Новини / Аналітика / Україна ввела санкції проти банків РФ. Що далі
18 березня 2017, 15:53
Розмір шрифта: А А А

Україна ввела санкції проти банків РФ. Що далі

Україна ввела санкції проти банків РФ. Що далі, російські банки, санкції, економічні відносини, Василь Юрчишин
Україна ввела санкції проти банків РФ. Що далі

16 березня президент Порошенко схвалив санкції проти п‘яти російських банків строком на рік. Всі відразу задалися питанням – наскільки це болісно для самої України

У світі існує практика введення обмежень на роботу іноземних державних банків у певні періоди. І коли мова йде про великих банках, це виглядає природно, оскільки через своїх головних акціонерів (а в нашому випадку головними акціонерами є саме російські державні банки) може проводитися та чи інша не завжди дружня політика. Це якщо говорити про державних банках. Інші банки зі списку – той же Альфа-Банк – до них особливих претензій немає, і вони продовжують працювати в звичайному режимі. Хоча психологічний тиск на них, звичайно, виявляється.

Незважаючи на те, що російські банки займають значиме місце в банківській системі України, не думаю, що це суттєво ускладнить кредитування або поточне обслуговування українських підприємств. Якщо виникнуть якісь проблеми, то рахунки передадуть в інші банки. Це, звичайно, складний процес, оскільки часто підприємства працюють з тими банками, з якими вже існують домовленості. До того ж, якщо буде виведений російський банківський капітал, то можуть з’явитися труднощі в обслуговуванні, кредитуванні, захисту депозитів населення. Але поки критичних ризиків немає.

Говорячи про економічні відносини України з Росією, то вже зараз у декілька разів зменшили обсяги товарообігу, і якщо так дивитися, то суттєве звуження економічних відносин відбувалося давним-давно. Досить згадувати перші економічні війни – і ковбасні, молочні. У серпні 2013-го, коли ще була велика дружба-світ, Росія, по суті, ввела ембарго на українські товари. Росія заявила, що санкції проти банків на території України змусять міжнародних партнерів засумніватися в надійності країни як партнера. Але я не впевнений, що цей аргумент когось схвилює. Ті ж європейські країни ввели обмеження, санкції. Основні наші економічні партнери, може не зовсім підтримують такі кроки України, але прекрасно розуміють, що це означає і що з цим робити. Не думаю, що тут будуть якісь протести з боку західних партнерів.

Зараз чимало спекулюють на тому, як ті чи інші обмежувальні дії позначаться на Україні, нібито економіці вони обійдуться дуже дорого: хтось каже, що два мільярди, хтось- 2% ВВП. Але це все виходить з сценарію «нічого не робити і раптово вилучити». Насправді так ніхто не працює. І знову ж таки: в 2013 році, коли йшли розмови про асоціацію, говорили про те, що адаптація України обійдеться в $160 млрд, але зараз про це вже ніхто не згадує. Страшилки на те й потрібні. І зараз ситуація така ж: так, після введення санкцій складності будуть, але навряд чи вони несуть критичний характер. Заходи, пов‘язані з виведенням капіталу, працювали і для багатьох українських банків, а зараз актуальність цього просто зростає. А основні партнери не відчують себе скривдженими.

Росія першою зробила такі кроки, які не можна залишити без реакції. Для деяких підприємств процес виведення і виходу з економічних відносин з Росією болючий, але Росія – агресор. Пройшло вже три роки і зрозуміло, що це був не тимчасовий інцидент в 2014 році, що це надовго. Багато перебудувалися, змінили свої позиції. Так, складно, та, коштує грошей, але тут питання вирішується просто. Росія – агресор і немає такої життєво важливої сфери, в якій ми від неї критично залежний.

Згадайте газ: скільки було розмов, що ми не проживемо. Можна, звичайно, сперечатися, що газ, який надходить з Угорщини – російський, просто проходить через Європу. Тим не менш, залежність багатьох наших підприємств від російського імпорту вже відсутня. Виходити потрібно з цього, а не говорити про народно-господарських зв’язках. Якщо допомагати бізнесу перебудуватися, юридично, інформаційно, проводити деякі державні дії для захисту і підтримки на зовнішніх ринках, то ситуація пройде набагато м'якше.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
    Ви не авторизувались.
    Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
    ваш коментар:

    Читайте також:

    Останні новини за сьогодні: