Новини / Бізнес / П'ять міфів про роль російських банків в Україні
27 березня 2017, 09:40
Розмір шрифта: А А А

П'ять міфів про роль російських банків в Україні

П'ять міфів про роль російських банків в Україні, санкції, російські банки, Національний банк України
П'ять міфів про роль російських банків в Україні

Минулого тижня Нацбанк ввів санкції проти п‘яти російських банків. Причина — обслуговування їх материнськими структурами клієнтів з паспортами так званих «ЛНР» і «ДНР». Спочатку ідею про введення санкцій винесли на розгляд РНБО, а потім передали на підпис президенту. І вже з минулої п’ятниці обмеження офіційно вступили в силу. Навколо роботи банків з російським капіталом в Україні ходить безліч домислів і чуток. Ми розбиралися, як це може позначитися на банківській системі України, курсі гривні і простих вкладниках.

Нацбанк покарав українські банки

Коли тільки стало відомо, що РНБО готує санкції проти російських банків, деякі громадяни стали говорити, що постраждають від них українські фінустанови, які створюють робочі місця, кредитують економіку і платять податки в Україні.

Але Нацбанк ввів санкції не проти українських «дочок» російських банків, а проти їх власників, тобто материнських компаній. Під економічні обмеження потрапили п‘ять фінансових установ: Сбербанк, Промінвестбанк, ВТБ, БМ Банк і VS Банк. Альфа-банк в список не потрапив.

 — Санкціями заборонено здійснювати будь-які фінансові операції цих банків на користь пов’язаних з ними осіб, зокрема материнських структур, — прокоментували рішення в Нацбанку.

Іншими словами, на діяльність банків в Україні це рішення впливати не буде, але от виводити прибуток в Росію акціонери банків не зможуть. Деякі експерти навіть назвали такі санкції зовсім не санкціями, а звичайним попередженням для російських банків.

Фінансовий аналітик Віталій Шапран вважає, що відтоку депозитів з «дочок» російських банків не буде. Паніки на ринку введення санкцій теж не викликало.

Радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ говорить, що заборона на виплату дивідендів банкам, у яких зафіксовані мільярдні збитки, а отже, виплати дивідендів не передбачається, просто безглузда. Це ж стосується і заборони на видачу міжбанківських кредитів, видавати які цим банкам просто нічим.

При цьому керівництво російських банків визнало, що санкції для них несуть суттєві збитки. Так, глава ВТБ Андрій Костін оцінив їх для свого банку в сотні мільйонів доларів.

ПОСТРАЖДАЮТЬ ПРОСТІ ВКЛАДНИКИ

Ще раз повторимо, що санкції НБУ не спрямовані на призупинення діяльності банків в Україні. Навпаки, було зроблено все, щоб не нашкодити їх операційній діяльності.

За словами першого заступника голови НБУ Якова Смолія, санкції не зачіпають розрахунки між резидентами України та їх контрагентами з рахунками у материнських банках і не завадять банкам виконувати свої зобов‘язання перед клієнтами і вкладниками.

А порушувати українське законодавство цим банкам не дадуть куратори НБУ, які давно вже введені в банк і відстежують всі операції їх клієнтів.

Куди більше страждань клієнтам банків доставляють акції протесту, які періодично проводять активісти.

Коли вони приходять «замуровувати» відділення банку, то працівники просто закриваються в ньому і не можуть обслуговувати клієнтів.

Також через акції протесту Сбербанк тимчасово вводив ліміти на зняття, видачу готівки і здійснення безготівкових операцій у розмірі 30 тис. грн. в добу на одного клієнта.

Не зможуть продати, тоді закриють

У розмовах пересічних громадян часто можна почути думку, що російські акціонери візьмуть і закриють українські «дочки», просто щоб насолити нам. Мовляв, грошей у них багато, можуть собі це дозволити.

Однак, банк — це не ларьок або магазин. І «закрити» його, попередньо розпродавши весь товар, неможливо.

За словами Віталія Шапрана, банк можна або націоналізувати, або визнати неплатоспроможним з передачею фонду гарантування, або відкликати ліцензію та ліквідувати за фактом виявлення операцій з відмивання грошей або фінансування тероризму. Для всіх трьох дій повинні бути підстави.

Наскільки мені відомо, сьогодні жодних підстав для таких дій немає, — резюмував експерт.

Курс може зрости

Прості українці знають, що як тільки починаються проблеми у великого банку, чекай стрибка курсу долара. Зазвичай це відбувається після того, як починаються виплати з фонду гарантування вкладів фізосіб. Воно й не дивно, адже навіть за валютними вкладами люди отримують компенсацію у гривні і поспішають знову купити валюту.

Але в ситуації з введенням санкцій у простих людей більше національної валюти на руках не з’явиться. Адже достроково забрати внесок з банку зараз не можна, та й жодних компенсацій нікому виплачувати не будуть, адже російські банки працюють в звичайному режимі.

Більш того, за словами аналітика компанії Forex Club Андрія Шевчишина, санкції навіть стримують зростання курсу долара — російські банки будуть продавати частину валюти для поповнення гривневих запасів.

Куди більший тиск на курс, на думку опитаних нами аналітиків, може надати торгова блокада ОРДЛО.

Банки швидко продадуть

У російській пресі з‘явилася інформація, що Сбербанк має намір залишити український ринок максимально швидко. При цьому жодних подробиць не називалося. У Нацбанку заявили, що всі російські банки хочуть продати своїх «дочок» в Україні. Але поки не можуть знайти клієнтів. В кінці минулого тижня і зовсім поповзли чутки про те, що операція з продажу української «дочки» Сбербанку зірвалася.

Але експерти кажуть, що швидко піти з ринку не вийде.

 — Швидко продати такий банк неможливо, так само як і ліквідувати, — погоджується радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ. — Процедурно процес самоліквідації розтягнеться не менш ніж на півтора-два роки, а продати банк з таким «бекграундом» в цих умовах буде практично неможливо, якщо тільки мова не йде про «фасадної» заміні власника. Тому, на мій погляд, подібні інформаційні повідомлення — просто спроба зняти напругу в суспільстві. У свій час цей банк влив кілька мільярдів доларів у корпоративні кредити, які сконцентровані в секторі великих ФПГ південно-сходу. -Так що це — політико-економічний проект. А такі проекти не продаються, вони можуть згортатися в результаті політичного рішення. Так, при цьому може відбуватися продаж структурних елементів: частина «живого» кредитного портфеля, нерухомість і т. д., але не самого проекту.

За словами експерта, такого політичного рішення в РФ поки немає. Є лише заяви окремих посадових осіб, але остаточне рішення все одно буде прийматися на більш високому рівні. Якщо, звичайно, мова не йде про опціонної продажу «на час».

Таке можливо, бажає знайти буде неважко, але, враховуючи специфіку питання, «охочі» можуть зажадати непомірну ціну за свій прикриття. Тому моя думка залишається колишнім: всі розмови про можливий продаж, швидше за все, спрямовані на те, щоб ця тема пішла з перших шпальт і перестала «розбурхувати уми».

ДУМКА

«Банківська система повинна фінансувати економічне зростання»

На сьогодні десятки малих і середніх українських банків необхідні додаткові вливання капіталу. Середина липня цього року — крайній термін, коли у всіх банків капітал повинен бути не менше 200 мільйонів. Але такі надто складні бюрократичні процедури виконати фактично неможливо. І НБУ зможе здорові банки закрити з формальних причин.

Завдяки прийняттю нашого закону про спрощення процедури реорганізації та капіталізації банків (№ 6010) ми не допустимо цього! Адже наше головне завдання — зберегти кошти громадян і підприємств, а також вивести з кризи всю банківську систему, щоб вона почала фінансувати економічне зростання, — вважає голова комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка.

 — Ми дбаємо про банки саме з українським капіталом. А банки країни-агресора, до яких застосовані санкції, виводяться з-під дії спрощених процедур.

В цьому законі ми максимально спростили процедури внесення додаткового капіталу з боку власників, процедури реорганізації або об’єднання. Щоб не допустити чергової «банкопадной» паніки і збільшення навантаження на фонд гарантування і держбюджет. 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
    Ви не авторизувались.
    Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
    ваш коментар:

    Читайте також:

    Останні новини за сьогодні: