Новини / Бізнес / Електронна комерція або електронна торгівля
4 листопада 2014, 17:42
Розмір шрифта: А А А

Електронна комерція або електронна торгівля

Електронна комерція або електронна торгівля, електронна торгівля, захист інтересів споживачів, законодавча ініціатива
Електронна комерція або електронна торгівля

Протягом останніх років електронна торгівля змогла проникнути практично в усі сфери життя в Україні. При цьому для її повноцінного існування не вистачало законодавчої бази, яка б забезпечувала чіткі права та гарантії захисту інтересів споживачів.
Електронна комерція або електронна торгівля

Даний вид торгівлі довгий час залишався поза сферою уваги законодавця, а беручи до уваги кількість практичних проблем, з якими стикаються як продавці, так і покупці, необхідність прийняття закону, який би чітко встановлював правила «гри» на ринку, назріла вже давно.
Відчутний пробіл нинішнього законодавства — фактична відсутність захисту прав споживачів при здійсненні покупок через інтернет. Чинні закони не містять норм, які гарантували б покупцеві достовірність інформації про товар (послугу) і його властивості і вводили б відповідальність продавця за їх порушення.
Для продавця, у свою чергу, проблемне питання — документальне оформлення продажів і дотримання всіх вимог законодавства у сфері податкового і бухгалтерського обліку. Особливу важливість цей чинник набуває при відправленні товарів поштою, при якій немає безпосереднього контакту споживача з продавцем. У разі виникнення спору з споживачем, важливим для продавця є наявність доказів замовлення споживачем конкретного товару/послуги для подальшого вимоги його оплати.
Приміром, у ЄС законодавче регулювання цієї сфери бізнесу існує вже давно і стабільно розвивається з урахуванням нових тенденцій, практик та проблем цієї сфери.
Закон поширюється і на приватні оголошення фізичних осіб, які хочуть щось продати через інтернет. Як такі фізособи будуть виконувати всі вимоги, що пред‘являються до продавця, не зовсім зрозуміло
І в українському парламенті нарешті з’явився проект закону «Про електронну комерцію», який був прийнятий 3 червня в першому читанні. Втім, традиційно для України, запропонований проект містить в собі велику кількість спірних питань, неточностей і розбіжностей з іншими законодавчими актами, а тому, однозначно, потребує доопрацювання.
Наприклад, дана законодавча ініціатива вводить новий термін «електронна комерція», який при цьому ніяк не узгоджується з уже наявними термінами і визначеннями, що, безумовно, призведе до виникнення проблем і на практиці. Так, більш розумним стало б використання терміну «електронна торгівля».
Крім цього, ще одне положення викликає певні сумніви у його практичної застосовності. Закон не повинен поширюватися на операції, суб‘єкт яких не має реєстрації в Україні. Що мається на увазі під терміном «реєстрація»? Є це реєстрацією як суб’єкта підприємницької діяльності, або просто реєстрація місця проживання? Підпадають під це визначення іноземці, які тимчасово в‘їхали на територію України, які зареєстрували місце проживання? В даному контексті слово залишається незрозумілим.
Недоліком проекту є те, що саме по собі використання в законі терміна «правочин» (угода) викликає багато запитань. Угода, згідно з українським законодавством, може бути, в тому числі, однобічною. З урахуванням мети закону та його спрямованості більш правильним було б використовувати термін «договір».
Проблемою є і те, що закон поширюється (і застосовується), в тому числі, і на приватні оголошення фізичних осіб, які хочуть щось продати через інтернет. Яким чином такі фізособи будуть виконувати всі вимоги, що пред’являються до продавця, поширюваної ними «комерційної інформації» та електронного договором, не зовсім зрозуміло. Адже практично всі подібні оголошення від приватних осіб більшою мірою спрямовані на пошук потенційного покупця, а не на фактичну реалізацію товару через інтернет.
В цілому, незважаючи на всі позитивні моменти, закладені в законопроекті, на даний момент він потребує суттєвого доопрацювання та узгодження з чинними нормами законодавства України. Без глибокої і вдумливої техніко-юридичного редагування положень законопроекту він може створити більше проблем, ніж вирішити — в разі його прийняття.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: