Новини / Аналітика / Вугільні рейдери промахнулися
30 липня 2009, 09:09
Розмір шрифта: А А А

Вугільні рейдери промахнулися

Вугільні рейдери промахнулися, УБЕП, захоплення держмайна, Макєєвпромтранс, Макєєвуголь, рейдери
Вугільні рейдери промахнулися

УБЕП МВС в Донецькій області порушила кримінальна справа за фактом озброєного захоплення держмайна, що знаходиться на правах оренди у компанії “Макєєвпромтранс”, створеної трудовим колективом держпідприємства (ГП) “Макєєвпогрузтранс”.

Рейдерськая атака була здійснена 11 липня під керівництвом генерального директора ГП “Макєєвуголь” Станіслава Толчина. Очолювані їм декілька десятків бойовиків увірвалися на територію транспортного підприємства, вибили двері кабінету директора і зламали сейф. При цьому постраждали люди. Після цього Толчин зажадав зібрати робочі “Макєєвпромтранса”, щоб зачитати їм наказ Мінвуглепрому про приєднання до “Макєєвуглю” “Макєєвпогрузтранса”, на балансі якого до оренди знаходилося державне майно і полягали в трудових відносинах до недавнього часу нинішні працівники “Макєєвпромтранс”. Але збирати було особливо когось, оскільки це був вихідний день, субота. Але рейдерів це не зупинило, і впродовж практично всього минулого тижня аж до 17 липня підприємство фактично не працювало і утримувалося під контролем рейдерів. Забратися геть їх примусило лише рішення судових органів Донецької області, які припинили дію наказу Мінвуглепрому про приєднання. Работникі “Макєєвпромтранса” вважають, що ухвалення наказу було незаконним у зв‘язку з тим, що їх компанія орендує транспортний комплекс у Фонду держмайна, і вугільне відомство ніяк не може відмінити дію цього договору. Більш того, Фондом держмайна було направлено лист в адресу Мінвуглепрому про те, що поміщений договір оренди і майно передано трудовому колективу. І “Макєєвуголь” як клієнт був сповіщений про заміну перевізника у зв’язку з орендою.

Генеральний директор компанії “Макєєвпромтранс” Володимир Дачковський вважає, що причиною рейдерськой атаки стала заборгованість ГП “Макєєвуголь” за транспортні послуги, надані ГП “Макєєвпогрузтранс”. За його словами, борг на сьогоднішній день складає близько 60 млн грн, і продовжує рости. Після того, як працівниками міліції на законних підставах була перервана рейдерськая атака, транспортники відновили обслуговування вугільних шахт. “Ми їм надаємо послуги практично без оплати і без договору. Вони відмовляються обговорювати графік погашення заборгованості, незважаючи на наявність таких домовленостей, і відмовляються підписувати договір. Я дав їм час до понеділка. Не буде договору — припинимо подавати вагони”. Станіслав Толчин рейдерськую атаку, що провалилася, поки ніяк не коментує. Його позицію публічно озвучує глава профкому НПГУ в “Макєєвугле” Анатолій Акимочкин. “Ми вимагаємо виконати наказ міністра вугільній промисловості”, — заявив він на прес-конференції 16 липня. Керівник пресс-служби Мінуглепрома А.Горобец заявив, що міністр, підписавши такий наказ, просто наводив лад, оскільки на “Макєєвпогрузтрансе” склалася складна ситуація. Правда незрозуміло, по чиїй провині ця ситуація склалася. Чи не тому, що Міністерство проігнорувало норми Закону про оренду держмайно, яке зобов‘язує підписати наказ про приєднання ГП “Макєєвпогрузтранс” до компанії “Макєєвпромтранс” як орендаря держмайна. Чому Міністр не підписав такий наказ, адже оренда трудового колективу була підтверджена рішеннями самої вищої судової інстанції?

Тим часом сам міністр Віктор Полтавец, що підписав цей наказ, також поки віддає перевагу ситуації не коментувати. Можливо, справа в тому, криміналісти УБЕП Донецької області зацікавилися дивною нумерацією наказу, під яким коштує підпис міністра, — №228-1. Зазвичай в нумерації документів Мінвуглепрому дробу не використовуються. Чи не фальсифікований документ — відповість експертиза. Крім того, про існування наказу, підписаного 16 червня 2009 року, директор ГП “Макєєвпогрузтранс” дізнався тільки після рейдерського захоплення підприємства.

Тим часом слідство з’ясувало, що 14 липня унаслідок незаконних дій рейдерів з сейфа генерального директора “Макєєвпромтранса” зникли всі документи, що стосуються статутної господарської діяльності підприємства, зокрема договір оренди. З приводу крадіжки документів він написав окрема заява в міліцію, і воно залучене до кримінальної справи. До речі, термін позбавлення волі, передбачений ст. 357 ч.2 Кримінального кодексу України за таємне викрадання чужого майна (крадіжку), пов‘язане з проникненням в приміщення, — до трьох років.

Півтора роки тому Станіслав Толчин вже попадав в полі зір правоохоронних органів, але тоді відбувати довелося його заступникові по збуту Вадиму Гераськину. Його тоді затримали за підозрою в отриманні крупного хабара. Співробітники УБЕП навіть зафіксували передачу відкоту на відео. Але самому Толчину все зійшло з рук. Цього разу йому піти від відповідальності напевно буде набагато складніше. Дуже вже відкрито і безпардонно під його безпосереднім керівництвом була проведена рейдерськая атака. Судячи з усього, щоб уникнути необхідності платити 60 млн грн заборгованості, вугільний генерал вирішив просто приєднати кредитора до своєї компанії.

Слід зазначити, що до 2006 року майновий комплекс, який зараз орендує “Макєєвпромтранс”, входив до складу “Макєєвугля”. Фінансування транспортників тоді теж здійснювалося за залишковим принципом. Врешті-решт, статут терпіти зростання заборгованості по заробітній платі, трудовий колектив вирішив виділитися з складу холдингу. Правда, щоб остаточно довести своє право на оренду державного майна, робочим довелося пройти всі судові інстанції, поки Верховний суд все-таки не став на сторону транспортників. У результаті заборгованості по заробітній платі погашені, і підприємство справно обслуговує замовлення промислових комбінатів Макіївки. Продукція “Макєєвугля” в його вантажообігу нині займає не так вже багато — близько 20%. “Макєєвпромтранс” вже зацікавив і приватних інвесторів, але Володимир Дачковський підкреслює, що мова у жодному випадку не піде про зміну власності транспортного комплексу: “Об’єкт є державним, і ми пам‘ятаємо про це постійно”.

У цьому, напевно, і є головний парадокс всієї цієї історії: керівництво державного підприємства організовує рейдерськую атаку з метою захоплення державного майна. А це означає, що в дурну ситуацію виявилося замішаним і уряд. “Куди дивиться прем’єр?”, — цим питанням не раз задавалися макіївські транспортники, коли їх підприємство перейшло під контроль загарбників на чолі з генеральним директором ГП “Макєєвуголь”. Пізніше з'ясувалося, що бойовиків для рейдерськой атаки набирали з охорони довколишніх шахт.

Захоплення, що провалилося, тільки зайвий раз показало, що в управлінні вугільною промисловістю України сьогодні відсутній елементарний порядок. Загальна інтелектуальна слабкість галузевого менеджменту зайвий раз виявилася в абсолютно бездарних і незаконних діях, наслідком яких може стати кримінальна відповідальність глави вугільного ГП. Чи стане цей скандал поштовхом для адекватних кадрових рішень уряду — питання, на яку відповідь може дати лише само уряд.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Як нотаріуси допомагають рейдерам

1 вересня 2016, 10:10

Необхідно законами виключити рейдерство — експерти

28 листопада 2014, 14:09

Як держава має намір боротися з рейдерством

29 травня 2014, 08:42

Останні новини за сьогодні: