Новини / Аналітика / Страховики будуються біля виходу
3 січня 2009, 08:32
Розмір шрифта: А А А

Страховики будуються біля виходу

Страховики будуються біля виходу, страховий ринок, цінні папери, платоспроможність, Держфінпослуг
Страховики будуються біля виходу

Глава Госфінуслуг Валерій Алешин заявив, що страховикам варто готуватися до складного періоду. І хоча останні дев‘ять місяців основні показники небанківського фінансового ринку росли, вже намітилася тенденція скорочення темпів зростання у всіх секторах.

«Ми спостерігаємо скорочення темпів приросту капіталу кредитних союзів, темпи зростання активів НПФ також скорочуються, зокрема, за підсумками другого кварталу вони виросли на 19,5%, а за підсумками третього — всього на 14,8%», — заявив пан Алешин.

У всіх сегментах спостерігається відтік клієнтів. У кредитних союзах це пов’язано з падінням платоспроможності населення і вилученням депозитів, в страхових компаніях — із зупинкою банківського кредитування і скороченням витрат страхувальників фіз- і юрособ на страхування, а в НПФ — з погіршенням фінансового стану підприємств-засновників корпоративних НПФ і припиненням відрахувань.

У Госфінуслуг упевнені, що протягом найближчого півріччя стане ясно, які з компаній залишаться на ринку. «Небанківський фінансовий сектор не знаходиться в епіцентрі кризи і не детонує самостійно, але він залежить від проблем в інших секторах економіки. Ми прогнозуємо падіння капіталізації і погіршення платоспроможності і ліквідності великої частини страхового ринку. Прогнозуємо також загострення боротьби між гравцями ринку, появу демпінгу в окремих сегментах. Перше півріччя 2009 р. буде складним, і перспективи більшості компаній залежать від можливостей власників при необхідності докапіталізіровать компанії. Ті, хто не зможе відповісти на виклик кризи, підуть з ринку, але це, можливо, і до кращого. Ми ж діятимемо злагоджено, щоб не створювати адміністративних проблем для компаній», — розповів Валерій Алешин.

За його словами, Госфінуслуг на початку наступного року має намір розробити документ про порядок банкрутства страховиків і передачу їх зобов‘язань по договорах іншим учасникам ринку. Але у відомстві так і не розповіли, що комісія робитиме для мінімізації дії кризи на галузь. Зокрема, пан Алешин розповів, що в грудні планується остаточно утвердіть і заюстіровать положення про критерії і нормативи достатності капіталу, диверсифікацію і якість активів.

Комісія послухала деякі прохання страховиків і збільшила частку активів, які можна покривати за рахунок засобів на поточних рахівницях, і дозволила формувати валютні резерви під договори по страхуванню життя, номіновані у валюті за рахунок валютних депозитів. Але головне питання страхового ринку, пов’язане з неможливістю дострокового розірвання депозитних договорів СЬК, комісії вирішити не вдалося.

«По достроковому зняттю депозитів нам не вдалося досягти згоди з НБУ. Зараз ведуться подальші переговори. Аргументація НБУ цілком зрозуміла: чим страховики кращі за інші підприємства, що мають депозити в банках? Активи СЬК повинні бути диверсифіковані, і мораторій НБУ не впливає на ліквідність решти інструментів, за рахунок яких компанії можуть здійснювати виплати. Проблема полягає ще і в тому, що якщо знімати мораторій на розірвання депозитів в банках, то як визначити, в яких саме, адже СЬК мають декілька депозитів в багатьох банках, і розірвання договорів в певному банку може створити штучний грошовий голод», — нарікає Валерій Алешин.

Що стосується решти фінансових інструментів, якими покриті активи страховиків, то і вони викликають сумніви. Зокрема, депозитами покрито всього 30% активів СЬК, а цінними паперами — 39,8%. За III квартал частка цінних паперів в активах практично не змінилася (за підсумками півріччя вони займали 36,1% активів). При цьому на акції, які пройшли лістинг на біржі, доводиться не більше 1% акцій.

У відомстві Валерія Алешина заявляють, що посилювання лістингових умов істотно понизило можливості СЬК по інвестуванню в лістингові папери. Проте ліквідність цінних паперів, що знаходяться в портфелі страховиків, викликає сумніви. Регулятор безсилий, мов, немає методики визначення справедливої вартості цінних паперів, а положення про порядок формування, обліку і розміщення резервів було частково відмінено в судовому порядку.

І тепер компанії, що формували резерви за рахунок неліквідних цінних паперів, роздуваючи таким чином активи, зіткнуться з неможливістю відповідати по прийнятих на себе зобов'язаннях. За прогнозом Госфінуслуг, страховий ринок скоротиться на третину. «Третина ринку, тобто перші 150 СЬК, отримують більшість премій, і саме вони є обличчям ринку. Тому, якщо з ринку піде друга половина компаній, нічого особливо не зміниться», — прогнозує пан Алешин.

Судячи по останніх засіданнях комісії, процес вже почався. За останні два тижні Госфінуслуг припинила і анулювала 14 ліцензій на страхову діяльність. ua/finance/2008/11/30/21628/

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Пенсійний стаж в Україні хочуть підвищити на 10 років

13 травня 2017, 16:07

Як в Україні отримати високу пенсію

20 квітня 2017, 09:04

Багатодітних матерів в 55 років пропонують відпускати на пенсію

11 квітня 2017, 10:44

Останні новини за сьогодні: