Новини / Аналітика / З яких грошей Україна буде платити держборг
24 квітня 2017, 17:32
Розмір шрифта: А А А

З яких грошей Україна буде платити держборг

З яких грошей Україна буде платити держборг, зовнішній борг, кредити, МВФ, Україна
З яких грошей Україна буде платити держборг

На 1 січня 2017 року валовий зовнішній борг України досяг запаморочливого рівня $113 млрд

Близько 38% в ньому — це державний зовнішній борг, 7% — зовнішні борги банків, і інша сума — зовнішні борги українського бізнесу перед нерезидентами.

Гасити зовнішній борг потрібно не відразу. Погашення цього боргу розтягнута на довгі роки, а це значить, можна заспокоїтися і подумати, як погасити борги з часом. Добре, що ще є час. Але найголовніше, щоб були гроші в майбутньому на погашення цих боргів.

Цікавий факт: десять років тому сума валових зовнішніх боргів України була всього $54 млрд За цей час встигли набрати нових боргів. Але багато погасили старих.

За 2017 рік нашій країні потрібно виплатити за зовнішніми боргами $47 млрд. На перший погляд величезна сума, але якщо розібратися в деталях, то не все так критично. Близько $37 млрд. боргів — це зовнішні борги, які повинні сплатити українські юридичні особи. При цьому більшу частину суми становлять товарні кредити, які отримали українські компанії від нерезидентів і кредити від своїх зарубіжних партнерів і засновників.

Дуже часто ці зовнішні борги не погашаються, а просто переоформляються на новий строк, це зменшує навантаження на валютний ринок України. Близько $5 млрд. повинні погасити українські банки в 2017 році. Більша частина цих грошей — кредити українським банкам «дочкам» від їхніх закордонних «мамок». Такі зовнішні борги дуже часто переоформляються на новий термін, і можна не переживати про те, де брати валюту на погашення.

Але є ще державні борги України, тут не все так просто, хоча теж є оригінальний вихід.

У поточному році нашому уряду потрібно буде погасити зовнішніх боргів всього на $1,4 млрд, з яких $1,3 млрд. — це кредити МВФ. Тому, коли кажуть, що Україна в цьому році може обійтися без кредитів Міжнародного валютного фонду, це не перебільшення. Дійсно, 2017 рік досить-таки легкий рік для уряду. Навіть з урахуванням всіх відсотків за зовнішніми боргами, а також різного роду обов‘язкових платежів уряду України за зовнішніми зобов’язаннями, за 2017 рік потрібно буде віддати тільки $3,4 млрд.

Це мало. Були роки, коли уряду потрібно було погашати значно більше — $6-8 млрд без урахування відсотків. Тому в Меморандумі МВФ записано, що мільярд, який Фонд надав Україні, піде на погашення старого кредиту МВФ. А от якщо в майбутньому Міжнародний валютний фонд буде надавати кредити, то ці гроші підуть на збільшення золотовалютних резервів.Що стосується наступних періодів, то в Меморандумі зазначено, що Україна буде більше погашати борги, ніж отримувати нових кредитів від МВФ. Вже в 2018 році потрібно буде віддати старих позик Фонду на $4 млрд., а ще потрібно буде платити Світовому банку і за єврооблігаціями.

Тоді дійсно потрібно буде більше грошей. Де ж збираються цю валюту брати?

За розрахунками МВФ, Національний банк протягом найближчих років має не тільки скупити достатньо валюти на міжбанківському валютному ринку для погашення зовнішніх урядових довго, але і для збільшення резервів до рівня $30 млрд. вже в 2018 році.

Потрібно врахувати той факт, що навіть при найоптимістичнішому прогнозі Міжнародного валютного фонду зовнішня торгівля України буде завжди негативна і для її фінансування потрібно буде як мінімум $3-6 млрд. щорічно. Що ж стосується іноземних інвестицій, то МВФ сподівається, що до 2017 року в Україну надійде $1,7 млрд., а в 2018 році — $2,5 млрд. Мало, щоб погасити всі зовнішні урядові борги.

Тому вся надія на гроші від українських гастарбайтерів. За задумом МВФ якраз приватні валютні перекази, які українські заробітчани переказують з-за кордону, повинні перекрити дефіцит зовнішньої торгівлі і допомогти розрахуватися по кредитах Фонду.

В тому році в Україну надійшло $7 млрд. приватних валютних переказів від українських гастарбайтерів. Близько $4 млрд. з них українці обміняли в банках на гривню. Після чого $2,8 млрд. НБУ викупив на міжбанку в резерви.

Залишається сподівається, що українські заробітчани продовжать не менше заробляти. Бажано, щоб від гастарбайтерів надходило не менше $10 млрд. на рік. І в ідеалі, щоб ця валюта обмінювалася на гривню через банки.

У цьому році Україні пощастило — немає критичної проблеми, пов'язаної з погашенням зовнішніх боргів, але потрібно вміло скористатися цією перепочинком, щоб максимально накопичити валюту у цей сприятливий період. Так як вже з наступного року потрібно буде платити за боргами великі суми. І самі погасити влади точно не зможуть, без заробітків гастарбайтерів.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: