Новини / Аналітика / В Україні можуть заблокувати російські соцмережі: експерти пояснили, чого чекати
21 лютого 2017, 16:17
Розмір шрифта: А А А

В Україні можуть заблокувати російські соцмережі: експерти пояснили, чого чекати

В Україні можуть заблокувати російські соцмережі: експерти пояснили, чого чекати, МВС, російські соцмережі, блокування, Facebook
В Україні можуть заблокувати російські соцмережі: експерти пояснили, чого чекати

Фахівці сумніваються в ефективності заборони і пророкують монополію Facebook.

У МВС серйозно розглядають варіанти блокувань російських веб-ресурсів «Вконтакте», «Однокласники» і Mail.ru. Фахівці відзначають, що поки ні законодавчої, ні технічної можливості блокувати сайти немає, але не виключають, що влада зможе знайти спосіб це зробити.За словами радника глави МВС України Зоряна Шкіряка, цю ініціативу підтримують і в

Адміністрації президента і в СБУ. Він закликав приєднатися до боротьби проти цих ресурсів і Міносвіти.

На думку експертів, шанси на успіх цього заходу складають приблизно 50% на 50%.
Як зазначив представник українського фріланс-сервісу Freelancehunt Валентин Зюзін, в заявах влади є кілька слабких місць. По-перше, вони популістські і зроблені досить одіозним політиком. По-друге, в Україні немає законодавчої та технічної можливості блокувати будь-які сайти.

Теоретично таку можливість можна створити. Але є ризик, що вона буде використовуватися не за призначенням, як це відбувається в тій же РФ. Там за вирішення будь-якого суду можна заблокувати будь-який сайт, наприклад, неугодної партії або опозиційного налаштованого громадянина.«Але останнім часом влада робить багато рішучих кроків. Не можна виключити, що блокування популярних соціальних мереж буде одним один з них», — зазначив Зюзін.

«Вконтакте» і «Однокласники» займають більше половини українського ринку соцмереж.
На думку експертів, говорити про ефективну блокування можна, якщо ресурс зберігається в дата-центрі під українською юрисдикцією. Втім, в останні роки, через вилучення серверів з вітчизняних дата-центрів, дані масово «переїхали» в ті країни, де держава краще захищає права бізнесу.

«Ефективно блокувати доступ до зовнішніх ресурсів неможливо. Навіть у Китаї, який витратив на блокування величезні бюджетні кошти, користувач з початковою киберграмотностью в змозі обійти Великий китайський файрвол. В Україні для блокування зовнішніх інтернет-ресурсів немає ні технічних, ні фінансових, ні юридичних можливостей. Але при цьому у держави є інші механізми впливу на працюючі в нашій країні бізнес-проекти, що порушують українське законодавство», — зауважив виконавчий директор Інтернет асоціації України (Інау Володимир Куковський.

Експерти відзначають, що якщо офіційні представники правоохоронних органів заявляють, що ті чи інші ресурси, що використовуються для нанесення збитку Україні (а треба думати, що такі факти справді є), то завдання держави — встановити істину, покарати винних, знайти законні шляхи мінімізувати цей збиток.
На поточний момент «Вконтакте» і «Однокласники» займають більше половини українського ринку соцмереж. Якщо доступ до цих сайтів буде обмежений, швидше за все зросте частка Facebook.

Досвід створення українських соцмереж поки вельми сумний — за останні три роки було багато спроб створити популярну українську соціальну мережу, але всі вони виявилися безуспішними. Частина сайтів зникла з інтернету зовсім, частина — залишилися існувати, але так і не стали популярними.
«Думаю, що створення нової соцмережі, орієнтованої на національний сегмент — безперспективно. Плюс це недешево», — зазначив IT — експерт Віктор Валєєв. Як розповіли в компанії «Up-Site» створення соціальної мережі обійдеться приблизно в 10 тис. доларів (стартова лайт-версія — до 4 тис. доларів). І це не рахуючи серверів, так як спочатку навантаження витримає і віртуальний сервер.

Враховуючи, як далеко зробили крок міжнародні мережі (Facebook, Instagram та ін) в плані розміру аудиторії та можливостей для маркетингу — українському «вбивці Facebook'a» потрібні колосальні ресурси для виходу на такий рівень. Тому такий сценарій малоймовірний. Експерти припускають, що навіть після закриття «Однокласників» і «Вконтакте», якщо раптом таке станеться, рекламні гроші без піклування не залишаться — їх «підбере» Facebook.
«Всі три соцмережі мають різну цільову аудиторію. Судячи за останніми дослідженнями, Facebook наздоганяє по аудиторії Однокласники, що свідчить про повільне, але впевнене перетікання останньої. Мінус в тому, що Facebook, в разі чого, по суті, залишиться монополістом і забере всі рекламні гроші», — зауважив керуючий директор BPO-компанії SBT Systems Ukraine Дмитро Овчаренко.

Втім, поняття частки ринку стосовно до соціальних мереж є умовним, оскільки аудиторії перетинаються — у користувачів є активні акаунти в багатьох мережах. Тим не менш, в Україні лідируючі позиції за кількістю активних користувачів займають якраз російські соціальні мережі.

«Міжнародний Facebook хоч і зростає, але як і раніше відстає від російських ресурсів. Важливо відзначити, що не тільки користувачі, але і український бізнес активний у всіх соцмережах, при цьому він по-різному підходить до просування в кожній з них, враховуючи особливості власного продукту і поведінки аудиторії», — зауважив Антон Безкоровайний.Не факт, що блокування, якщо вона відбудеться, залишиться формальною, а українці будуть всіляко намагатися обійти заборону, щоб потрапити на свою сторінку в російських соцмережах.

Можливість обійти блокування є завжди, оскільки мережеві технології доступні будь-якому користувачеві. Використовуючи VPN-технологію і закордонний сервер можна отримати доступ на будь заблокований ресурс, а відстежити, які сайти відвідує той чи інший користувач, неможливо. Яскравий тому приклад — блокування Linkedin в Росії — в мережі повно мануалів по обходу блокування.
У фахівців ефективність блокування викликає сумніви. Адже є ще багато популярних російських сайтів в Україні — Яндекс, соцмережа Мій Світ (від Mail.ru) та ін.

За словами експертів, ніщо не заважає російським спецслужбам:
працювати в Facebook;
працювати в українській соціальній мережі, якщо вона зможе набрати популярність;
стояти за створенням української соціальної мережі, а такі передумови є — хто стоїть за кількома проектами, які намагалися позиціонувати себе як національно-патріотичні мережі — незрозуміло, але цілком імовірно, що це може бути і ФСБ.

«Технічно повністю закрити доступ до соціальних мереж не можна, однак для значної частини цільової аудиторії «Вконтакте» чи «Одноклассники» базова блокування може стати все-таки непереборною перешкодою. В цьому випадку, думаю, аудиторія мігрує в Facebook, де в принципі так само активно працює пропаганда наших сусідів. При цьому ми придбаємо імідж поліцейської держави — адже в тій же Росії Facebook не заборонили», — зазначив Валєєв.

При цьому, існує ще одна проблема, про яку не кажуть в МВС — це нелегальний доступ до аудіо — і відеоконтенту. Саме він є основним джерелом залучення та утримання аудиторії «ВКонтакте». 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

WSJ: ВКонтакте стала майданчиком для хакерських атак

31 травня 2017, 10:10

В Україні запропонували заблокувати сайти ЛДНР

30 травня 2017, 10:25

Останні новини за сьогодні: