Новини / Бізнес / Що можна собі дозволити на мінімальну пенсію в Україні: чому так мало
2 лютого 2017, 08:27
Розмір шрифта: А А А

Що можна собі дозволити на мінімальну пенсію в Україні: чому так мало

Що можна собі дозволити на мінімальну пенсію в Україні: чому так мало, мінімальна пенсія, інфляція, секонд-хенд, одяг
Що можна собі дозволити на мінімальну пенсію в Україні: чому так мало

Мінімальна пенсія в Україні одна з найнижчих в країнах Європи, в цьому році пенсії виростуть на 100 гривень

Українські пенсіонери найбільше постраждали в результаті різкої інфляції за останні кілька років. Після падіння економіки в 2015-м індексацію пенсій «заморозили», мінімальні зарплати в цьому році сукупну інфляцію «наздогнали», а ось мінімальна пенсія все ще значно «відстає». Абсолютна більшість пенсіонерів отримує менше 1500 гривень на місяць, при цьому споживчий кошик, за підрахунками Мінсоцполітики, обходиться українцям в 3200 гривень. Сайт «Сегодня.ua» з'ясував, що можна дозволити собі на мінімальну пенсію в Україні.

Скромно поїсти місяць або купити 1/3 пари взуття

В Україні на мінімальну пенсію 1247 гривень живе майже 400 тисяч пенсіонерів. На цю суму можна скромно харчуватися цілий місяць. Пенсіонери можуть дозволити собі раз в день купувати хліб, стегенця і кілька разів в тиждень недорогі крупи і макарони. А ось на засоби особистої гігієни залишиться дуже обмежений бюджет — дорогі шампуні, зубні пасти з такою пенсією не «по кишені». До того ж, навіть пенсіонерам з субсидією доводиться витрачати гроші на комуналку і проїзд. В середньому, після найнеобхідніших мінімальних витрат, на день «існування» у пенсіонера залишається рівно 30 гривень. Крім того, до уваги береться ще одна стаття витрат: на ліки.

Мінімальної пенсії також вистачить рівно на 12 походів в кіно (правда, при цьому доведеться голодувати, а в кінотеатр ходити пішки), або на покупку 45 доларів.
Купити новий одяг або взуття, навіть за умови тотальної економії, з мінімальною пенсією практично неможливо. Недорогі за сучасними маркам жіночі черевики обійдуться в три мінімальних пенсії. Єдиний вихід — шукати взуття в секонд-хендах.

Пенсіонерка з Кріворого Рогу Раїса Олексіївна востаннє одяг купувала в 2011-му році, жінка дбайливо доношує старі речі і просить дітей дарувати їй на свята взуття та кофти. «У мене пенсія 1300. Діти іноді допомагають, є дача з городом. Влітку намагаюся менше грошей витрачати, а взимку — більше доводиться. Але, звичайно, важко дуже. А що робити? Всім зараз важко, виживаємо якось», — розповідає пенсіонерка.
До слова, як повідомили «Сегодня.ua» в Пенсійному фонді, абсолютна більшість українців на заслуженому відпочинку отримують пенсії нижче прожиткового мінімуму. Всього в Україні 11,9 мільйона пенсіонерів, 6,1 мільйон отримує менше 1500 гривень на місяць.

Бідують далеко не всі пенсіонери
На даний момент в Україні не призначають пенсії вище 10,7 тис. Гривень. Однак всі пенсії вище цієї суми, які були призначені до чинного обмеження, залишаються в силі. Наприклад, як розповіли в Пенсійному фонді, зараз пенсію більше 20 тисяч гривень отримують 2,2 тис. Осіб. В основному це судді у відставці. 19 тисяч пенсіонерів отримують більше 10 тисяч гривень.
Ще в минулому році високі пенсії в Україні оподатковувалися, проте на даний момент ця норма скасована. У 2014-му податки потрібно було платити з пенсій понад 10 тисяч гривень, а вже в 2015-му поріг знизили до 4134 гривень (три мінімальні зарплати). Таких пенсіонерів в країні виявилося більше 416 тися. У Міністерстві фінансів вважають, після скасування 15% податку на високі пенсії бюджет втратив близько 800 мільйонів гривень.
Крім того, як розповідає старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, судді, який вийдуть у відставку в цьому році, обмеження «не вище 10,7 тис. На пенсії» не відчують — для них Конституційний суд цю норму скасував.

«Людей дратує ця нерівність. Коли основна маса отримує 1500, грубо кажучи, середня пенсія у нас зараз десь 1850 гривень, а суддя отримує 21 тисячу. За що судді на пенсії в нашій бідній країні при всьому при тому … Давайте тоді всім 21 тисячу платити. чомусь не виходить. Яка б не була міра відповідальності на їх роботі, вони ж уже на пенсії, вони ж уже не працюють. уже відповідальності цієї немає — чому потрібно платити 20 тисяч? Причому Конституційний суд зняв з них обмеження максимального розміру», — розповідає вчений.

У пенсійній системі в Україні є ще одна «несправедливість». Пенсіонери, які раніше вийшли на пенсію, отримують менше грошей. У 2008-му коефіцієнт стажу (показник, який враховують при розрахунку пенсій) збільшили з 1 до 1,35 — старі пенсії не перерахували, а нові стали призначати з урахуванням нового показника.

Чому українці отримують мізерні пенсії
Дефіцит Пенсійного фонду в цьому році досягне 141 мільярдів гривень. Головна причина дефіциту — низькі зарплати. Українці з кожної зарплати платять соціальний внесок в розмірі 22%, ці гроші перерозподіляють між діючими пенсіонерами. При цьому, з 16 мільйонів працюючих українців внески сплачують лише 10 мільйонів (решта мають право цього не робити).

Таким чином, десять працюючих українців повинні містити 11 пенсіонерів. І ситуація тільки погіршуватиметься. За підрахунками Інституту демографії, в 2050-му в Україні співвідношення працюючих до пенсіонерів буде на рівні 10 до 15.

За різними оцінками, до 60% роботодавців частина зарплати виплачують у «конверті», і соціальні внески платять не з повної суми. Проблеми пенсійної реформи — частина наслідків тіньової економіки країни, вважають експерти.
Для отримання трудової пенсії жінкам необхідно пропрацювати 30, а чоловікам — 35 років. Як підрахували в Мінсоцполітики, українці з мінімальною зарплатою за все життя не заробили навіть на мінімальну пенсію.
 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (2)

  • Анонімно 2 лютого 2017, 23:20 ссылка
    правительство надо менять а лучше расстрелять
  • Дед Никифор (анонімно) 3 лютого 2017, 10:34 ссылка
    не согласен с коментарием. правителей заставить пахать на каторге за минимальную зарплату до 63 лет.потом минимальную пенсию. жить в бараках-хрущёвках.детей их тоже в дворники и говночисты-сантехники.новые правители может одумались бы.но кто это сделает. в стране диктатура богатых над народом. нужна революция а не майдан.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

МВФ підтвердив прогноз по зростанню економіки України

11 травня 2017, 14:14

НБУ відкоментував рівень інфляції у березні 2017 року

12 квітня 2017, 09:23

Останні новини за сьогодні: