Новини / Бізнес / Фінальний акорд. Які банки можуть піти з ринку в 2017 році
24 січня 2017, 10:40
Розмір шрифта: А А А

Фінальний акорд. Які банки можуть піти з ринку в 2017 році

Фінальний акорд. Які банки можуть піти з ринку в 2017 році, банк, банкрутство банку, капітал, докапіталізація
Фінальний акорд. Які банки можуть піти з ринку в 2017 році

На старті 2016- го року глава Національного банку Валерія Гонтарєва анонсувала, що етап очищення банківської системи завершено і далі ринок чекає перезавантаження. Але банкопад не зупинився. Торік НБУ вивів з ринку 21 фінустанову, а з початку 2017 року до Фонду гарантування вкладів вирушили ще два. Серед збанкрутілих за останні 12 місяців виявилися і досить великі фінустанови — банки Платинум, Михайлівський, Хрещатик. Загальна сума коштів, виплачена вкладникам неплатоспроможних банків, які були передані в управління Фонду гарантування вкладів, на 1 січня поточного року вже перевищила 80 млрд грн. Націоналізація Приватбанку, в капіталі якого утворилася «діра» більш ніж в 100 млрд гривень, увінчала процес чищення. Ліга з‘ясувала, чи дійсно тепер банкопад можна вважати завершеним.

Непосильний капітал

Обов’язкова умова виживання банків в 2017-му році залишиться незмінною — виконання графіка капіталізації, узгодженого Нацбанком з МВФ. Великим фінустановам за рахунок вливань від акціонерів доводиться покривати збитки за неякісними кредитними портфелями, а більш дрібним — просто дотягувати свої капітали до нормативних значень. До 11 липня на ринку не повинно залишитися банків, чий статутний капітал буде становити менше 200 млн гривень. Сьогодні цій вимозі не відповідають 48 банків, повідомила ЛІГА.net Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України. Фактично, у таких фінустанов є тільки півроку, щоб залучити в капітал до 80 млн грн і більше.

Серед великих фінустанов докапіталізація до літа знадобиться американському Сітібанку. За результатами третього кварталу розмір його статутного капіталу не перевищував 120 млн грн. У другій двадцятці банків, до норми не дотягує Міжнародний інвестиційний банк, чиїм бенефіціаром є президент Петро Порошенко. За результатами 3 кварталу, статутний капітал банку становив 162 млн грн. Втім, сумнівів в тому, що ці фінустанови виконають вимоги НБУ, практично немає. У минулому році обидва банки своєчасно отримували вливання від своїх акціонерів.

Набагато цікавіше майбутнє А-Банку, активного роздрібного гравця з другої двадцятки фінустанов (обсяг депозитів фізосіб — близько 2,8 млрд грн). На кінець третього кварталу його капітал був на достатньому рівні — 125 млн грн, але до літа акціонерам потрібно подбати про виконання нових вимог. Офіційно А-Банк належить Григорію та Ігорю Суркісам. Але як заявляла в інтерв‘ю ICTV глава Нацбанку Валерія Гонтарєва, він пов’язаний з екс-власниками націоналізованого Приватбанку.

Найбільш високий ризик, тим не менш, у установ з невеликим капіталом і обмеженими фінансовими можливостями власників. Це банки, які входять до другої групи за класифікацією НБУ. Їх сумарна частка на ринку становить не більше 10%. Серед них трапляються фінустанови, чий капітал був нижчим за необхідний рівень навіть в минулому році. Наприклад, цей показник Кредит Оптима Банку на кінець третього кварталу становив 63 млн грн при необхідній нормі 120 млн грн.

На критично низькому рівні був і капітал Регіон-Банку — 65 млн грн.

Повна капітуляція

Причиною ліквідації банківських установ в 2017 році може бути не тільки погіршення їх платоспроможності, але ще і втрата інтересу до таких установ з боку власників. Заробляти в банківському бізнесі сьогодні нелегко. Депозити в систему повертаються повільно, а кредитний портфель скорочується. За 11 місяців минулого року, за даними НБУ, він зменшився 16 млрд грн до 786 млрд грн. До того ж, посилюються вимоги банківського нагляду, а фінансове становище акціонерів банків чи поліпшилося за останні роки.

Читайте також: У глибокому піке: чи варто купувати долар по 28 грн

У таких умовах у 2016 році про самоліквідацію заявили відразу 4 банки: Фінанс Банк, Фінекс, Інвестиційно-трастовий банк і Народний капітал. Останній, щоправда, не зумів піти з ринку самостійно. Перед остаточною ліквідацією НБУ передав Народний капітал до Фонду гарантування вкладів. «Число банків, які будуть приймати рішення про самоліквідацію, або приєднання до інших банків, може перевищити і 10-15 в 2017 році. Все буде залежати від того, чи будуть знайдені достатні фінансові можливості або залучені інвестори на прийнятних умовах», — вважає Віктор Шулик, начальник відділу ринкових досліджень РА IBI-Rating.

У деяких банків до сих залишаються проблеми з прозорістю структури власності. Наприклад, Нацбанк знаходиться в процесі узгодження власника найменшого банку Гефест. Власником істотної участі незалежно від формального володіння визнаний якийсь В‘ячеслав Попов. Однак реальна структура банку, згідно з даними НБУ, до сих пір не розкрита. Додаткова ідентифікація бенефіціарів проводиться і в банку Новий.

Щасливі разом
 
У разі самоліквідації банк зобов’язаний самостійно погасити всі зобов‘язання перед своїми клієнтами. Але є ще один спосіб цивілізовано виконати всі норми закону — шляхом приєднання до іншого банку. Поки цей метод не поширений на банківському ринку через складність і тривалість процедур.
 
Чи зміниться щось в цьому році? У парламенті вже зареєстрований законопроект № 5539 про спрощення механізму капіталізації і реорганізації банків. Документ зменшує терміни розгляду документів і оптимізує процедури реорганізації банків шляхом приєднання. Також передбачається можливість припинення банківської діяльності без ліквідації юридичної особи.
 
«Такий механізм дозволить банкам, які не можуть виконати вимоги регулятора щодо капіталізації, залишити банківський ринок без навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Зараз така можливість в законодавстві відсутня. Тому цей закон банківське співтовариство чекає з нетерпінням», — говорить Олена Коробкова.
 
Хто останній
 
У НБУ не чекають великих банкрутств в цьому році. «Якщо говорити про майбутнє, то, по суті, очищення банківського сектора практично завершена. Ми не бачимо кандидатів на вихід серед великих і середніх банків», — запевнив заступник голови Нацбанку Олег Чурій. Глобальних фінансових потрясінь не прогнозують і опитані ЛІГА.net експерти. «Практично всі банки вже пройшли стрес-тестування НБУ, у них є затверджені плани щодо виправлення наявних проблем, вони ці плани виконують», — говорить Олена Коробкова.
 
Привід для занепокоєння вкладників все ж є. В кінці 2016 року Мінфін випустив 8 млрд грн для докапіталізації Фонду гарантування вкладів фізосіб. Це означає, що відомство готують до можливого виведення з ринку нових фінустанов. 4,9 млрд грн з цієї суми будуть спрямовані на виплату вкладникам банку Платинум. Невелика сума — 11 млн грн — призначена для компенсацій клієнтів Народного капіталу. Залишок — близько 3 млрд гривень — напевно піде на закриття зобов’язань декількох невеликих банків.
 
«Для власників різнопрофільного бізнесу банк був, в першу чергу розрахунковим центром, а також своєрідним інструментом захисту від рейдерства. З тих пір, як Нацбанк сконцентрував зусилля на обмеження операцій з пов‘язаними особами, істотно ускладнилася можливість обслуговування в банках компаній акціонерів. Не виключено погіршення платоспроможності окремих установ», — прогнозує Віктор Шулик. На його думку, на ліквідацію цього року вирушать 5-7 банків.
 
Більш песимістичний у своїх оцінках екс-заступник голови НБУ Владислав Рашкован: «Кількість банків на кінець року буде не більше 75-80 проти 95 зараз. Частина невеликих банків буде закрита через недокапіталізацію, частина заморожених банків самоліквідується, інші об’єднаються — максимум 5-6 угод злиття банків у другій половині року, якщо домовляться власники».
ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: