Новини / Бізнес / Сланцевий газ вб'є Донбас
13 грудня 2013, 12:35
Розмір шрифта: А А А

Сланцевий газ вб'є Донбас

Сланцевий газ вб'є Донбас, видобуток сланцевого газу, технології, свердловина, Юзівське родовище
Сланцевий газ вб'є Донбас

В Україні не вщухають дискусії про доцільність розпочатого видобутку сланцевого газу, причому в підконтрольних владі ЗМІ прийнято говорити про проект або добре, або нічого. Спробуємо розібратися: звідки цей газ береться і куди він дівається.

Мільйони років тому на планеті бродили динозаври, цвіли папороті, літали ящери. Жили — не тужили, потім вимерли, згнили, перебродили, з них вийшла нафта і газ, тобто енергоносії. Але щоб вони накопичилися, потрібна порода-колектор тобто «збирач». Для цих цілей ідеально підходить піщаник, який є проміжною фазою подрібнення твердої породи. Частіше порода подрібнюється ще сильніше, до стану пилу. Такий кам‘яний «пил», змочений водою — це глина, скам’яніла глина — це і є те, що геологи називають сланець (claystone або shalestone). Газ в ньому міститься у вигляді маленьких бульбашок (порах), глибина залягання коливається від 1,5 км в США до 5 км в Польщі та Україні.

Щоб цей газ вийшов з пір сланцю (в умовах України ущільнений піщаник)виробляють гідророзрив пласту — ГРП (fraking), тобто сучасні технології дозволяють бурити вертикально до 5 км. Потім бур плавно повертає і проводять горизонтальне буріння ще до 4 км. Для збільшення дебету, від вертикальної свердловини в різні боки бурять 6-8 горизонтальних свердловин «ромашкою». Далі в горизонтальний ділянку (латеральна свердловина) закачують вибухівку, ставлять цементну пломбу і виробляють вибух. Порода дробиться, утворюються тисячі мікротріщин довжиною до 600 м і землетрус (магнітудою до 5 балів).

Тріщини настільки малі, що газ з них не піде. Щоб це сталося, використовують фрекінг — рідину, тобто беруть величезну кількість чистої води до 12 000 кубічних метрів (близько 200 стандартних залізничних цистерн), з допомогою смертельно небезпечних хімікатів (до 500 найменувань), перетворюють її в гелеобразную масу, перемішують з грубозернистим кварцовим піском і під величезним тиском до 1500 атм. закачують під землю. Тріщини розширюються. У них залишається пісок, а отруйний гель, який на такій глибині насичуючись радіоактивними елементами класифікується як «рідкі радіоактивні стоки 1-3 рівня небезпеки», відкачують на поверхню і зливають в котлован звідки він, просочуючись в грунтові води, що потрапляє в колодязі, річки, водосховища, наші будинки, вбиваючи все живе, включаючи людей. Причому до 40% не повертається. Таким чином створюється підземна мережа свердловин. На Юзівському родовищі їх планують пробурити 80-140 тисяч.

На наступному етапі з свердловини починає сочитися газ, йде він поганенько без напору і з величезною кількістю домішок азоту, вуглекислого газу і т.д. Теплотворна здатність його 3,4 тис ccl/кг майже в три рази нижче теплотворної здатності газу, що постачається Росією 10-13тыс ccl/кг. Щоб сланцевий газ мав ринкову цінність, при свердловинах будуються сотні мінізаводів по його очищенню від домішок і доопрацюванні в транспортабельное стан, що автоматично підвищує його ціну. За даними аналітиків енергоринку прогнозна собівартість видобутку сланцевого газу в Україні складе 263-350 доларів США за 1тысячу кубометрів. Для порівняння, такий же кілокуб видобутку традиційного метану у Східній Сибіру коштує всього 19 доларів.

Для збільшення площі відбору газу, на одній свердловині ГРП проводять 5-8 разів. Далі свердловину кидають. Вишку переносять на нове місце. І все починається заново. Свердловина фактично експлуатується 2-3 роки (в Уренгої, Сургуті на Ямалі, вони «живуть» до 40 років).

З економічної точки зору видобуток сланцевого газу безглуздий, єдиний плюс, що його скрізь багато. Будь-яка свердловина пробурена у вас у городі хоч якийсь вихлоп але дасть. Це дозволило американцям відразу ж зайнятися улюбленою справою — надування фінансових бульбашок.

Головне — шокувати потенційних інвесторів космічними цифрами покладів нетрадиційного газу: «розвідано Надцять трильйонів кубічних метрів». При цьому скромно замовчуючи, що видобуваність становить менше 0,1% і в питанні собівартості можна акуратно пересунути кому. На папері малювали райдужні цифри і бадьорі графіки. Наприклад в 2010 р. США відрапортувало про 51 мільярд кубометрів видобутого газу в рік. І хоча це досить смішна цифра не дотягивающая до 8% видобутку в Росії, умілий піар в ЗМІ зробив свою справу, найбільші інвестори витратили близько 21 млрд. доларів на активи, що пов‘язані з таким «перспективним» бізнесом. А потім сталося те, що в виголодуваних наскрізь США трапляється завжди — черговий біржовий міхур здувся і спливла гірка правда. Виявляється, видобувні компанії приписували обсяги видобутку і занижували собівартість, щоб підняти котирування своїх акцій. Міненерго США довелося це визнати, і було оголошено, що показники видобутку необхідно заднім числом скоригувати у бік зменшення, а собівартість навпаки. Організувавши вмілу галас в ЗМІ янкі втілити «лопухам» сланцевих активів на 21 млрд. доларів і попутно розвели іноземних постачальників газу на зниження ціни, а потім, опустивши очі, сказали: «Ой, вибачте, ми тут щось з цифрами наплутали». Зараз вже самі «лопухи» зацікавлені, щоб міхур не луснув остаточно. Насправді видобуток сланцевого газу економічно безглузда, найбільша американська видобувна компанія з Оклахоми Chesapeake Energy в 2012 році задекларувала 11,1 млрд. доларів корпоративного боргу, 3 млрд. дефіцит готівки. У 2013р. у США не залишилося жодної прибуткової бурової платформи видобуває сланцевий газ. Виняток — свердловини в штаті Північна Дакота, де під сланцем знаходяться нафтові пласти, прибуток дає нафту. Причому в Америці свердловина коштує близько 4 млн. доларів, а в Україні, з-за великих глибин, прогнози до 12 млн.(!), це ще раз підкреслює абсурдність прийнятого рішення. Виникає риторичне питання: «Чого вони сюди лізуть?». Політологи виділяють шість аспектів штовхають США на цю експансію.

Відповідно до проекту угоди, (є в інтернеті), Українська митниця не має права обшукувати контейнери, тисячі цистерн з хімікатами та інші вантажі, які ввозяться американськими «інвесторами». Не виключено, що в таємничих контейнерах можуть бути радіактивні відходи, хімічна, бактеріологічна і навіть ядерна зброя. Явно проглядається бажання америкосів позначити свою військову присутність під боком у Росії.
Отруївши грунтові та поверхневі води, річку Сіверський донець, Азовське море, вони прирікають на повільне вимирання кілька мільйонів Слов’ян — жителів Донецької, Харківської, Луганської областей, нижнього Дону як потенційних супротивників майбутнього протистояння імперій Китай — Росія проти Америки.
У компанії розпочали бурхливу діяльність з видобутку вуглеводнів десь на краю землі, ростуть котирування акцій на фондовій біржі. Мільярди можна заробляти там, не замислюючись про собівартість і геть-чисто ігноруючи екологічні ризики. На території Юзівського родовища розвинена інфраструктура — дороги, мости електромережі і т.д. видобувна компанія істотно економить, не вкладаючи жодної копійки в їх облаштування.
В Європі, в більшості Американських штатів, багатьох країнах світу заборонили видобувати сланцевий газ через загрозу знищення екосистеми. На складах США скупчилися тисячі іржавих вишок та супутнього обладнання, хімікатів, так чому б все це «добро» не продати втридорога Україні. У проекті угоди чітко обумовлюється, що 65% видобутого газу належить інвестору як компенсація за надані технологію, обладнання, хімію і т.д. З 35%, вони ще отримують 40-60% прибутку.
Відповідно до проекту угоди, всі супутні копалини, знайдені при видобутку газу, що належать інвестору. Україна займає 9 місце у світі за обсягом розвіданих покладів урану (890 т), світових запасів якого, при існуючому кількості енергоблоків, залишилося на 100 років. Біля Слов'янська (село Адамівка), величезне родовище. Однак метод його видобутку «вилуговування», плюс fraking швидко перетворять сотні км2 у місячний неживий пейзаж.
Європейський Союз активно фінансує проект з незрозумілих витіюватим назвою «Низько — вуглецеві можливості для індустріальних регіонів України (LCOIR-UA)», який реалізується Донецьким національним університетом. Зрозумілою мовою суть проекту: «Хлопці, після видобутку сланцевого газу на Юзівському родовищі залишаться тисячі відпрацьованих свердловин і глибинних пустот від ГРП — розриву, так давайте туди закачаємо вуглекислий газ СО2 (дим) з теплових електростанцій. Під високим тиском ми його вміємо переводити з газоподібного стану в рідкий. Що, в Україні мало свого CO2? Привеземо з Європи та Америки. Вчені кажуть, що висхідна міграція отруїть грунтові та поверхневі води? — Після freking(a) вони давно вже отруєні. Друзі, все одно вам «каюк», а нас виручіть, СО2 — парниковий газ, льоди тануть, наші курорти підтоплює — недобре. Щоб вам не нудно було самим помирати, ми в області побудуємо десяток центрів з прийому біженців і всіх неугодних негрів і арабів переправимо вас з Європи. Угода про реад-місії. ( В Ждановці закінчують будівництво першого центру розрахованого на 4 тисячі біженців — переселенців ).
Найбільш повно самовбивчу сутність сланцевої деградації в штатах показав американський авангардний режисер Джош Фокс у своєму документальному фільмі «Земля газу», подивившись який десятки тисяч жителів планети вийшли з антисланцевих акціями протесту на вулиці міст. Вони відстояли своє право на життя. Чому ми не такі ?

Підводячи підсумки, можна зробити висновок, що рішення видобувати сланцевий газ в Україні — це абсурд, але якщо б це був віртуальний абсурд, який народився десь в кабінеті там і залишився — це одне, ми звикли спостерігати в країні театр абсурду: «актори — чиновники і депутати». Але через 2-3 роки це рішення дасть про себе знати спочатку легким поколюванням в нирках, збільшеною печінкою, незаживающими виразками, кілометровими чергами до онколога, вимиранням раніше квітучих міст і сіл розташованих на сланцевих формаціях.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Позбавтеся від свого смартфона

27 березня 2017, 09:09

Гнучкі смартфони можуть з'явитися вже в наступному році

15 березня 2017, 18:05

Вчені говорять про те, що харчові відходи зміцнюють гуму

7 березня 2017, 09:59

Останні новини за сьогодні: