Новини / Бізнес / Дивні ігри навколо «Криворіжсталі»
12 червня 2013, 08:33
Розмір шрифта: А А А

Дивні ігри навколо «Криворіжсталі»

Дивні ігри навколо "Криворіжсталі", Інвестиційно-металургійний Союз, Криворіжсталь, ПАТ АрселорМіттал Кривий Ріг, Рінат Ахметов
Дивні ігри навколо «Криворіжсталі»

Нинішня влада неодноразово демонструвала, що якщо їй когось треба налякати, приструнити, зробити поступливішими, «підвісити на гачок» або взагалі ізолювати, на поверхню спливають призабуті судові справи. А якщо таких немає, збуджуються нові … Минулого тижня стало відомо, що Господарський суд Києві 22 травня реанімував справу за позовом консорціуму «Інвестиційно-металургійний Союз» (ІМС), що стосується першої приватизації комбінату «Криворіжсталь» і подальшої, на думку позивача, незаконної його реприватизації. Саме ІМС, основними власниками якого є структури, афілійовані з Віктором Пінчуком і Рінатом Ахметовим, був визнаний переможцем першого конкурсу з продажу 93%-го пакету акцій криворізького меткомбінату, що відбувся 9 років тому.

Метеорит йому на голову

У тому, що це був адресний продаж під конкретного покупця, сумнівів ні у кого не виникало. Чи не заперечував цього і екс-глава Фонду держмайна Михайло Чечетов, нині більше відомий як парламентський «диригент» партії влади. За нього «Криворіжсталь» була продана за 800 млн. доларів. Чечетов вважав цей продаж досить успішною, а в легітимності угоди не сумнівався. Готовий був навіть свою голову під метеорит підставити у разі, якщо комбінат реприватизують і повернуть у держвласність.

Але не минуло й року, як революційна «помаранчева» влада Ющенка-Тимошенко визнала «адресний» продаж «Криворіжсталі» Індустріально-металургійному союзу незаконним і повернула-таки комбінат у держвласність. ІМС порахував рішення про реприватизацію незаконним, а в березні 2005-го року звернувся з відповідним позовом до Господарського суду Києва.

У жовтні 2005-го відбувся повторний конкурс з продажу 93% акцій криворізького меткомбінату. Хід торгів транслювали у прямому ефірі. Переможцем, як відомо, стала корпорація Mittal Steel, що запропонувала 24,2 млрд. грн. (4.2 млрд. дол за тодішнім курсом). У листопаді 2005 року постановою столичного госпсуду справу за позовом ІМС про незаконну реприватизації «Криворіжсталі» було залишено без розгляду.

І ось у травні 2013-го розпорядженням голови того ж госпсуду Києва це справа передана на розгляд колегії з трьох суддів, які 4-го червня ухвалили рішення про відновлення провадження у справі. Слухання призначено на 18-е число цього місяця.

Прес-служба АМКР прокоментувала те, що відбувається, таким чином: «ПАТ«АрселорМіттал Кривий Ріг» не є стороною в цьому процесі. Однак ми чули про таке позові 8 років тому, і наскільки ми розуміємо, — справа відновлена. Природно, зараз ми консультуємося з нашими юристами, щоб краще проаналізувати ситуацію. Однак при необхідності ми готові протистояти спробам піддати сумніву наше право власності на підприємство. Компанія АрселорМіттал придбала це підприємство в результаті прозорого та чесного аукціону — по суті, це була сама прозора приватизація в історії незалежної України. Приватизація відбулася 8 років тому, і нам здається досить дивним відновлення настільки старого судового процесу».

Вони тут ні при чому

Представники Ріната Ахметова заперечують свою причетність до реанімації цієї справи. «СКМ не відомі причини поновлення Господарським судом Києва судового слідства щодо позову консорціуму«Інвестиційно-металургійний Союз»(ІМС) до ФДМУ про визнання незаконним та скасування наказу ФДМУ від 15 лютого 2005 року. Представники СКМ ніяких заяв або клопотань до Господарського суду Києва не подавали і до суду не були», — йдеться в повідомленні компанії Ахметова у відповідь на запит журналу Forbes-Україна.

Схожу відповідь видання отримало і в компанії Пінчука. «Ми не знаємо, чому саме зараз відновлено справу восьмирічної давності. З нашого боку ніяких ініціатив не робилося, також ми не брали участь у засіданні колегії 4 червня», — повідомила представник EastOne Наталія Вовк.

Хоча і Пінчук, і Ахметов, і нинішній його партнер (до речі кажучи, один з учасників повторного конкурсу) Вадим Новинський раніше неодноразово публічно заявляли про намір оскаржити в судовому порядку результати продажу «Криворіжсталі» Мітталу. Аж до Європейського суду, куди, власне, один з них і звернувся ще в 2005 році. Але в Європі підстав для розгляду справи не побачили.

І Шустер туди ж

Все це відбувається на тлі масованої антімітталовской інформаційної атаки. Комбінатівська і галузева профспілка проводять (нехай і в бутафорській формі) деякі акції протесту проти «антисоціальної» політики нинішнього власника «Криворіжсталі», пишуть петиції Президенту, у Кабмін і парламент. Свою акцію на захист криворізьких металургів провів і «радикал» Олег Ляшко. Ну, а екс-глава Фонду держмайна Валентина Семенюк, яка нині представляється як член профспілкової організації АМКР, завила, що буде битися до переможного кінця. Мовляв, не помру, поки Міттал не втече з «Криворіжсталі».

Савік Шустер також не залишився осторонь. Двічі за останні три місяці у ток-шоу «Шустер-live» розглядалася тема «масових звільнень» на АрселорМіттал Кривий Ріг. Причому тема програми від 31-го травня анонсувалася як «Повстання жінок в Кривому Розі». На перевірку виявилося, що ніяких масових звільнень жінок в Кривому Розі немає, з порожніми каструлями на протестні вулиці міста ніхто виходити не збирається, а державі в особі віце-прем‘єра Олександра Вілкула від звільнення необхідно рятувати лише завідуючу однієї з їдалень. А все тому, що управління громадського харчування та торгівлі на АМКР скасовують, цю сферу переводять на аутсорсинг, а працівників — в компанію «Корпусгруп Комтек», яка на тендері виграла право годувати працівників АМКР. Причому однією з умов договору між АМКР і КропусГрупп стоїть збереження протягом року пільг і зарплат перекладним з комбінатівських громадського харчування працівникам. Але завїдальнею такий розклад не влаштовує. Бо завідувачі та начальники підряднику не потрібні, а піти попрацювати простим кухарем з посади начальника може не кожен.

«Олександр Юрійович, ми всі голосували за Партію регіонів. Сподівалися на Вас, і що тепер? ..»- Запитувала наша героїня у Вілкула-молодшого і просила залишити все, як є. Напевно, не знала вона, що той же Вілкул, будучи біля керма ПівнГЗК і ЦГЗК, перевів тамтешній общепит на аутсорсинг ще в 2008 році. І якби на «Криворіжсталі» з 2004 року залишилися правити бал Ахметов і Пінчук, то УОПіТ наказав би довго жити набагато раніше. Працівників поставили б перед фактом, зайвих звільнили без всяких питань і компенсацій, і плакала б наша героїня в жилетку свого чоловіка на кухні, а не у Савіка на ток-шоу. Але кому цікаві такі нюанси в країні подвійних стандартів?

Кому це треба

Як заявив економіст Київського центру політичних досліджень і конфліктології Олександр Кошик, загроза реприватизаційного судового процесу по «Криворіжсталі» — це всього лише спосіб тиску влади на власника одного з найбільших підприємств. «У державних органів, як з’ясувалося, немає серйозних важелів впливу на інвестора. Думаю, лякають. Але нічого за цим не піде», — наводить слова економіста російська«Независимая газета». Цю думку поділяє керівник економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин: «Не думаю, що дійде до реприватизації. Адже такий скандал настроїв би проти України іноземних інвесторів».

У той же час, українські експерти обережно висловлюють припущення, що «скандал» покликаний підмочити репутацію опозиції і Юлії Тимошенко. Адже саме вони стали ініціаторами першої реприватизації найбільшого підприємства. А тепер, мовляв, подивіться, які тут проблеми. При цьому за кадром залишається те, що остання перевірка АМКР комісією Фонду держмайна, проведена в травні, не виявила фактів недотримання власником своїх зобов‘язань, взятих при купівлі комбінату. Тобто, подобається нам чи не подобається те, що робить на своєму підприємстві власник, але він діє в правовому полі і взяті на себе зобов’язання виконує. Тоді в чому проблема?

Звичайно ж, зовсім ігнорувати версії про те, що комусь дуже хочеться прибрати до рук колишню «Криворіжсталь», не можна. Проте в даний момент, коли кон‘юнктуру на ринку металопродукції сприятливою не назвеш, а за підсумками роботи в минулому році наш флагман отримав 2,9 млрд. грн. збитку, чи є сенс розглядати явно фантастичні версії? Тим більше, що куди не глянь — скрізь проза життя. І саме вона наштовхує на певні висновки.

Ну от, наприклад, один з нардепів на своїй сторінці в Facebook переказав зміст останнього засідання бюджетного комітету ВР, на якому виступав заступник глави Держказначейства. Відбиваючись від критики щодо затримки платежів, чиновник обмовився, що всі гроші, наявні на рахунках казначейства, він «відразу віддає». Виникло питання: «А скільки у вас є?» Послідував шокуючий відповідь: «Вчора ввечері було 800 тисяч». Виникла німа сцена, яку порушив депутат Ландик, сказавши, що у нього вдома грошей більше … А тут ще заступник голови Пенсійного Фонду підлила масла у вогонь: «Ми, як будь-який державний орган, сподіваємося, що виконаємо план надходжень до ПФ. Але за 4 місяці 2013 число безробітних в Україні зросла на 200 тисяч …»

Не випадково на минулому тижні і Кабмін розглядав проект Меморандуму між урядом і підприємствами гірничо-металургійного комплексу, який був підготовлений в надрах Мінпрополітіки, очолюваного нині Кріворожанін Михайлом Короленка (екс-гендиректор ПГЗК). Проект виявився сирим, що викликає масу питань і зауважень з боку експертів, деяких міністрів і самих власників підприємств ГМК, тому його відправили на доопрацювання. Але суть не в цьому. У числі зобов’язань, які повинні на себе взяти власники меткомпаній, — збереження протягом року всіх робочих місць, соціальної сфери в повному обсязі, підвищення зарплати. Натомість уряд обіцяє вчасно повертати ПДВ, погасити свою заборгованість з цього податку і ще дещо. Правовий статус цього Меморандуму не визначений і, наскільки нам відомо, у представників АМКР немає великого бажання його підписувати.

Але хто сказав, що у нас на «ні» і суду немає? Тим більше, що власник АМКР — із зовсім іншої пісочниці і більше, ніж будь-хто інший, підходить на роль цапа-відбувайла і для публічної прочуханки.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Forbes нарахував шість мільярдерів в Україні

20 березня 2017, 19:27

Ахметов продає «Тримоб» і віддасть гроші державі

25 травня 2016, 16:19

Суд залишив 4G-частоти компанії Ахметова

28 березня 2016, 18:10

Суд зняв арешт з банківських рахунків «Нафтогазвидобування» Ахметова

11 січня 2016, 20:28

Останні новини за сьогодні: