Новини / Бізнес / Українців підсадять на білоруський цукор
20 лютого 2014, 11:45
Розмір шрифта: А А А

Українців підсадять на білоруський цукор

Українців підсадять на білоруський цукор, виробництво цукру, цінове регулювання, цукровий буряк, Білорусь
Українців підсадять на білоруський цукор

Влада вирішила стримати апетити виробників солодкого відкриттям кордонів конкурентам з ближнього зарубіжжя

На цукровому ринку намічається революція. Чиновники планують скасувати цінове регулювання галузі і впустити в країну імпортний продукт, знизивши ввізне мито на нього з 50% до символічних 5%. Все це — помста чиновників вітчизняним цукровий баронам, які, користуючись тим що намічається дефіцитом солодкого, підняли ціни на свій товар. Якщо нововведення набудуть законної сили, українським переробникам доведеться не тільки надовго забути про гідну прибутку, але і різко скоротити обсяги цукроваріння, а деяких — зовсім закрити свої підприємства, пише ДеПо.

Солодке від стресу

Держава, яка традиційно жорстко регулює цукрову галузь (щорічно уряд переглядав мінімальні ціни на буряк і цукор, розподіляло квоти на виробництво), готова відпустити цей ринок у вільне плавання. У лютому у Верховній Раді зареєстрований законопроект «регіоналів» Володимира Пилипенка та Олега Кулініча, що передбачає скасування квот на виробництво цукру для внутрішнього ринку та мінімальних цін на цукор і буряк.

Крім того, пропонується на 90% знизити ввізні мита на цукор-сирець і тростинний цукор (з нинішніх 50 до 5% від митної вартості). У пояснювальній записці до документа сказано, що перераховані заходи підуть на благо пересічному споживачеві. Адже зняття бар‘єру для імпортерів дозволить забезпечити вітчизняну роздріб якісним продуктом за доступною ціною.

На активізації імпорту, на думку парламентаріїв, запрацює і бюджет. Якщо в минулому році, впустивши у країни всього 1,5 тис. т імпортного цукру, держава отримала близько 8 млн грн., у разі прийняття законопроекту ця цифра вже в нинішньому році може зрости до 250 млн грн. Тобто фактично автори документа розраховують на імпорт близько 50 тис. т солодкого продукту.

Додаткові «бонуси» законотворці обіцяють і цукрозаводчикам. Скасування мінімальних цін на буряк нібито дозволить їм не переплачувати селянам, а на цукор — піти від штрафів, які виписуються заводам у випадку надвиробництва продукту і зниження його ринкової вартості.

А скасування так званої квоти А (для внутрішнього споживання), на думку чиновників, дозволить цукрозаводчикам викидати на ринок буквально будь-які обсяги продукції і конкурувати один з одним за рахунок її якості і ціни.

Влада намагається «підсолодити» ситуацію не випадково. У цьому році Україна виробила рекордно низький обсяг цукру. За даними профільної асоціації «Укрцукор», заводи зварили 1,2 млн т, але незалежні аналітики вважають, що реальна цифра ще нижча й ледве перевищує 1 млн т. Для порівняння: у минулому році виробництво цукру склало 2,2 млн т, що спровокувало перенасичення ринку (внутрішня потреба не перевищує 1,8 млн т). В результаті ціни впали до 5-6 грн./кг, що навіть нижче собівартості солодкого продукту.

Саме торішні збитки змусили аграріїв різко скоротити посіви під буряком, а заводи — знизити обсяги її переробки. Теоретично навіть такий різкий спад виробництва не повинен спровокувати дефіцит цукру в країні, так як, за різними оцінками, торішні залишки становлять 500-800 тис. т.

Але запаси розосереджені по дрібним господарствам і складах переробників, тому, коли вони будуть викинуті на ринок і за якими цінами, неясно. Ця невизначеність вже дозволила цукрозаводчикам переглянути прайси. Вартість цукру в роздробі зараз досягає 10-11 грн./кг, що вдвічі дорожче, ніж на аналогічний період минулого року і в півтора рази вище, ніж восени 2013 р.

На тлі загального подорожчання продуктів споживчого кошика необхідність доплачувати за цукор зайвий раз нервує українців. Очевидно, бажання підсолодити життя електорату і є основною причиною «лібералізації» цукрового ринку. Тим більше, що ніхто з ключових фігур Партії регіонів та її сателітів не має інтересів у цьому бізнесі.
Цукрова кордон

Не виключено, що зняття митних бар’єрів активно лобіюють імпортери. За останні роки їх бізнес суттєво похитнувся. Як свідчить статистика Державної митної служби, якщо у 2010 р. в Україну було поставлено понад 300 тис. т цукру, то за підсумками минулого — всього 1,5 тис. т.

Посилаючись на внутрішнє перевиробництво, наша країна в 2013 р. навіть не викупила 260 тис. т тростинного цукру-сирцю. Його, відповідно до зобов‘язань перед СОТ, ми повинні щорічно розмитнювати за пільговою ввізного мита (2% від вартості).

Зрозуміло, що ввозити цукор із сплатою податку повного імпортерам було невигідно. В цьому випадку вартість продукту склала б у роздробі не менше 9 грн./кг, що на третину дорожче, ніж пропонували вітчизняні виробники. Але якщо мито знизять до обіцяних 5%, ситуація може різко змінитися.

Постачальники цукру (в першу чергу з Білорусі та РФ) зможуть завантажити нашу роздрібну торгівлю цукром за 7-8 грн./кг, що набагато дешевше, ніж продукт місцевих цукрозаводчиків.

Посилення конкуренції, як розраховують чиновники, змусить наших цукрових баронів зменшити свої апетити. У профільних холдингах побоюються, що солодкі ініціативи влади остаточно доб’ють галузь, яка і так переживає не кращі часи. «Сподіваємося, що цей законопроект все ж таки не буде прийнятий», — кажуть у холдингу «Астарта».

Голова «Укрцукру» Микола Ярчук підтримує своїх колег. На його думку, скасування мінімальних закупівельних цін на буряк вже в наступному році може спровокувати скорочення посівів цієї культури. Хоча раніше прогнозувалося, що площі в 2014 р., навпаки, розширюватися з 293 тис. до 345 тис. га.

Крім того, як стверджує пан Ярчук, відмова від квот на внутрішнє виробництво призведе до масового закриття невеликих заводів. Адже, не отримавши замовлення від держави, вони просто не зуміють прилаштувати свій товар на вільному ринку.

Але особливо засмучують цукрових лобістів комфортні умови для імпортерів. Нелегальні постачання більш дешевого білоруського цукру давно псують нерви українським виробникам.

І якщо їм нададуть офіційний статус, приструнити конкурентів з сусідньої країни буде практично нереально. Змагатися ж з ними в ціні наші цукрозаводчики не зможуть, так як білоруські заводи отримують потужне державне фінансування, що, власне, і дозволяє їм пропонувати невисокі розцінки.

Це загрожує різким зниженням внутрішнього виробництва та закриттям заводів. Хоча ще в минулому році «Укрцукор» мріяв про освоєння зовнішніх ринків і відродження колишньої могутності галузі, що виробляла раніше не менше 5 млн т цукру в рік.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: