Новини / Бізнес / Мільярдні угоди з ядерним сміттям
27 грудня 2012, 10:05
Розмір шрифта: А А А

Мільярдні угоди з ядерним сміттям

Мільярдні угоди з ядерним сміттям, поховання радіоактивних відходів, атомна електростанція, демонтаж
Мільярдні угоди з ядерним сміттям

Федеральний уряд, ймовірно, замислювався про те, щоб передати в чужі руки важливу фірму, що перебуває у власності держави і що займається утилізацією ядерного сміття.
Це випливає з невеликого запиту фракції партії «зелених» у Бундестазі, який є у розпорядженні редакції газети Tagesspiegel.

Відповідальною за демонтаж атомних електростанцій, наприклад, зупиненого реактора в місті Райнсберг, є в тому числі одна фірма, яку багато фахівців вважають дуже компетентною в цій галузі. Мова йде про компанії Energiwerke Nord — EWN, головний офіс якої знаходиться біля Грайфсвальда.

Цій фірмі насправді доручено позбутися від старої спадщини атомної промисловості НДР. Крім того, вона займається утилізацією колишніх атомних дослідних установок в Карлсруе і Юліху.
EWN належить федеральному Мінфіну. Вона керує роботою розташованого на березі Балтійського моря проміжного сховища ядерних відходів — одного з трьох проміжних складів ядерного сміття в Німеччині.
Крім того, вона займається демонтажем п‘яти розташованих на одній території гедееровскіх реакторів атомної електростанції в Любміне.
Відповідно до отриманої відповіді на невеликий запит фракції «зелених» у Бундестазі, компанія EWN перебувала в списку для можливого придбання принаймні однієї іноземної фірми. Спочатку Мінфін заперечував це.
І не дивно, оскільки це справа делікатна: в кінцевому підсумку держпідприємство буде змушене передати чутливі ноу-хау в руки приватної компанії.
Крім цього, транспортування, зберігання та утилізація частини високорадіоактивних матеріалів може виявитися в руках підприємства, яке захоче заробити на цьому і буде діяти під ціновим тиском.
Зацікавлені Франція і Росія

Як випливає з отриманої відповіді, інтерес до поглинання EWN або до участі в її капіталі проявила французька державна компанія Areva. Московський атомний лобіст Андрій Биков також відвідав Мінфін.
У відповіді на спрямований раніше парламентський запит це відомство заявляло, що Биков ніколи не переступав поріг міністерства.

Биков протягом багатьох років організовував газові та атомні угоди для компанії Energie Baden-Wuerttemberg — EnBW. Зараз колишні партнери по бізнесу ведуть у суді тяжбу на мільйонні суми.
І тепер Мінфін визнає: він підтримував контакт з Биковим, і той одного разу відвідав міністерство для проведення переговорів.
Ця зустріч відбулася в 2010 році, а його співрозмовником був тоді Генрі Кордес, який у той час очолював департамент і відповідав за компанію з державною участю, тобто був пов’язаний у тому числі з EWN. Зараз він є генеральним директором цієї компанії.

За визнанням Міністерства фінансів, в тій бесіді мова йшла не про фірму EWN, а про захист кордонів Євросоюзу від прихованого ввезення радіоактивних матеріалів.
Биков не згоден з цими заявами. За його словами, в ході відбулася тоді бесіди він попереджав про небезпеку продажу EWN Франції. Крім того, він визнав наявність інтересу до фірми EWN з боку Росії.
«Уряд тепер визнає контакти з Биковим, що досить дивно. Крім того, воно малими дозами повідомляє про великий інтерес з боку іноземців до EWN. Чому їй це так неприємно?» — Запитує уповноважена з атомної політиці фракції «зелених» у Бундестазі Сільвія Коттінг-Уль.

Утилізація як бізнес
Щоб взяти участь в угоді з утилізації ядерного сміття, приватні концерни не обов'язково повинні безпосередньо володіти активами компанії EWN.
Як випливає з внутрішнього документа Мінфіну, EWN передала замовлення по утилізації відходів дочірнім підприємствам фірми Areva, а також таким операторам німецьких атомних електростанцій як RWE, EON, Vattenfall і EnBW.
Крім того, всі вони через спільне підприємство Gesellschaft fuer Nuklear-Service володіють активами проміжного сховища і дослідницького гірничого підприємства Gorleben.
На утилізації ядерних відходів в найближчі роки можна буде заробити мільярди. У Європі до 2030 року з експлуатації буде виведено 110 реакторів. Вартість цих робіт і тим самим оберти профільних компаній організація Greenpeace оцінює 1 млрд дол за штуку.

Складніше оцінити витрати на кінцеве захоронення радіоактивних відходів. Згідно з песимістичними оцінками, це ще 1 млрд дол за кожен реактор. Якщо наведені підрахунки відповідають дійсності, то демонтаж 110 реакторів буде коштувати більше 200 млрд євро.
Німецькі атомні концерни для своєї участі в цих роботах зарезервували 34 млрдов євро. Якщо одна з компаній збанкрутує, то зарезервовані суми можуть зникнути. І тоді платити буде держава.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Ситуація в енергосистемі України може погіршитися вже до літа — експерт

25 квітня 2017, 17:13

У Київському військовому ліцеї імені Богуна демонтують пам'ятник Суворову

7 березня 2017, 09:43

Останні новини за сьогодні: