Новини / Бізнес / Держзакупівлі підключать до інтернету
8 червня 2012, 08:53
Розмір шрифта: А А А

Держзакупівлі підключать до інтернету

Держзакупівлі підключать до інтернету, державні закупівлі, електронні торги, Владислав Баранов, Ірина Горіна
Держзакупівлі підключать до інтернету

В Україні буде впроваджена нова система державних закупівель — електронні торги. Уже з 2013 року аукціони з пониженням вартості закупівлі товарів стануть обов‘язковими при сумах від 100 тис. грн. Перелік продукції, яку стануть продавати через інтернет, буде невеликим — серед іншого в нього імовірно увійдуть канцелярія та офісні меблі. Однак навіть це допоможе заощадити бюджетні кошти і допустити в сферу держзакупівель невеликі компанії, вважають у парламенті. Експерти відзначають, що малому та середньому бізнесу буде складно конкурувати з великими підприємствами за рівнем технічної оснащеності. Про це пише «Комерсант-Україна».

Вчора 229 депутатів підтримали в цілому зміни до закону «Про здійснення держзакупівель», яким з 1 січня 2013 року запроваджується процедура електронних реверсивних аукціонів. Проект депутата Ірини Горіної (Партія регіонів) допрацьовувався півтора року: було внесено 145 правок (у тому числі 136 — нею ж), з яких 128 — враховані. Електронна система передбачає торги зі зниженням вартості закупівлі за держкошти. Обов’язковою вона стане для переліку товарів і послуг на суму понад 100 тис. грн (в будівництві — 300 тис. грн), робіт — 1 млн грн. Цей список складе і затвердить уряд за пропозицією Мінекономрозвитку як уповноваженого органу в цій сфері. За словами пані Горіної, на першому етапі це будуть «прості товари і послуги», наприклад канцелярія або офісні меблі, але економія бюджетних коштів на їх закупівлю буде значною. «Сьогодні замовники купують за середньоринковими цінами. Наприклад, у роздробі папір продають умовно за 40 грн, а можуть і за 25 грн», — пояснює вона. Перелік таких товарів, робіт і послуг, за її словами, займе 10-15% ринку держзакупівель, обсяг якого, за оцінками уряду, в минулому році склав 400 млрд грн.

Уже в 2012 році в ряді регіонів буде проведено експеримент по впровадженню нової системи. У квітні міністр економрозвитку і торгівлі Петро Порошенко обіцяв реалізувати пілотний проект в його відомстві, а також у Дніпропетровській області та Вінниці. Для цього буде створений оператор електронного майданчика на базі держпідприємства. Пані Горіна припускає, що експеримент буде реалізовано протягом жовтня-грудня.

Електронні торги пропонував запровадити і Антимонопольний комітет, посилаючись на досвід Росії, де за допомогою цієї системи федеральному бюджету було зекономлено 2 трлн руб. За даними Ірини Горіної, адміністративні витрати в США було скорочено з $ 400 до $ 4 при закупівлі товарів на суму від $ 1 тис. Уже кілька років електронні торги працюють і в ЄС.

Голова правління компанії «Фінпорт технолоджіс» Владислав Баранов (співпрацює з МЕРТ з впровадження електронних торгів) зазначає, що систему «Тендери міста Києва» запускали півроку. «Сьогодні технологічне питання в стадії розробки, майданчик не готовий. Потрібен час для технічної реалізації інформаційної системи, проходження експертиз та затвердження документів, існує ряд обмежень щодо захисту інформації, які також необхідно дотримати. Якщо система почне працювати швидко, але без належного захисту, це буде тільки на шкоду», — говорить пан Баранов.

Відповідно до закону, якщо зараз МЕРТ може працювати тільки з держмайданчиком, то в подальшому буде проведено конкурсний відбір електронних майданчиків та операторів (не менше трьох) на три роки. Протягом цього терміну МЕРТ буде контролювати їх і в разі необхідності штрафувати на 100-1000 неоподатковуваних мінімумів (НМ). Оператори не мають право отримувати винагороду від замовників торгів за використання майданчика та від учасників за отримання інформації про держзакупівлю. Після укладення договору з учасником оператор може отримати плату, але не вище 50 НМ (тобто 850 грн). Термін подачі заявок на участь в аукціоні складе десять робочих днів, а при сумах вище 20 млн грн він збільшиться ще на п'ять днів.

На думку Ірини Горіної, доступ до електронних торгів розширить можливості і кількість підприємств-учасників. Віце-президент Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств Володимир Михайлов зазначає, що така процедура збільшить оборот компаній і розширить ринок збуту, «адже ми працюємо для того, щоб продавати». Проте технічно менш оснащеному малому та середньому бізнесу буде складно конкурувати з великими підприємствами. «Якщо є компанія в Києві, володіє технічною базою, то регіональної фірмі буде важко конкурувати. Хочеш розвивати бізнес — розвивайся технічно», — резюмував пан Баранов.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: