Новини / Бізнес / Єдина в Україні чайна плантація на межі зникнення
24 січня 2017, 08:45
Розмір шрифта: А А А

Єдина в Україні чайна плантація на межі зникнення

Єдина в Україні чайна плантація на межі зникнення, чай, плантація, туристи
Єдина в Україні чайна плантація на межі зникнення

На Закарпатті поблизу Мукачева знаходиться унікальна для України, найпівнічніша місцевість, де вирощують чай.

Історія почалася у 1949 році, коли за вказівкою Сталіна вчені Радянського Союзу мали розробити заходи з вирощування південних тропічних рослин на півночі, а в північних рослин — на півдні.

Вчені на чолі з всесвітньо відомим академіком Віктором Сочавою вирішили вирощувати на Закарпатті цитрусові, чайні рослини, евкаліпт. З усього запланованого вдалася лише чайна плантація на Червоній Горі, неподалік від Мукачева.

У той час вічнозелені кущі росли на 50 гектарах, планували збільшити до тисячі, але з часом справа зійшла на нуль і на місці плантації почали вирощувати виноград. До наших днів збереглося лише два гектара чайних кущів.

Унікальна плантація більше не приносить таких врожаїв, як раніше. Та й приваблює вона хіба що туристів.

«Плантація занедбана, і про високі врожаї говорити не доводиться. Перший урожай зібрали у 1952 році, активний збір йшов ще кілька років. Тут була велика плантація — на схилах збирали до 1,3 тонни чайного листя з гектара. Зараз двічі на рік ледь збереш півкілограма свіжого листя. Це єдина вціліла чайна ділянка в Україні», — з жалем розповідає керівник туристично-інформаційного центру Мукачева Максим Адаменко.

А ось місцеві жителі вірять, що знайдеться той, хто зацікавиться розвитком вітчизняного чаю і відродить плантацію.

«У нас є те, чого не було в інших країнах — база. Нехай стара і забута, але з нею можна працювати і з часом почати випускати якісний продукт. Звичайно, український чай не буде дешевшою альтернативою імпортному — на один урожай на Закарпатті може припадати по чотири врожаї у традиційних місцях вирощування, і цим чаєм завалені наші прилавки. Але плантація може стати популярним туристичним об'єктом — як у Англії, де створювали автентичний англійський чай, який був найпівнічнішим у світі, поки чай не почали вирощувати у Шотландії. Закарпатський напій може бути родзинкою регіону. Тим більше зараз набирають популярності так звані північні чаї. У лінійку напоїв із США, Англії, Шотландії та Німеччини наш би відмінно вписався. Ці чаї відрізняються від звичних південних, але тим вони і цінні», — розповідає чайний експерт Максим Малигін.

Ну а поки жителям і туристам пропонують чайну реконструкцію одного з сортів з плантації під Мукачевим. Чай має назву «Червона гора».

Плантація знаходиться на початку лісу — пішки треба йти вздовж лінії ЛЕП у бік села Лавки. Ще не так давно вона була унікальною — єдиною в Європі і найпівнічнішою плантацією чорного чаю в світі. Коли чайні кущі почали висаджувати в Англії, Шотландії та Німеччини, статус закарпатської чайної культури знизився — тепер вона єдина в Україні.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: