Новини / Бізнес / ЕРДЕ Банк відкриває сезон банкрутств
5 жовтня 2012, 10:38
Розмір шрифта: А А А

ЕРДЕ Банк відкриває сезон банкрутств

ЕРДЕ Банк відкриває сезон банкрутств, ЕРДЕ Банк, повернення депозитів, банкрутство, інкасація, валюта
ЕРДЕ Банк відкриває сезон банкрутств

Майже три тижні ЕРДЕ Банк з активами 2,6 млрд грн. не повертає депозити вкладникам. У касах банку порожньо. У деяких відділеннях клієнти не можуть отримати навіть невеликі вклади до 1 000 $. «У касі готівки практично немає. У нас [з грошима] вже 2-3 тижні ситуація досить напружена», — сказала по телефону співробітниця відділення ЕРДЕ Банку по вул. Сагайдачного. Не краща ситуація і в інших офісах ЕРДЕ. Співробітники банку просять вкладників передзвонити пізніше — можливо, хтось принесе виручку, пише Forbes.ua.

Але вони лукавлять. Як тільки в банку з‘являються готівкові гроші, вони тут же йдуть на виплату зарплат і податків, платіжки за якими вже стоять на картотеці.
Власник банку Руслан Демчак був заарештований 31 серпня в Вінницькій області, де він балотується в народні депутати. Його підозрюють у відмиванні доходів, одержаних злочинним шляхом, на суму понад 50 млн грн. Податківці стверджують, що бізнесмен незаконно торгував земельними паями з метою відмивання брудних грошей.

Великого ризику людина

Liga.net повідомляла про підозри родичів Демчака, що його заарештували лише тому, що його основний конкурент по виборчому округу — глава комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, член фракції Партії регіонів Григорій Калетнік, син якого Ігор керує Державною митною службою України .

Правда це чи ні, але проблеми у ЕРДЕ Банку почалися задовго до арешту його основного власника. Ще близько двох місяців тому багато банків закрили свої ліміти з кредитування ЕРДЕ на міжбанківському ринку. За словами одного банкіра, в серпні банк Демчака був готовий залучати гроші під 40% річних, тоді як ставки коливалися на рівні 3-5%.

Причиною дефіциту ліквідності в банку нібито стали його ризиковані спекулятивні операції з готівковою валютою. Справа в тому, що ЕРДЕ, незважаючи на свої невеликі розміри, входить в десятку найбільших гравців на ринку інкасаторських послуг. У банку близько 90 власних автомобілів, обладнаних для перевезення грошей.

Банк інкасує гроші з більш ніж 4600 точок продажів. Серед його клієнтів — Укрексімбанк, Альфа-Банк, Ощадбанк Росії і ПУМБ. Доступ до величезних обсягів кеша дозволяв банку виступати і помітним продавцем готівкової валюти. «У них основний бізнес був — неторгові операції, інкасація і валютно-обмінні операції різні», — розповідає Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Банк-інкасатор, який має доступ до великого грошового трафіку, своїм контрагентам іноді пропонує не тільки вивезти, але і викупити готівкову валюту. Зазвичай це робиться для перепродажу. За словами джерела, знайомого з ситуацією, цього літа керівники ЕРДЕ купили велику партію готівки євро. Але курс європейської валюти несподівано обвалився.

Чорна діра міжбанку

Банк Демчака був готовий залучати гроші під 40% річних
Ситуацію посилило те, що євро були придбані на гривні, залучені на міжбанку під високий відсоток. Але замість того щоб позбутися від євровалюти за низьким курсом, банк продовжував привертати гривні на міжбанку, вичікуючи, коли євро подорожчає знову. У підсумку в балансі фінустанови утворилася величезна дірка, а його контрагенти по міжбанку, не бажаючи більше ризикувати, «схлопнув» на нього ліміти.
«Інформація про те, хто на кого які ліміти відкрив, далеко не публічна", — говорить перший заступник голови правління банку «Контракт» Павло Крапівін. Тим не менш, за його словами, у банку «Контракт» вже з’явилися клієнти, які раніше обслуговувалися в ЕРДЕ Банку. В основному це підприємства, яким потрібні послуги факторингу і овердрафти за поточними рахунками.
Арешт Руслана Демчака тільки підлив масла у вогонь. У вересні в банку розпочався масовий відтік депозитів. Платежі по кредитах різко скоротилися. Банкіри пояснюють це тим, що левова частка позичальників банку — це пов‘язані з Демчаком підприємства.

ЕРДЕ є розрахунковим центром корпорації Ukrainian Business Group (UBG), в яку, окрім банку, входять страхова компанія «Добробут», мережа медичних клінік, інвестиційна група «Ініціатива», процесинговий центр, будівельна компанія, декілька телеканалів і безліч інших різно профільних підприємств.
Як повідомило джерело в НБУ, ще кілька тижнів тому керівництво ЕРДЕ звернулося до регулятора за фінансовою допомогою, але він досі не виділив банку кредит рефінансування. Чиновники, схоже, ще не визначилися з подальшою долею фінустанови.

Технічний збій

За словами джерела Forbes.ua, Нацбанк візьме під контроль ЕРДЕ, швидше за все, після виборів, щоб уникнути чергового скандалу. Офіційно на Інститутській, 9, поки воліють відмовчуватися. Судячи з того, що чиновники не поспішають з наданням стабкредиту, не виключено, що банк в підсумку буде ліквідований.

2 жовтня продзвенів ще один тривожний дзвінок для клієнтів ЕРДЕ Банку. Він ввів ліміти на зняття готівки з карток. Перевести в готівку в банкоматі за добу дозволяється лише 1 000 грн., А в торговій мережі з карти ЕРДЕ можна витратити максимум 3 000 грн. Тим не менш вже близько двох тижнів по картах MasterCard цього банку взагалі ніякі операції не можна здійснити. У банку це пояснюють «технічним збоєм». Насправді обслуговування карт заблоковано самою платіжною системою.

Одна компанія намагалася «витягнути» з поточного рахунку в банку кілька мільйонів гривень, але безуспішно
Якщо вкладники банку зможуть в майбутньому розраховувати на компенсацію з Фонду гарантування вкладів до 200 000 грн, то корпоративним клієнтам банку поки сподіватися нема на що. Як розповіло джерело в ЕРДЕ, одна компанія намагалася «витягнути» з поточного рахунку в банку кілька мільйонів гривень, але безуспішно. Вони готові були навіть заплатити «відкат» керівникам фінустанови. Але ті так і не змогли нічим допомогти.
Гроші зараз можуть з’явитися в банку, тільки якщо хтось принесе депозитний вклад. Це єдине джерело ліквідності. Як не парадоксально, але банк як і раніше приймає гроші на депозити, є учасником Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) і рекламує високі відсотки. «Ми будемо займатися виведенням неплатоспроможних банків з ринку тільки після рішення Нацбанку. Поки ми не володіємо жодною інформацією з цього приводу», — говорить заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Можливо, у банку все ще сподіваються, що хтось принесе депозит в кілька мільйонів гривень.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: