Новини / Аналітика / В «нєсознанку»
10 лютого 2008, 09:24
Розмір шрифта: А А А

В «нєсознанку»

[В "нєсознанку"], нацистський режим, влада, Німеччина, Росія, Володимир Путін, пакт Молотова-Ріббентропа
[В «нєсознанку»]

Уявіть, що нацистський режим в Німеччині не зник і зберігся ще на кілька десятиліть. Гітлер не програв війну, а помер на початку 1950-х, а невиразні партійці, що прийшли на зміну, так чи інакше відреклися від його «досягнень», — The Economist

І ось, припустимо, в 1980-х до влади «нацист-реформатор (назвемо його Міхаель Горбань),»який демонтував систему націонал-соціалізму, але втратив владу, коли «третій рейх» занурився у вир політичного і економічного хаосу.

Після десяти років потрясінь до влади в «Німецькій федерації», яка зменшилась територіально, прийшов офіцер СС (хай його звуть Вольдемар Пушник) — спочатку він обійняв прем'єрську посаду, а потім став президентом. За вісім років керівництва герра Пушника економіка Німеччини стабілізувалася, в основному завдяки цінам, що злетіли до небес, на вугілля.

Це було б, м’яко кажучи, неприємно, але терпимо. СС, не дивлячись на всі свої жахи, залучала здібних і амбітних людей, а оскільки Пушник працював в зовнішній розвідці, то до злочинів минулого він безпосередньо не причетний. Стабільна Німеччина краща, ніж охоплена хаосом. У великої країни неминуче є свої інтереси в галузі безпеки, а тому голландці, чехи, данці і поляки швидше збережуть повернену незалежність, якщо вирішать дружити з Пушником, а не кричати направо і наліво про жахи нацизму.

Схожа ситуація склалась в Росії. Було б неправильно винити нинішніх росіян за злочини сталінської епохи. Росія нікуди не зникне, і тому Польщі, Прибалтиці і іншим не слід без потреби провокувати Кремль. У КДБ жахлива історія, але сам Володимир Путін відіграв достатньо нешкідливу роль.

Але все це правильно лише за умови, що сучасні володарі не виявляють співчуття до злочинів своїх попередників. Якщо герр Пушник, наш уявний лідер нацистської Німеччини, почне загравати із запереченням Холокосту, треба бити на сполох.

У Росії Володимир Путін підійшов небезпечно близько до чогось подібного. Він заявив, що пакт Молотова-Ріббентропа був виправданий і що не слід вибачатися перед жертвами сталінізму в Прибалтиці.

Проте російські ЗМІ пішли ще далі. За останніх півроку як мінімум чотири рази прозвучали обурливо брехливі заяви про те, що 20 тис полонених польських офіцерів в Катині в 1940 році було розстріляно нацистами, а не радянськими військовими. Ця брехня сталінського розливу, яку в Польщі насаджували під дулом пістолета, стала обтяжливою обставиною злочину, проте в 1990-і роки, за підтримки Кремля, вона була спростована.

Але зараз вона знов спливла, і не в якихось другорозрядних публікаціях. Все почалося 18 вересня минулого року із статті в державній «Російській газеті». 22 жовтня ці твердження повторила розрахована на масового читача «Комсомольська правда», а 4 листопада — телеканал «ТБ-Центр», що фактично знаходиться в управлінні московської мерії. У минулі вихідні в своєму військовому застосуванні аналогічні заяви повторила раніше поважана «Незалежна газета».

Ці публікації не були відповіддю на польську провокацію. Якраз зараз Варшава робить кроки назустріч Росії, прагнучи поліпшити відносини з Москвою.

Російські ЗМІ, принаймні, теоретично, можуть писати що завгодно. Проте навряд чи ревізіонізм спалахнув без будь-якого офіційного благословення.

Кращим способом присікти цю тенденцію для Кремля і російського міністерства закордонних справ було б оприлюднення чіткої і різкої заяви з офіційним визнанням: так, радянська таємна поліція за наказом Сталіна зчинила бійню в Катині. Відмова зробити це — як мінімум демонстрація злочинного цинізму. Як максимум — огидне співчуття злочинцям.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Коли чекати візовий режим з РФ і як він буде працювати

29 травня 2017, 13:53

Порошенко назвав умови для відновлення нормальних відносин з Росією

27 травня 2017, 18:45

Останні новини за сьогодні: