і навіть не на технічне переоснащення нафтогазової галузі, а на створення нових ракетних комплексів, реалізацію марнотратних політичних проектів, скупку нерухомості за кордоном.

Щось схоже в СРСР вже проходили. Фінал тієї історії відомий. Виводи відомі теж: майбутнє держави в сучасному світі залежить не від наявності енергоресурсів, а від того, на кого ця держава працює: на власних громадян або просто на себе.

Автор: Олег Кильніцкий

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: