Новини / Бізнес / Депозитний договір: що приховують банкіри
2 червня 2017, 08:25
Розмір шрифта: А А А

Депозитний договір: що приховують банкіри

Депозитний договір: що приховують банкіри, депозитний договір, закриття банків, Внесок
Депозитний договір: що приховують банкіри

Закриття банків — не єдина проблема українських вкладників в останні роки. Ще однією бідою для них стало практично тотальне переписування депозитних договорів. Перший раз після загострення економічної кризи, а вдруге — після зміни профільного законодавства і впровадження заборони на дострокове розірвання термінових депозитів.

Слово «заборона» стало улюбленим серед фінансистів: вони спритно впровадили його в усі договори. Користувалися незнанням людей, які тільки від юристів дізнавалися про нюанси і винятки нового законодавства, передає NewsOboz.org з посиланням на Вести.

«Вкладник, наприклад, має право достроково забрати гроші з термінового вкладу в разі хвороби, втрати майна, смерті родичів», — наводить приклад партнер юридичної фірми Pravovest Денис Шкіптан. Але депозитні договори стали рябіти обмеженнями для людей. Фінансисти робили все, щоб убезпечити себе від раптових знять вкладів, часто забуваючи про права клієнтів — навіть тих правах, які отримали вкладники після зміни закону про захист прав споживачів. Наприклад, в частині заборони на односторонню зміну банківських договорів. «Не дивлячись на визнання неправомірності односторонньої зміни договорів, банки вписують в умови, що можуть змінювати, наприклад, умови або ставку. А ще додають, що інформування про ці зміни відбуваються за допомогою оголошень на сайті», — зазначив старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.

Юристи не рекомендують ставити підписи під такими договорами. «Треба вимагати вилучити цей пункт або відмовлятися підписувати такий договір, а краще пошукати інший банк», — порадив Денис Шкіптан. Це не єдиний небезпечний для вкладника нюанс депозитного договору. Разом з юристами «Вести» визначили ще кілька умов, на які не варто погоджуватися людині, якщо він згодом не хоче мати проблем з поверненням своїх коштів.

Небезпечні комісії
Друга сторона карткового повернення депозиту — це додаткові комісії. Банк спочатку пообіцяє, що видасть весь депозит без комісії, але після перерахування всієї суми в кінці терміну на картковий рахунок, за видачу готівки з нього стягне 1-3% суми. «Так банк забирає частину нарахованих відсотків після закінчення дії договору, знизивши таким чином реальну прибутковість по депозиту», — зауважив Денис Шкіптан.

Ні — рахункам, так — касі
Дуже важливий момент в договорі, який потрібно вивчити в першу чергу, — повернення в кінці терміну суми депозиту з відсотками. Не варто підписувати договір, в якому йдеться про те, що гроші будуть повертатися на відкритий разом з депозитом поточний або картковий рахунок. Потрібно наполягати на тому, щоб кошти видавалися через касу — так само як ви їх вносили. Про це важливо пам‘ятати в той момент, коли менеджер банку буде вас вмовляти, запевняючи, що каса — це дідівський метод, а картка — сучасний і дуже зручний. Банкір неодмінно підкреслить, як це вигідно: адже якщо каса буде закрита, ви зможете зняти свій внесок в будь-якому банкоматі. Коли вас будуть вмовляти на модні і навіть безкоштовні картки до депозитів, згадайте, що практично кожен з 90 закритих українських банків перед своєю загибеллю вводив ліміти на зняття грошей в банкоматах. «Проблемні банки починали видавати з карткового рахунку не більше 500-1000 грн на добу. І у людей не було ні єдиного шансу збільшити цей ліміт», — зауважив Ростислав Кравець. Поки українці щодня бігали в банкомати за своєю тисячею, в банк нерідко встигали ввести тимчасову адміністрацію, і людям місяцями доводилося чекати виплат компенсацій з Фонду гарантування вкладів фізосіб. А тим, у кого було більше 200 тис. Грн на рахунках, ще й втрачати гроші.

Хоча юристи запевняють: навіть у такій відчайдушній ситуації можна опротестувати дії банків. Потрібно апелювати до закону про захист прав споживачів і захист економічної конкуренції. Дії банкірів можна трактувати як нечесну підприємницьку діяльність і отримати судове постанову в свою користь. «У нас був клієнт, у якого після закінчення депозиту на мільйон гривень кошти кинули на поточний рахунок. Ми порахували, що для зняття коштів з рахунку клієнта треба було б ходити до банкомату або в банк до двох місяців. Ще й відсотки знімаються. Це ж касова операція, яка йде зі сплатою касових платежів. Суд визнав, що це нечесна підприємницька практика», — розповів керуючий партнер адвокатського об’єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

Продовження в свою користь
Справжньою модою в останні роки стала автоматична пролонгація депозитних вкладень на новий термін. Це право банк прописує в своєму договорі. Не встигли забрати свій вклад в зазначений в угоді термін — час розміщення грошей продовжується ще на 3, 6, 12 місяців.
Причому продовжується не на аналогічних вашому внеску умовах. Відсотки по депозиту можуть встановити менше, а комісія за зняття коштів — більше. А все через те, що людина не прийшла вчасно або не повідомила про зняття коштів. «Можуть писати в договорах, що треба повідомити за один-три дні. А людина може попередити, наприклад, за чотири дні, і менеджер не нагадає, що треба тільки за три дні, або може забути зробити позначку, і тоді людині гроші не віддають», — попереджає керуючий партнер ЮФ «Можаєв і партнери» адвокат Михайло Можаєв. Вкладникові доведеться писати спеціальну заяву про повернення коштів. І йому ще можуть нарахувати штраф або перерахувати (в сторону зменшення) нараховані за депозитом відсотки. Після автоматичної пролонгації в банку можуть заявити, що мова йде вже про дострокове зняття грошей. «Рекомендую прописувати якомога більший термін, протягом якого можна встигнути забрати гроші, поки договір автоматично не пролонгована. Наприклад, якщо буде вказано термін один день, то вкладник може просто не встигнути звернутися в цей день в банк. Чим більше термін, тим більше можливостей попередити потрапляння коштів на автопролонгація», — порадив Денис Шкіптан.

Три правила при відкритті вкладу
Не підписуйте договір з першим-ліпшим банком, що пропонує високий відсоток. Порівняйте умови з іншими фінустановами, заздалегідь вивчивши депозитний договір і додаткові угоди (вони можуть розміщуватися на сайті банку, на його стендах у відділенні, у менеджера) — самостійно або за допомогою юриста.

Обов'язково поцікавтеся: депозит оформляється на стандартних умовах, що діють для всіх клієнтів банку, або на індивідуальних? Краще не погоджуватися на індивідуальні умови, якою б привабливою не була підвищена процентна ставка або бонус. Адже якщо банк згодом буде закритий, цей момент може стати приводом для Фонду гарантування вкладів відмовити в компенсації (до 200 тис. Грн.).

Зберігайте всі квитанції про внесення початкової суми на рахунок, а також про його поповнення. На квитанції повинні бути печатка та підпис співробітника. Правоохоронні органи завели вже не одну кримінальну справу стосовно швидких банкірів, які привласнювали собі гроші вкладників. І щоб довести згодом головного офісу банку, що кошти вносилися на рахунок, людям доводилося зібрати всі документи і побігати по судах (прокралися фінансисти забирали гроші людей собі, не відображаючи їх вклади в системі, і не вносили кошти в касу).

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Що таке гнучкі депозити: плюси і мінуси м’яких вкладів

29 червня 2016, 10:57

Як повинні платити внески власники нежитлових приміщень?

28 квітня 2016, 09:57

Як вирішувати комунальні проблеми?

25 травня 2015, 21:25

Останні новини за сьогодні: