Новини / Бізнес / Депозитаріям не світить об'єднання
13 листопада 2012, 09:50
Розмір шрифта: А А А

Депозитаріям не світить об'єднання

Депозитаріям не світить об'єднання, Всеукраїнський депозитарій цінних паперів, Розрахунковий центр, Національний банк України, Дмитро Чугуєвський
Депозитаріям не світить об'єднання

Рада Національного банку рекомендувала використовувати Всеукраїнський депозитарій цінних паперів в якості бази для створення єдиного Розрахункового центру. Таким чином, питання об‘єднання НДУ і ВДЦП знімається з порядку денного.

Закон «Про депозитарну систему» ??передбачає поділ розрахунково-клірингової функції та депозитарного обліку, які сьогодні поєднують чинні депозитарії, і створення єдиного Центрального депозитарію на базі підконтрольного державі НДУ. А ось ВДЦП в цьому документі відводилась невиразна роль добровільної жертви режиму, хоча саме він обслуговував більше 70% активів.

Розмова про злиття депозитаріїв велася протягом декількох, але через пень-колоду. При цьому їх об’єднанню не заважало нічого, крім небажання зробити це або нерозуміння, навіщо взагалі потрібен центральний депозитарій і як він повинен працювати. Громадськість схилялася до першого варіанту.

І ось в сюжеті виявився новий поворот. «У жовтні правління ВДЦП звернулося з відповідним запитом до глави наглядової ради ВДЦП, і ми бачимо реакцію Нацбанку», — сказав «і» голова правління ВДЦП Дмитро Чугаєвський.

Але не варто забувати про те, що рекомендації Ради НБУ щодо створення розрахункового центру на базі ВДЦП стосуються виключно правління НБУ. «Рекомендація ради НБУ цілком укладається в рамки закону (тим більше, що ніде в законі прямо або побічно не сказано про подальшу долю ВДЦП), хоча питання приєднання депозитарію ВДЦП до НДУ (а тільки така концепція відповідає нормам нового закону — Авт.) До останнього моменту залишається відкритим», — уточнив Чугаєвський.

Тобто, якщо власники обох депозитаріїв в установленому законодавством порядку приймуть відповідне рішення, — приєднання може бути проведено, а от сценарій із створенням РЦ на базі ВДЦП буде виключати можливість об‘єднання.

Думки учасників ринку щодо доцільності та про перспективи цього проекту розходяться. «Я вважаю, що ВДЦП потрібно об’єднувати з НДУ. Робити з ВДЦП Розрахунковий центр означає зробити з гарного депозитарію даремний, абсолютно не потрібний ринку елемент інфраструктури, відсутній в будь-якій нормальній країні, — стверджує керуючий директор ІГ "Універ Олексій Сухоруков. — Такого терміна як «розрахунковий центр» навіть немає в англійській мові. «Центральний депозитарій» є, «центральний контрагент» є, а «розрахункового центру» немає. Це плід фантазії українських чиновників і тупиковий напрямок думки». На його думку, на базі чого б не створювали РЦ, рано чи пізно прийдуть до розуміння необхідності об‘єднувати його з центральним депозитарієм.

Акціонери ВДЦП теж віддають перевагу варіанту об’єднання депозитаріїв. «Різноманітні«юрізми»можна провести до певної дати, не вдаючись у внутрішні технологічні нюанси, а потім планомірно, повільно і об‘єднаним колективом привести до єдиного знаменника бази, плани рахунків та інші технічні процеси, — пояснює один з них. — А якщо потрібно терміново і не дуже добровільно комусь щось віддати, в більшості випадків воно потім не працює. І що буде особливо прикро в цьому випадку — кращі напрацювання ВДЦП можуть бути просто проігноровані».

А ось Ігор Когут, директор КУА «Фінекс-Капітал», вважає, що Розрахунковий центр на базі ВДЦП створювати не будуть — сенсу немає. «По-перше, ВДЦП необхідно з ПрАТ реорганізувати в ПАТ, а це означає, що НБУ буде зобов’язаний викупити всі акції у акціонерів, які формально будуть не згодні з таким розвитком подій, — перераховує він. — По-друге, ВДЦП, перш ніж отримати статус РЦ, доведеться здати ліцензію депозитарію, тобто передати всі свої справи в НДУ. Такий сценарій слабо уявляється через склалися (точніше, не склалися — Авт.) Відносин депозитаріїв. І по-третє, якщо все це можна виконати, то терміни на дані процеси відведені цілком певні: через рік все повинно працювати. У те, що вся затія з РЦ на базі ВДЦП може бути реалізована за рік, я особисто не вірю».

І дійсно, Нацбанку доведеться поморочити собі голову. У частині РЦ закон встановлює, що на першому етапі основним акціонером цієї структури зі статутним капіталом мінімум 100 млн грн, буде Національний банк, частка якого повинна перевищувати 75%. З урахуванням позиції держбанків, НБУ, який має у ВДЦП частку в 22,8609%, в даний час контролює рада депозитарію, а сумарна частка держави в статутному капіталі ВДЦП сягає близько 40%.

 

Так що йому доведеться істотно наростити частку в ньому або шляхом допемісії, або через викуп акцій у інших власників. Щоправда, як уже було сказано, що бажають продати свою частку знайдуться. Але самим реальним сценарієм, за оцінками експертів, буде частковий викуп часток і часткова додемісія для розмивання часток залишилися. 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: