Новини / Бізнес / Депозит з банку допоможе повернути довідка від лікаря
11 листопада 2014, 12:49
Розмір шрифта: А А А

Депозит з банку допоможе повернути довідка від лікаря

Депозит з банку допоможе повернути довідка від лікаря, банківські рахунки, валютний депозит, девальвація
Депозит з банку допоможе повернути довідка від лікаря

У жовтні українці продовжили вилучати кошти з банківських рахунків. Як на роботу, щодня ходили не тільки за валютними депозитами, які Нацбанк не дозволяє знімати більш ніж еквівалент 15 тис. грн на добу.

Але і за гривневими вкладами — їх намагалися конвертувати в долари (у день можна знімати до 150 тис. грн), щоб менше втрачати від девальвації нацвалюти, пише NewsOboz.org з посиланням на Вести.

Панічні настрої людей підстьобувалися Нацбанком, який продовжував прикривати банки: тільки за жовтень тимчасові адміністрації були введені в три банки, а з початку року — відразу в 26. «Це, на жаль, проявляється не тільки у відтоку строкових депозитів з системи в цілому, але і в масовому обнулення клієнтами своїх карткових рахунків, на які зараховуються зарплати, пенсії, стипендії, соціальні виплати, грошові перекази. Тому ліміти, що встановлюються банками на зняття готівки в банкоматах, — тимчасова і вимушена міра, покликана частково нівелювати паніку, а також активізувати безготівкові розрахунки картками», — розповіла «Вістям» начальник управління досліджень банку «Надра» Тетяна Нурмухаметова.

Якщо ще у вересні фінансисти давали за раз знімати у своїх банкоматах до 1,5-2 тис. грн (деякі — навіть 4 тис. грн), то тепер опустили планку до 500-1000 грн. Більш поширеним явищем при цьому стало лімітування кількості операцій, які досі вважали всі. Людині за добу дозволяється зробити 4-5 зняття готівки в банкоматах, і скільки завгодно операцій з розрахунку карткою в магазинах. Звичайно, по дзвінку банки збільшували і максимальну кількість операцій, та суму зняття, але створювали людям додаткові незручності.

ВКЛАДЕННЯ СТАЮТЬ КОРОТШИМИ

Чим більше люди побоювалися закриття своїх банків, тим на менші терміни відкривали рахунки. «У жовтні зберігався попит на короткострокові вклади на 1-2 місяці або безстрокові ощадні, кошти на яких клієнту доступні в будь-який час. Якщо термін довше, то клієнта цікавить можливість дострокового зняття з найменшими втратами. Головний критерій, за яким сьогодні населення вибирає внесок, — це можливість його терміново відкликати. І тільки в другу чергу — прибутковість», — запевнила «Вести» начальник відділу депозитних продуктів та поточних рахунків UniCredit Bank Ірина Стрепетова.

Підтвердила «Вістям» тенденцію і перший заступник голови правління Forward Bank (колишній банк «Російський стандарт») Олена Франківська: «Зараз відсоткова ставка вже не має вирішального значення при прийнятті рішення про розміщення вкладу. Визначальним моментом виступає надійність фінансової установи, як банк виконує всі зобов‘язання перед своїми клієнтами та вимоги Нацбанку, а також його фінансові показники».

До речі, якщо НБУ пролобіює зміни в Цивільний кодекс — позбавить вкладників права забирати вклади раніше строку (зазначеного в депозитному договорі), як пообіцяла голова НБУ Валерія Гонтарєва, то фінансисти очікують подальше зниження середнього терміну розміщення грошей — з 1-2 місяців до 2-4 тижнів.

Не бачачи сенсу тримати високі ставки (не заманюють вкладника), фінансисти вирішили заощадити і почали знижувати відсотки. За жовтень ті просіли за короткостроковими вкладами у гривні з 20,4% до 15,3% річних. При цьому, правда, деякі банки все ж трохи підняли довгострокові прибутковості, щоб хоч трохи простимулювати вкладення на 9-12 місяців: з 19,5% до 21,1% річних у середньому по банківській системі.

Ставки за валютними вкладами змінювалися не так активно: ці депозити активно знімали, так що людей боялися зайвий раз злякати (адже банки, як і раніше потребували депозитних доларах). Прибутковості вкладень на 1-3 місяці спочатку знизили (з 8,7% до 7,5% річних), проте до початку листопада вирівняли — на 8,6% річних. Прибутковості ж доларових вкладів терміном до 9-12 місяців піднялися з 8,1% до 9,8-10% річних.

ТОП-3 НАЙПОПУЛЯРНІШИХ ДЕПОЗИТУ

У жовтні найпопулярнішими серед людей були три види банківського вкладу.

По-перше, це конвертаційний депозит. «Інтерес з боку населення виник в умовах мінливості курсу і брак готівкової валюти. Людині пропонується розмістити на 3-6 місяців на рахунок гривню, яка згодом буде конвертована у валюту. Дана пропозиція — хороший інструмент мінімізації девальваційних ризиків», — сказала «Вістям» начальник управління досліджень банку «Надра» Тетяна Нурмухаметова.

На другому місці в рейтингу виявилися вкладення на карткових рахунках під ставку на рівні депозиту — 15-20% річних (по стандартним картковими рахунками зазвичай платять лише близько 3-5% річних). «Попит на карткові вклади до запитання обумовлений цілодобовим доступом до коштів. Незважаючи на те, що ставки по таких вкладень істотно не змінювалися, їх обсяг збільшився. В основному з-за перетікання коштів зі строкових депозитних рахунків», — пояснила Ірина Стрепетова.

Третіми за популярністю в жовтні стали гнучкі вклади з вільним режимом поповнення та зняття. Ставки по них ще на 2-3% річних вище, ніж по карткових депозитами.

ПІДВОДНІ КАМЕНІ ДЕПОЗИТНИХ ДОГОВОРІВ

Автоматична пролонгація
Уважно прочитайте розділ про виплату депозиту після закінчення його терміну. Не підписуйте угоду, в якій є розділ про автоматичне продовження вкладу, оскільки це загрожує сплатою штрафів та неустойок. «У договорі може бути зазначено, що, якщо вкладник не звернеться за виплатою, наприклад протягом п’яти днів до дати закінчення терміну вкладу, депозит буде продовжено на певний строк. У такому випадку при бажанні людини зняти гроші в домовлений термін йому можуть повідомити, що, так як він раніше не прийшов, його внесок вже продовжений. А якщо захоче його зараз зняти, то з нього стягнуть штраф», — пояснила «Вістям» директор ТОВ «Юридична контора Спектор» Ольга Спектор.

Нову ставку повинні узгодити
Обов‘язково вивчіть розділ, у якому йдеться про зміну процентної ставки. Якщо ви відкриваєте депозит (тобто внесок на чітко визначений термін, а не до запитання), то там повинно говоритися, що банк повинен заздалегідь повідомити вас про зміну прибутковості. А головне — отримати ваш дозвіл на цей крок (підпис на відповідному документі). В односторонньому порядку банк не має права цього робити. «Для термінового вкладу діє законодавча заборона на зменшення банком процентної ставки, так і будь-яка умова в договорі, що дає банку таке право, буде вважатися нікчемним», — запевнив «Вести» адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери» Олександр Виговський.

Не відкривайте картку для відсотків
Дуже небезпечно останнім часом стало відкривати до депозитного рахунку ще один — зазвичай картковий. Його ще називають рахунком для виплат. Банкір у фарбах опише вам усі переваги нової картки, яку, безсумнівно, випустять безкоштовно. І може, навіть запропонує до неї пакет послуг, наприклад, якісь знижки в магазинах при пред’явленні. Але другий рахунок банку потрібен, щоб уникнути штрафних санкцій — щоб ви не змогли його засудити за те, що він несвоєчасно або не в повному обсязі нарахував вам відсотки за депозитом, які мають капати на картку. Він буде кидати ці процентні виплати для проформи, щоб показати НБУ у разі перевірки і судді, якщо ви затеете тяжбу, грошове перерахування. А за фактом продовжить користуватися цими грошима: зняти їх ви зможете в дуже обмеженому обсязі. «Якщо у банку проблеми, то в його банкоматі людина зможе знімати від 100 гривень на добу. А в банкоматах банків-партнерів буде втрачати в обнале від 2% до 5% комісії», — зазначила партнер адвокатського об‘єднання «СК Груп» Юлія Курило.

ЩО ДАЛІ: СТАВКИ ПІДНІМУТЬ ДО ГРУДНЯ

Опитані «Вістями» фінансисти вважають, що протягом листопада середня прибутковість по депозитах населення змінюватися не буде і по гривні збережеться на рівні 15-21% (залежно від терміну вкладення). Невелике зростання ставок прогнозують лише на грудень — в рамках передноворічних акцій. «Традиційно наприкінці року банки збільшують ставки за депозитами на 1-2% річних. Цей рік, думаю, не буде винятком», — спрогнозував «Вістям» Євген Новицький. Максимальний рівень відсотків залишиться на нинішньому рівні — 25-26% річних за гривневими депозитами. Не так сильно фінансисти обіцяють піднімати ставки по валютних внесках: не більше ніж на 0,5-1% річних. При цьому зростання середніх ставок вище 10% річних обіцяють лише в разі збереження доларового дефіциту на готівковому ринку.

КОНФЛІКТІВ СТАЛО БІЛЬШЕ

У жовтні частіше виникали затримки з виплатами депозитів і, як наслідок, конфлікти між вкладниками і фінансистами. «Кількість звернень, пов’язаних з порушеннями термінів повернення депозитів, порівняно з червнем-серпнем зросла. І тенденція до зростання збережеться. Насамперед, слід визнати, що НБУ відмовився від підтримки малих і середніх банків рефінансуванням через відсутність для цього достатніх ресурсів. Панічні настрої в суспільстві дестабілізують ринок», — зазначив у розмові з «Вістями» партнер адвокатського об‘єднання «СК Груп» Юлія Курило.

Банкіри рідко були відвертими з клієнтами, визнаючи проблеми з платоспроможністю, частіше вдаючись до банальних виправданням. «Найбільш поширені старі хитрощі і типові відмовки: відсутність готівки в касі (яка буде завтра-післязавтра-на наступному тижні), збої в електронній системі або непрацюючі комп’ютери, проблеми з інкасацією і т. д.», — розповів нам керівник регіонального підрозділу ЮК L. I. Group Андрій Сало. Дізнатися реальний стан фінансів у банку клієнту вдавалося не завжди. «У фінустановах відмовляли навіть надати інформацію про наявність та стан їх депозитів, не кажучи вже про даних про виплати. Посилаються при цьому на внутрішні інструкції банків і якісь додаткові перевірки», — повідомив керуючий партнер юридичної фірми «Москаленко і Партнери» Ігор Бердан.
При відмові банку видавати депозит дають юристи вже звичні поради: писати скарги спочатку на ім‘я голови правління банку, а потім і в Нацбанк, щоб зібрати необхідну кількість фактів і підтверджень про порушення деподоговора. А потім з відповідними відповідями подавати судові позови щодо дій банку-кривдника, так і персонально її голови правління (і прохання про визнання його невиїзним — фінансист не зможе покинути країну).

Нова ж тенденція жовтня — це подача одночасно і позову про стягнення з банку моральної шкоди. Юристи запевняють: після подачі правильно обґрунтованого позову, банк ще до початку позови в лічені дні повертає людині внесок.

«Вести» попросили юристів розповісти, як потрібно діяти при подачі такого позовної заяви. А фінансистів як правильно вибрати банк для відкриття депозитного рахунку, щоб уникнути в майбутньому негативних емоцій при знятті коштів із рахунку.

ДУМКА

Депозит з банку допоможе повернути довідка від лікаря.

Ольга Спектор, директор ТОВ «Юридична контора Спектор»

«Для підтвердження нанесення моральної шкоди варто сходити в поліклініку, щоб підтвердити, що стан здоров’я вкладника документально, «на папері», погіршився — особливо у відношенні серцево-судинної і нервової системи. А також зберігати чеки про купівлю ліків, які допомагають від таких хвороб. На жаль, для більшості вкладників на сьогоднішній день навіть не доведеться нічого додумувати або дописувати в історії хвороб, головне — зберегти докази того, що погіршення здоров‘я мало місце. Це буде найяскравішим чином свідчити про важкі переживання, що буде підтверджувати завдану моральну шкоду».

Новицький Євген, заступник начальника департаменту регіональної мережі з питань розвитку бізнесу Авант-Банку

«При виборі банку для відкриття депозиту потрібно цікавитися, чим він заробляє: які видає кредити, кому і на яких умовах, з заставою, наприклад, або без. Від цього безпосередньо залежить якість кредитного портфеля і, відповідно, спроможність банку вчасно виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Також звертайте увагу на реагування банку в тій чи іншій ситуації, наскільки дорогий йому клієнт, здатний банк йти на індивідуальні умови у разі необхідності. Пропонує банк свої послуги або наполягає на них. Брав банк рефінансування в НБУ, платить податки, офіційну зарплату або воліє виплати в «конверті». Наскільки аполітичний банк, адже чим менша залежність, тим нижче ризики і вище надійність». 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Високий статус. Чим корисні елітні банківські карти

30 травня 2017, 10:43

Депозити втрачають сенс: у що вкладаються українці

23 травня 2017, 17:55

Останні новини за сьогодні: