Новини / Аналітика / Яценюк не такий простий, як здається
13 лютого 2008, 10:49
Розмір шрифта: А А А

Яценюк не такий простий, як здається

Яценюк не такий простий, як здається, політика, Яценюк, вибори, технічний спікер
Яценюк не такий простий, як здається

Злостивці, які вважали Арсенія Яценюка «технічним спікером» і придумували йому різні образливі прізвиська осоромлені. «Кролик Сеня» виявився «вовком». Зубастим і безпринципним — гідним учнем «батьків Банкової».

Коли Секретаріат, порушивши передвиборні домовленості з лідерами блоку «Наша Україна — Народна Самооборона», «продавив» Яценюка на посаду голови Верховної Ради, деякі політологи заявили, що Віктор Ющенко готує собі гідну заміну. Маячня — Ющенко не з тих людей, які можуть навіть замислюватися про «свою заміну». І миттєве падіння політиків, що набрали рейтинг і ставали потенційною загрозою для майбутньої президентської кампанії нинішнього глави держави, — тому приклад.

Але Арсеній Петрович цілком задоволений собою і своїм становищем — і у жодному разі не бажає розлучатися з кріслом. Але і на «батькове» не заглядає, а якщо і заглядає іноді, то старається, щоб Віктор Андрійович не помітив. Тому що небезпечно.

Безумовно, Яценюк — дуже непоганий комерсант (навіть більше того — дуже хороший), грамотний піарник (вірніше — самопіарник), бездоганний чиновник (з погляду українських норм — уміє вчасно «прогнутися» перед начальством і дати стусана підлеглому). І, судячи з усього, має шанси «далеко піти». Не у сенсі, якщо «пошлють», а має блискучі перспективи.

Але є у Арсенія Петровича і великий недолік — він дитя тієї системи, яку створювала Банкова і при минулому президентові, і при нинішньому. Тобто коли говорять про «молоду кров» — це не так. Молодий — тільки в сенсі віку (до речі, Яценюк ще не досяг «президентського» віку (35 років), а тому його марно «сватають» на посаду глави держави — рано). Але звички — старого пропаленого чиновника кучмо-ющенківського гарту. Або — медведчуківсько-балогинського. Кому як подобається.

Нещодавно спікер телеканалу «1+1» інтерв‘ю дав. У власному будинку — принципово відмовився від державної дачі, продемонструвавши фінансову незалежність від посади і відмову від частини (але тільки частини) привілеїв.

Враження від інтерв’ю, чесно кажучи, — гнітюче. Голова законодавчого органу коментує те, що відбувається у країні, перекрутивши події і факти, і роблячи висновки з абсолютно невірних посилань. Звісно, невірні висновки.

Наприклад, Яценюк заявив, що дуже задоволений тим, що царює в Раді одноособово, оскільки віце-спікери могли би порушити його гегемонію. «Я вам відверто скажу, що в поточній ситуації дуже добре, що немає заступників», — сказав спікер.

З роздумів Яценюка виходить, що Конституція у України погана — передбачає наявність двох замів, кожен з яких може «підсидіти» голову Ради. А якщо, не дай Бог, один з «віциків» — від опозиції? Якщо дати йому, Яценюку, заступників, то тут у Раді справжній бардак і почнеться, стверджує він. Тобто, говорить Яценюк, кожен із замів зможе скликати окреме засідання Верховної Ради. «Отже, в теперішньому політичному моменті Яценюк сам справиться», — сказав спікер про себе в третій особі. Ну точно як Віктор Андрійович.

Правда, більшого бардаку, ніж зараз, в Раді давно не було — і наявність ДОСВІДЧЕНОГО віце-спікера (наприклад, того ж Мартинюка) могла б хоч трохи «розрулити» ситуацію. Але Банкова зробила маленьке рейдерське захоплення, відмовившись ділитися владою і з колегами по коаліції, і з опозицією. Так — зручніше. Треба — зірвали засідання, треба — «правильно» проголосували картками відсутніх, а спікер очі на це закрив.

А ще Яценюк стверджує, що у Президента і прем‘єра немає розбіжностей. «Це — надумані речі. Хтось хоче інспірувати це протистояння», — сказав спікер. Він вважає, що суперечності, між Ющенком і Тимошенко — «проста щоденна робота».

«У кожного своя позиція, кожен її відстоює і діє в межах конституційних повноважень. Це не конфлікт осіб. Тут — різні точки зору, різні погляди», — сказав Яценюк, висловивши тверде переконання, що рано чи пізно Президент і прем’єр прийдуть до консенсусу.

Навряд чи Арсеній Петрович не бачить і не розуміє глибину того протистояння, яке існує між Віктором Ющенком і Юлією Тимошенко. Швидше, пан Яценюк лукавить — йому, як нікому іншому, відомі подробиці традиційних понеділкових зустрічей «на трьох» — Президент-прем‘єр-спікер — і всіх «розбирань» за наслідками бесіди. Та й висловлювання Віктора Андрійовича на адресу уряду неможливо тлумачити всього лише як «робочі нестиковки».

Що ж до роботи парламенту, яким Арсеній Петрович намагається керувати, то заяви спікера наводять на сумні роздуми — його маніпулювання фактами, законами і навіть статтями Конституції не дозволяє оптимістично дивитися на майбутнє нинішньої Ради.

Так, Арсеній Яценюк заявив, що дострокових виборів не буде, навіть якщо 150 депутатів від Партії регіонів складуть свої мандати. А знаєте чому? Правильно — Конституція не дозволяє. Правда, і тут Арсеній Петрович не утримався і «поправив» Конституцію, внісши до неї свої правки і своє тлумачення. Він заявив: «Якщо вони (члени фракції Партії регіонів — ред.) складуть 150 мандатів, то їх (виборів — ред.) точно не буде внаслідок того, що тут розповсюджується пряма конституційна норма — на одних і тих же підставах ВР не може бути розпущена впродовж одного року».

Цікаво, а в якій статті Конституції, яку народний депутат і, тим більше, голова Верховної Ради повинен знати напам’ять, Арсеній Яценюк знайшов таке формулювання? Нагадаємо, в ст. 90 Конституції України сказано: «Повноваження Верховної Ради України, обраної на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення Президентом України повноважень Верховної Ради України попереднього скликання, не можуть бути припинені протягом одного року з дня її обрання». Тобто — взагалі ніз-з-зя, а не тільки «на тих же підставах».

До речі, і про підстави пан Яценюк трохи, як би сказати пом'якше, не зовсім точно виразився. Він заявив, що підставою для проведення дострокових виборів 2007 року послужило складання 150 депутатами від «НУ-НС» і БЮТ своїх мандатів. Але у такому разі, щоб здогадливі журналісти не ловили чесного спікера за язик, треба уточнювати — підставою для яких за ліком виборів стало саме складання мандатів? І як бути з неодноразовими, вже в поточному році повтореними заявами самого Віктора Ющенка, що він розпустив парламент і призначив нові вибори через політичну корупцію?

Та і в самому тексті указу («канонічного» указу, а не численних подальших «доопрацюваннях») нічого не сказано про складання повноважень депутатів, а згадується виключно через «порушення конституційних норм при формуванні коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.».

Заява ж про те, що «складання мандатів — це ідея, яка є в багатьох політичних силах, але її не можна реалізувати впродовж календарного року» не може сприйматися серйозно, оскільки тлумачення Конституції — виключно прерогатива Конституційного суду. Який, як показали останні його рішення, вже цілком і повністю переорієнтовувався на Банкову — судді навіть відмовилися розглядати конституційність указів про розпуск парламенту, мотивуючи це тим, що депутати, що направили представлення до КС, втратили право на конституційне представлення.

Загалом, Арсеній Петрович показав себе гідним членом вітчизняного політикуму. І геніальним спікером, який хоч і не може управляти Радою, але завжди знайде винуватого і зможе перекрутити факти на свою користь.

Гідна треба сказати, кандидатура, на пост президента — на цій посаді без подібних здібностей робити нічого…

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Експерт розповів, чим загрожує продаж техніки без касового апарату

21 травня 2017, 19:25

В Україні посилили правила торгівлі

8 травня 2017, 13:14

Останні новини за сьогодні: