Новини / Бізнес / Заборона поліетиленових пакетів: хто заплатить за органіку
18 вересня 2012, 16:34
Розмір шрифта: А А А

Заборона поліетиленових пакетів: хто заплатить за органіку

Заборона поліетиленових пакетів: хто заплатить за органіку, поліетиленові пакети, екологічний збір, Всеукраїнська екологічна ліга
Заборона поліетиленових пакетів: хто заплатить за органіку

Поліетиленові пакети в Україні хочуть замінити паперовими. Справа може скінчитися банкрутством окремих компаній
Законопроект про заборону використання поліетиленових пакетів викликав обурення і екологів, і представників ринку упаковки. І якщо перші скаржаться на напівзаходи, то пакувальники журяться з приводу нових витрат.

Як у всіх

Міністерство регіонального розвитку та будівництва оприлюднило проект закону, що забороняє в Україні виробництво, використання, ввезення (більше 100 одиниць однією особою за раз) і розповсюдження синтетичних полімерних пакетів (СПП) ємністю до 20 л. Автори документа наводять приклади аналогічної заборони в ряді азіатських і європейських країн, а також частково — в США, Канаді, Австралії.

Такі пакети коштують дешево і тому масово поширені. «Корисна» частина життєвого циклу СПП зазвичай становить 15-20 хвилин, поки пакет використовується для зберігання товару, після чого почнеться наступна, значно більш тривала частина — 1000 років на полігоні або звалищі, говориться в пояснювальній записці до проекту.

Використання СПП завдає шкоди екології, адже в процесі згоряння СПП виділяється значна кількість отруйних речовин. Крім того, пакети засмічують систему водовідведення, що призводить до скупчення зайвих вод під час сильних опадів чи танення снігу, а згодом — до підтоплення територій.

В якості альтернативи в міністерстві пропонують використовувати природні органічні полімерні (які біологічно розкладаються) пакети — паперові та полотняні пакети, плівки та сітки для харчових продуктів. При цьому платити за перехід на інші пакети будуть виробники, імпортери та продавці.

Думки проти

Запропонований міністерством проект не подобається як прихильникам введення заборони, так і його супротивникам. Учасники ринку стверджують, що після кількох консультацій документ вдалося суттєво змінити, але він так і не був доведений до розуму.
В наявному вигляді документ не вирішує основну задачу — поліпшення благоустрою населених пунктів і стану довкілля, вважає Валерій Кривошей, президент Клубу пакувальників України, кандидат хімічних наук. Засмічування пакетами вулиць, забивання каналізації не припиниться, впевнений Кривошей. Пакети, як і колись, будуть літати по вулицях і висіти на деревах, адже обмеження стосується тільки СПП до 20 л. До того ж виробники можуть легко обійти заборону, почавши робити, наприклад, пакети ємністю 20,5 л.

У Клубі пакувальників підрахували, що заборонні заходи торкнуться лише мізерної частини всіх видів упаковки. На полімерні пакети (незалежно від ємності) припадає всього 0,3% обсягу всієї продукції, що випускається в країні упаковки. А щорічний обсяг споживання упаковки всіх видів в країні становить сьогодні приблизно 3,4-3,6 млн. тонн.

Перехід з полімерних пакетів, вироблених на основі нафтопродуктів, на пакети паперові або з біологічно розкладувані полімерів, також не вирішить всіх проблем. По-перше, далеко не всі види біополімерів розкладаються біологічним шляхом. По-друге, для біорозкладу полімерів, які мають таку властивість, необхідне спеціальне середовище, наприклад, спеціальна грунт, певні мікроорганізми, температура і вологість, які не скрізь є.

Хто заплатить

Пакети з біологічно розкладуваних полімерів можуть бути в десятки разів дорожче, ніж звичайні полімерні матеріали. А пакети, виготовлені з деяких полімерів (наприклад, крохмального напрямку), будуть помітно поступатися за споживчими властивостями пакетам з поліетилену і поліпропілену, запевняє Валерій Кривошей.

Крім того, відіб'ється на ціні упаковки і вартість нового обладнання. «Для того, щоб перейти на паперові пакети, необхідно купити нове обладнання, яке коштує не один мільйон, а старе — викинути. Хто нам відшкодує збитки? Це просто буде розорення фірм, які займаються цим виробництвом», — відзначає Наталя Партигіна, заступник керівника компанії Трейд люкс, що поставляє і виробляє полімерну упаковку.

За її словами, перехід на виробництво біологічної упаковки був би прийнятним, якби уряд запропонував хоча б частково компенсувати дані заходи. «Грубо кажучи, замість того, щоб платити людям нормальну заробітну плату, я буду купувати нове обладнання», — відзначає представник ринку.

Сьогодні б/у лінію для виробництва паперових мішків в Україні можна купити від $ 10-15 тис., а ціна на сучасний виробничий комплекс може досягати і $ 400 тис.

Виробництво паперових пакетів на сьогоднішній день дорожче, ніж поліетиленових, лише тому, що на них низький попит, і випуск здійснюється малими партіями, запевняє Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги. «Якщо вони його запустять великими партіями, то і собівартість буде такою ж, як поліетиленових», — переконана вона. Однак експерт підкреслює, що, враховуючи надзвичайно негативний вплив поліетиленових пакетів на екологію, вартість біологічно розкладаються пакетів не повинна бути вирішальним чинником у питанні заборони.

Виробництво паперових пакетів на сьогоднішній день дорожче, ніж поліетиленових, лише тому, що на них низький попит

Пакувальники посилаються на власне дослідження, результати якого показали, що при випуску пакетів з полімерів на основі нафтопродуктів і паперових пакетів, починаючи зі стадії видобутку нафти і вирощування дерева відповідно, нанесення шкоди екології в другому випадку в 6-7 разів вище, ніж у першому. А довести на практиці, що полімерні пакети мають такий тривалий (близько 300 років), як стверджується, період розкладання, нікому ще не вдавалося, адже сама полімерна хімія як наука існує близько 85 років, зазначає Валерій Кривошей.

Повна заборона
Всеукраїнська екологічна ліга вирішила не задовольнятися півзаходами уряду і підготувала свій варіант законопроекту про заборону обороту поліетиленових пакетів, який, за словами Тетяни Тимочко, буде на днях зареєстрований у Верховній Раді.

Зокрема, представники ліги пропонують з 2013 року ввести екологічний податок і заборонити імпорт надтонких поліетиленових пакетів. «Якщо з 1 січня 2013 року торговельні мережі будуть і далі використовувати надтонкі пакети, то вони будуть платити екологічний податок, а ті, хто перейдуть на паперові — не будуть», — говорить Тимочко.

З 2014 року екологи пропонують ввести заборону виробництва надтонких поліетиленових пакетів з можливістю розпродажу запасів, випущених за рік, з 2015 року — повну заборону. «У багатьох країнах світу вже давно, близько 20 років тому, заборонили використання тонких поліетиленових пакетів. В Європі ними ніхто не користується — там тільки паперові пакети», — запевняє еколог.

Альтернатива

Тим часом, президент Клубу пакувальників вважає, що заборона на споживчі пакети ні до чого не приведе, а лише завдасть шкоди як виробникам, так і споживачам. Вирішувати питання поліпшення благоустрою населених пунктів і стану навколишнього середовища необхідно по-іншому, впевнені представники ринку.
В Україні необхідно прийняти закон, що впроваджує європейського типу систему утилізації відходів упаковки, впевнений Валерій Кривошей. Сьогодні країна вирішує питання нестачі вторинної сировини, використовуваного для виробництва картону, паперу та склотари, шляхом їх імпорту в країну, причому у великих обсягах. А з 3,4-3,6 млн. тонн щорічно споживаної в країні упаковки лише 10-15% повертається як сировина для випуску нової упаковки.

А для підвищення прозорості в питанні, куди направляються кошти з держбюджету, призначені для утилізації відходів як вторинної сировини, необхідно закріпити відповідні повноваження за некомерційною організацією, а не держструктурою, як сьогодні.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

  • Анонімно 1 листопада 2012, 12:48 ссылка
    Пусть компании производящие полиэтиленовые пакеты переоборудуются или закрываются.
    А потребители начнут ходить в магазин с сумками или будут покупать их там. Раньше жили без полиэтиленовых пакетов очень даже хорошо.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Розенко пояснив, навіщо виділяти мільярд на перепис

5 травня 2017, 20:22

В Києві будуть платити за здачу поліетиленових пакетів

1 листопада 2016, 08:20

За економію енергоресурсів українцям роздадуть призи

30 вересня 2016, 19:52

Китайські хіміки придумали, як перетворювати поліетилен і інший пластик на рідке паливо

28 червня 2016, 10:05

Останні новини за сьогодні: