Новини / Бізнес / Скільки Україна заощадить на фінансовій блокаді Донбасу
18 листопада 2014, 11:08
Розмір шрифта: А А А

Скільки Україна заощадить на фінансовій блокаді Донбасу

Скільки Україна заощадить на фінансовій блокаді Донбасу, фінансова блокада, Донбас, Україна, Петро Порошенко
Скільки Україна заощадить на фінансовій блокаді Донбасу

Без фінансування з Києва Донбас чекає гуманітарна катастрофа. Але не прийми Порошенко таке рішення — катастрофа чекає всю Україну
У суботу, 15 листопада, президент України Петро Порошенко підписав рішення РНБО «ПРО невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій і Луганській областях». Суть документа — в тижневий термін всі держустанови на захоплених бойовиками територіях припиняють роботу; самі органи влади та їх працівники переводяться на підконтрольну владі територію України. Протягом місяця Нацбанк повинен припинити обслуговувати всі рахунки на Донбасі. Фактично райони, керовані «урядами» народних республік, позбавляються будь-якого бюджетного фінансування, в тому числі виплат дотацій, зарплат бюджетним організаціям, соціальних платежів і так далі.

ЛІГАБізнесІнформ проаналізувала наслідки такого рішення для бюджету країни.

Навіщо платити більше

За підрахунками виконавчого директора центру «CASE Україна» Дмитра Боярчука, раніше на субсидування регіону витрачалося від 30 до 40 млрд грн щорічно. «За приблизними підрахунками, відмова від фінансування непідконтрольних Києву районів Донбасу дасть можливість заощадити як мінімум 15 млрд грн: не потрібно субсидувати 60% шахт, не потрібно утримувати держустанови, так і значна частина соцвиплат теж вже не дійде до адресата», — вважає Боярчук.

У позитивному для бюджету ефекті впевнена завідувачка відділом тіньової економіки Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Тетяна Тищук: «Рішення про перенесення держустанов в інші області України дозволить, крім іншого, вирішити питання з працевлаштуванням біженців з Донбасу — замість того, щоб отримувати допомогу по безробіттю, вони збережуть свої робочі місця і не стануть додатковим тягарем для бюджету країни». На її думку, прийняте рішення дозволить різко зменшити непродуктивні витрати держави на фінансування контрольованих бойовиками територій.

Відмова від фінансування непідконтрольних Києву районів Донбасу дасть можливість заощадити як мінімум 15 млрд грн
Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Олександр Жолудь звертає увагу, що згортання соцвиплат відіграє помітну роль ще й тому, що в Донбасі багато пенсіонерів. «У Донецькій та Луганській областях, як і в більшості індустріальних регіонів, пенсії вище, ніж в середньому по Україні, — додає аналітик. — Потрібно враховувати, що шахтарі і металурги мають менший пенсійний вік, і отримують підвищені пенсії».
Читайте також: Донбас на тлі України
Скоротяться витрати і закупівлі вугілля за завищеними цінами. Президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер нагадує, що держава в багатьох шахт Донбасу купувало вугілля за цінами, значно вищими від ринкових, фактично дотуючи регіон, щоб уникнути масового звільнення працівників нерентабельних шахт. Руйнування шахт та інфраструктури в ході бойових дій вже призвели до того, що Україна закуповує вугілля за кордоном, а після набрання чинності указу Порошенком фактично будь-які економічні контакти з окупованими районами Донбасу будуть перервані. Водночас Олександр Жолудь уточнює, що багато збиткові шахти залишилися на підконтрольній Києву території, і їх фінансування продовжує залишатися турботою українського уряду.

«Україна зараз не має можливості контролювати правильність використання направляються в ці області ресурсів, у тому числі і фінансових, — констатує директор економічних програм центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. — Тому рішення про припинення фінансування, без сумніву, правильне, і позитивне з точки зору держбюджету».

Зворотний бік медалі

Разом з тим, рішення про згортання фінансової підтримки Донбасу тягне за собою і ряд складнощів. «Економічні розрахунки — плюси і мінуси для бюджету України — тут не так важливі, — вважає Олександр Пасхавер. — Для країни втрата податкових надходжень з Донбасу — не критична. А ось для жителів регіону, багато з яких фактично залишаться без засобів до існування, це може обернутися грандіозною катастрофою і скочуванням у Середньовіччя». Жолудь з МЦПД також вважає, що після закінчення фінансування соцвиплат в захоплених бойовиками районах Донбасу перед населенням нависла загроза гуманітарної катастрофи.

Читайте також: Які підприємства дісталися сепаратистам
Дмитро Боярчук вказує, що основний ризик рішення Петра Порошенка — політичний. «У багатьох українців родичі на Донбасі, і зараз найпопулярніша історія: про пенсіонера, який не голосував, виїхати не може і його кинули на голодну смерть», — каже експерт.

Економічні розрахунки — плюси і мінуси для бюджету України — тут не так важливі. Жителі регіону фактично залишаться без засобів до існування, і це може обернутися грандіозною катастрофою
Серед інших можливих негативних наслідків Тетяна Тищук з НІСД називає необхідні витрати на переїзд держустанов і службовців. Василь Юрчишин уточнює, що багато виробничі ланцюжки, які були включені підприємства Донбасу, зараз зруйновані, і це позначається на роботі підприємств інших областей України, де виникли перебої з постачанням сировини та комплектуючих.

«Не варто забувати, що Донецька і Луганська області, крім того, що генерували близько 15% ВВП, були великим ринком збуту українських товарів, — додає Пасхавер з Центру економічного розвитку. — Нині виробникам доведеться шукати нові ринки збуту, і від того, як швидко це вдасться зробити, залежить їх економічна ефективність».

Великим питанням залишається і розрахунок за поставки на контрольовані бойовиками території газу і енергоносіїв. Київська влада підтвердила, що серед пріоритетів — забезпечення безперебійності поставок на території «народних республік», але будуть бойовики платити за газ і електрику — питання риторичне. «Мусується ідея, що за поставлені енергоносії буде стягуватися плата з грошей, виділених на пенсії і соцвиплати, — каже Олександр Жолудь. — З моєї точки зору, це неправильно, адже невідомо, хто зі споживачів скільки витратив. Потрібно шукати інші механізми».

Відмова від гри «прогодуй Донбас» — єдиний спосіб вижити для України
Однак експерти погоджуються, що іншого виходу, окрім як відмовитися від фінансування захоплених сепаратистами районів Донбасу, не було. «Відмова від гри «прокорми Донбас» — єдиний спосіб вижити для України. Якщо б погодилися продовжувати виплати (за відсутності податкових надходжень), то це коштувало б вже не 30-40, а 60 млрд грн в рік. Тут немає місця для сентиментів. Якщо цього не зробити — Україна стане самим страшним банкрутом в новітній історії», — резюмує Боярчук. 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: