Новини / Бізнес / Піти, продати, залишитися: Що робити українським власникам бізнесу в Криму
8 липня 2014, 19:51
Розмір шрифта: А А А

Піти, продати, залишитися: Що робити українським власникам бізнесу в Криму

Піти, продати, залишитися: Що робити українським власникам бізнесу в Криму, бізнес, Крим, сплата податків, окупована територія
Піти, продати, залишитися: Що робити українським власникам бізнесу в Криму

У вас є бізнес в Криму і ви не знаєте, що з ним робити? Партнери юридичної компанії «КПД Консалтинг» Ірина Підлісна і Віталій Пацюк дають кілька рекомендацій

15 квітня 2014 року Верховна Рада прийняла закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі — «Закон про окупованій території»), який був покликаний забезпечити дотримання прав громадян України в Криму і українських юридичних осіб на власність і бізнес, які знаходяться на території півострова. Проте в законі ці питання так і не були врегульовані, законодавець лише передбачив, що ці норми будуть передбачені в окремому законі.

Можливо, з прийняттям зазначеного закону все буде детально врегульовано, і бізнесу не доведеться замислюватися про свій статус, порядок проведення реєстраційних дій, сплати податків, але бізнес — це живий організм, який потребує постійної діяльності, в іншому випадку він стає банкрутом. Бізнес не може чекати закону, він живе зараз і повинен діяти зараз згідно з тими законами, які зараз діють. У даній статті ми розглянемо кілька найбільш актуальних питань, які стоять на порядку денному українського бізнесу в Криму.

Як живеться бізнесу в Криму?

Незважаючи на «прийняття» Криму до складу Російської Федерації, «Законом про окупованій території» чітко визначено, що територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є невід‘ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Проте в реальності «Закон про окупованій території» практично не встановлює механізмів застосування і реалізації положень нормативно-правових актів України на території Криму, і така можливість у даний момент практично відсутній.

Так, наприклад, чинним законодавством України передбачено зобов’язання щодо сплати податків і зборів, і навіть передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність у разі їх несплати, так само як і за неподання податкової та бухгалтерської звітності. Однак можливість здійснення в даний час таких платежів у бюджет і подання інформації в податкові органи України в осіб, зареєстрованих на території Криму, відсутній у зв‘язку з закриттям на окупованій території всіх українських банків і органів податкової служби України. Звільнення від сплати загальнодержавних податків і зборів передбачено в проекті закону (прийнятий Верховною Радою України у першому читанні), який повинен регулювати здійснення господарської діяльності. У той же час на даний момент це питання продовжує залишатися неврегульованим, і тому виключити можливість притягнення посадових осіб до відповідальності за несплату обов’язкових податків і зборів, а також за неподання бухгалтерської звітності не можна.

Сумнівною є і можливість здійснення господарської діяльності на території Криму за законами України в умовах, коли жоден державний реєстр України повноцінно не функціонує на окупованій території. Компанії не мають можливості елементарно здійснювати платежі та виплачувати заробітну плату своїм працівникам в умовах, коли українські банки, підкорившись постанови Національного банку України, закрили свої відділення на території АРК.

Піти з Криму?

Міністерство юстиції України пропонує реалізовувати кримським компаніям свої права та законні інтереси шляхом зміни свого місцезнаходження та здійснення перереєстрації на територію інших адміністративно-територіальних одиниць України. Згідно з наказом № 525/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження юридичної особи та місця проживання фізичних осіб-підприємців», суб‘єкти господарювання, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, для зміни свого місцезнаходження можуть звернутися до будь-якого державного реєстратора України.

Така зміна місцезнаходження компанії може стати гарною альтернативою для компаній, які переважно мають контрагентів та/або провадять свою діяльність поза межами Криму. Однак і вони можуть зіткнутися з окремими проблемами, зокрема з-за того, що архіви реєстраційної служби в Криму так і не були передані на материкову України, у зв’язку з чим їх доведеться відновлювати.

Залишитися в Криму?

Зміна місцезнаходження може бути неприйнятною для тих, хто володіє активами на окупованій території, у тому числі нерухомістю, або чий бізнес безпосередньо пов‘язаний з територією Криму. Такі компанії, швидше за все, будуть змушені підкорятися законам РФ, в тому числі щодо внесення такої компанії в реєстр юридичних осіб Російської Федерації.

Слід звернути увагу, що чинне законодавство України прямо не передбачає такої можливості, як і не передбачає процедури виключення з ЄДР такої юридичної особи, в теж час прямо не забороняє такої дії, і на перший погляд, не передбачає відповідальності за нього. Не виключено, що такі компанії будуть фактично існувати в двох країнах одночасно. Безсумнівно, це особливий випадок і загальне законодавство України застосувати до нього складно, але контролюючі та правоохоронні органи України будуть це робити, і бізнес повинен бути до цього готовий.

Незалежно від правової природи операції з внесення в реєстр юридичних осіб РФ інформації про компанії, зареєстрованої в Криму, українські власники таких компаній стануть власниками корпоративних прав іноземної юридичної особи. Відповідно до статті 5 декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (має силу закону України) (далі — «Декрет»), здійснення інвестицій за кордон шляхом придбання корпоративних прав, крім випадків отримання корпоративних прав фізичними особами — резидентами як подарунок або в спадщину, не потребує отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Відразу ж виникає бажання заперечувати, яка ж це інвестиція за кордон, ця інвестиція була зроблена в Автономну Республіку Крим унітарної держави Україна, ніхто не інвестував за кордон. Більше того, згідно із Законом про окупованій території, Крим і на сьогоднішній день визнається територією України. Але при більш ретельному і формальному розгляді ситуації стає зрозумілим, що після такої реєстрації власник українських корпоративних прав стає власником корпоративних прав іноземної юридичної особи — юридичної особи, зареєстрованого за законами РФ. При цьому Національний банк України під інвестиціями в корпоративні права і цінні папери розуміє будь-яке придбання корпоративних прав і цінних паперів іноземних емітентів. На сьогоднішній день немає ні судової практики, ні практики контролюючих органів України з цього питання. Не виключено, що таке придбання корпоративних прав, як і будь-яке інше придбання, крім дарування і спадкування фізичними особами, може розглядатися як інвестиція за кордон, особливо якщо при цьому буде підписуватися який-небудь документ, який свідчить, що резидент України змінює корпоративні права української компанії на корпоративні права компанії зареєстрованою за законодавством РФ, або інший документ, який свідчить про його волевиявлення на придбання (у якій формі) таких корпоративних прав.

Продати бізнес?

В таких умовах багато українських власників кримських компаній розглядають можливість продати такі компанії, і знову стикаються з проблемою. Законодавством України передбачено обов’язкове проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб у зв'язку зі зміною учасників шляхом внесення відповідних змін у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України («ЄДР»). Такі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи, а як ми вже відзначали вище, в даний час ЄДР на окупованій території не функціонує, що в свою чергу не дозволяє провести операцію, дотримуючись усіх вимог законодавства України.

З урахуванням ситуації, правовою невизначеністю для бізнесу в Криму найбільш бажаним рішенням проблеми для українських компаній є врегулювання на законодавчому рівні питань здійснення господарської діяльності компаніями, розташованими на окупованій території, а також питань володіння таким бізнесом українськими юридичними і фізичними особами. Але як уже зазначалося, бізнес не можна поставити на паузу до прийняття відповідних законів, життя йде, і всі виклики і проблеми потрібно вирішувати по мірі їх виникнення. Безсумнівно, ця стаття не може дати точну картину тієї чи іншої ситуації і повний список рекомендацій, як чинити в тому чи іншому випадку, але ми сподіваємося, що вона буде корисною і дасть орієнтири тим, хто не впадає у відчай і шукає вихід з будь-якої ситуації.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Україна може піднятися в рейтингу Doing Business на 10 позицій

31 травня 2017, 09:07

Дмитро Дубілет і команда iGov запропонували безкоштовно створити систему для електронної подачі документів на отримання ліцензій

25 травня 2017, 17:21

Останні новини за сьогодні: