Новини / Бізнес / У собівартості аграрного виробництва 30% припадає на хабарі
14 лютого 2011, 14:18
Розмір шрифта: А А А

У собівартості аграрного виробництва 30% припадає на хабарі

У собівартості аграрного виробництва 30% припадає на хабарі, аграрний сектор, корупція, тінізація, ринок зерна, хабар
У собівартості аграрного виробництва 30% припадає на хабарі

Аграрний сектор стає одним з найбільш корумпованих в українській економіці

У собівартості аграрного виробництва 30% припадає на хабарі. Таку думку висловив депутат Верховної Ради, член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Анатолій Матвієнко. «Сьогодні з будівельної галузі вся тінізація переходить в аграрний бізнес — говорить він — Якщо вчора найбільша тінізація була там, то сьогодні в собівартості аграрного виробництва хабарі складають близько 30%».

На його думку, ця тенденція пояснюється посиленням адміністративного тиску на ринок. «Зараз держава рухається від ринку до державної монополії. Держава хоче керувати всім, у той час як має виконувати регуляторну функцію» — говорить він.

Істотний удар за усталеною роботі ринку завдало прийняття Податкового кодексу, норми якого усунули з ринку значну частину посередників, зафіксувавши, що компанії-перекупники зернових і технічних культур (соняшник і ріпак) більше не є платниками ПДВ. Посередники поставлені в скрутне становище, тому що вони не зможуть отримати компенсацію 20%.


Тінізація аграрного ринку почала набирати обертів минулої осені. Буквально за місяць значна частина ринку зерна пішла в тінь. Представники компаній-переробників скаржилися, що не змогли знайти виробника, готового продати їм продукцію за безготівковим розрахунком, з проведенням операції через всі необхідні формальності.

Товаровиробника не зупиняє навіть те, що ціни на чорному ринку як мінімум на 15% нижче ринкових. Через відхід ринку в тінь влади ініціювали заборону на купівлю зерна за готівковий розрахунок. Перевести торгівлю зерном в легальний полі передбачалося шляхом введення лімітів на видачу готівки банками для закупівлі сільгосппродукції. Обговорювався варіант введення обмеження на видачу банками суми готівки в добу. Тобто якщо в заявці на отримання буде зазначено «на покупку сільгосппродукції», то банк зможе видати максимум 10 тис. грн.


На думку експертів, основна причина тінізації зернового ринку — невисокий попит, низька активність держоператорів і зернотрейдерів. Перші відчувають нестачу у фінансових ресурсах, а другі не мають гарантій вільного експорту в поточному сезоні.

Ще одна можлива причина тінізації — споконвічне заниження врожайності та зібраного валу товаровиробниками. Коли в аграріїв закінчилося «офіційно» зібране зерно, вони шукають способи продати невраховане. У сільськогосподарських компаній є ще одна суттєва причина наполягати на безготівкові розрахунки. Проблема в тому, що в тінь пішов не тільки зерновий, а й суміжні з ним ринки. Аграрію необхідні готівку, щоб купити ресурси, наприклад для посівної. А ці ринки теж значно йдуть у тінь.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: