Новини / Аналітика / Продавці переписують цінники з-за падаючого долара: що подешевшає
3 травня 2017, 14:31
Розмір шрифта: А А А

Продавці переписують цінники з-за падаючого долара: що подешевшає

Продавці переписують цінники з-за падаючого долара: що подешевшає, долар, здешевлення товару, зовнішня торгівля
Продавці переписують цінники з-за падаючого долара: що подешевшає

Українці налаштувалися на здешевлення товарів і послуг. Формально привід для цього є. Адже останнім часом долар, до якого в нашій країні прив‘язане більшість складових собівартості продукції (сировина, паливо тощо) здає свої позиції.

У січні вартість американської валюти на міжбанку підбиралася до 28 грн/$, Але з початку квітня гривня почала зміцнюватися і зараз долар коштує приблизно 26,5 грн/$.Втім, хоча курс долара продовжує знижуватися вже більше місяця, ціни в українських магазинах опускатися не поспішають, а в деяких випадках, навіть продовжують рости. UBR.ua вирішив дізнатися, чому так відбувається і чого можна чекати далі.

26 пишемо, 30 в умі

Як кажуть експерти, однією з головних причин стабільно високих цінників є підвищення мінімальної заробітної плати до 3,2 тис. грн. і нестача кваліфікованої робочої сили в Україні.

«Бізнесу не вистачає робочих рук, він змушений піднімати зарплату, щоб залучити персонал. Природно, у людей з’являється більше грошей, і вони йдуть з ними в магазини», — говорить економіст Ерік Найман.Незважаючи на зміцнення гривні, ціни тримають переважають серед підприємців девальваційні настрої. У більшість товарів продавці раніше закладають курс до 30 грн/$. До того ж, тривалий час бізнес змушений був працювати в збиток з-за сильно впав курсу, а багато експортери втратили великі гроші у ході девальвації 2014-2015 років, і зараз намагаються компенсувати збитки.

Тим більше, кажуть експерти, ціни можуть знижуватися услід за курсом тільки з запізненням — після того, як була повністю розпродана попередня партія товару, а нова куплена вже за нижчим курсом.

Більш того, повинна бути впевненість, що в майбутньому курс не буде рости, адже торговці в нинішні ціни закладають очікування щодо вартості наступної партії. Тобто, поточну партію товару їм треба продати за такою ціною, щоб вистачило на закупівлю наступної і ще залишилося хоч що-то у вигляді прибутку.

«В країнах, де є широкі можливості по страхуванню курсових різниць (біржові споти, форвады, ф‘ючерси), цей ризик зміни курсу знімається. В Україні цього поки що майже немає. А так як восени у нас практично завжди починається зростання курсу долара, торговці цього вже чекають і закладають в сьогоднішні ціни курсові ризики другої половини року», — зазначив у розмові з UBR.ua фінансовий експерт Іван Нікітченко.

Що буде далі

У зв’язку з наближенням літа, українці можуть розраховувати на зниження цін на сезонні продукти. Інші продукти на зниження курсу долара не відреагують.

В першу чергу, незначне здешевлення американської валюти «з‘їсть» подорожчало паливо, електрику та комунальні послуги в цілому. До того ж свою лепту вносить і світова кон’юнктура.

«Зовнішня торгівля у нас в мінусі. Ціни на світовому ринку не падають. І, як результат, імпортна енергія і матеріали залишаються дорогими», — зауважив у розмові з UBR.ua президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.Але, за словами екс-заступника глави НБУ Ярослава Солтиса, продавці все-таки повинні відреагувати на зниження курсу. Українці побачать нові цінники ближче до кінця літа практично на всі товари, в тому числі, і контрабандні: одяг, взуття, побутову техніку.

«Ціни в доларах зменшилися, тому і ціни на товари, закуплені за високим курсом, повинні перерахувати по 26 грн/$», — зауважив Солтис.

Також, як зауважив у розмові з UBR.ua Іван Нікітченко, якщо на світових ринках не буде зростання цін на нафту, то в Україні також має подешевшати і бензин на 3-5%.

На думку аналітиків, до середини серпня гривня буде стабільною або навіть трохи зміцниться до 25-26 грн/$. Але в кінці року нас все одно чекає курс на рівні 27 грн/$ — починаючи з осені, традиційно, гривня падає в ціні.

«А в разі провалу пенсійної та земельної реформ ми можемо вийти на курс 29-30 грн/$ в кінці року. Якщо ж почнеться криза в економіці США або Китаю, то тоді курс просто «полетить» до 35 грн/$», — вважає Ерік Найман.При такому сценарії, кажуть експерти, цінники неминуче поповзуть вгору. Адже, як відомо, вартість товарів реагує на підвищення курсу практично моментально. У той же час, як показує практика, у разі зміцнення гривні, ціни, в кращому випадку, не змінюються.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Що буде з курсом долара в Україні до кінця року: прогноз аналітика

31 травня 2017, 10:57

Останні новини за сьогодні: