Новини / Бізнес / Навіщо нова влада зберегла стару годівницю
8 липня 2014, 14:27
Розмір шрифта: А А А

Навіщо нова влада зберегла стару годівницю

Навіщо нова влада зберегла стару годівницю, звалища, корупція, переробка
Навіщо нова влада зберегла стару годівницю

В Україні склалася парадоксальна ситуація. З одного боку, маємо перевантажені звалища та полігони твердих побутових відходів, значною частиною яких є відходи упаковки, з іншого боку, підприємства, які займаються переробкою тари, відчувають дефіцит сировини і навіть змушені закуповувати його за кордоном.
Наші компанії купують чуже «сміття» (макулатуру, склобій і т.д.), тому що у своїй країні органи влади не можуть організувати нормальну утилізацію відходів.
Рівень утилізації не тільки не збільшується, а навіть зменшується за останні роки. Хоча декларується, що більш ніж у 500 населених пунктах запроваджений роздільний збір, об‘єм переробки сировини падає.
За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ в Україні сьогодні повторно переробляється лише 3,6% ТВД. У Європі до 60% відходів упаковки потрапляють на переробку. Тим не менш, незважаючи на зміну влади, в Україні вперто не поспішають змінювати діючу систему. Чому?

Корупційна складова
Система, яка діяла і діє в Україні, націлена не на те, щоб підвищувати рівень утилізації відходів, а на те, щоб збирати гроші з бізнесу. А потім ці кошти відмивати, заявляють виробники та імпортери товарів в упаковці. Система відверто корупційна.
ДП «Укрекоресурси», покликана вирішувати проблему утилізації відходів, збирає гроші, але не надає ніяких реальних послуг. Держпідприємство отримує платежі від імпортерів при проходженні упакованого товару через митницю. На кожен вид упаковки — свій тариф. Але, куди йдуть ці кошти далі, невідомо. Оскільки немає ні відкритої фінансової звітності держпідприємства, ні результату діяльності (у вигляді підвищення рівня утилізації в країні).
У самий розпал Майдану Держслужба з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва прийняла рішення про закриття державного підприємства «Укрекоресурси». Це рішення виглядало настільки очевидним і правильним, що, здавалося, не може бути оскарженим. Проте, в травні цього року Окружний адміністративний суд Києва призупинив рішення Держпідприємництва. Мабуть, причетні особи не хочуть розлучатися з незаконними доходами.
За словами голови Української пакувально-екологічної коаліції «УкрПЕК» Володимира Слабкого, обсяг коштів які збирають «Укрекоресурси» становить близько 100 млн гривень на рік. Може бути, схема виявилася «цікавою» і для нової влади?

В юридичній площині
Законодавство виписано так, що всі українські імпортери товарів в упаковці повинні укласти договір з ДП «Укрекоресурси». Представники бізнесу вимагають покінчити з монополією в цій сфері, а також скасувати прийняті раніше постанову Кабміну №915 та спільний Наказ №789 Мінекономіки, Мінекології і Міндоходів. Власне, ці нормативні акти і створюють умови для корупції. Робоча група під егідою Держпідприємництва вже готує відповідне звернення до президента України Петру Порошенку.
Натомість корупційним регуляції пропонують прийняти новий закон про відходи тари і упаковки, який буде повністю відповідати директиві ЄС №94, визначає порядок поводження з тарою та упаковкою.
Основою закону, є закладений у ньому принцип розширеної відповідальності імпортерів і виробників товарів у тарі і упаковці, розповідає менеджер по захисту навколишнього середовища «Тетра Пак» Анна Таранцова. Даний принцип застосовується в законодавстві 24 країн ЄС. Суть в чому. Виробники та імпортери товарів у тарі і упаковці можуть створювати т.зв. відповідального суб’єкта, якому передавати свої зобов‘язання по збору тари і упаковки. Цей суб’єкт повинен укладати договори з органами місцевого самоврядування, щоб організовувати системи роздільного збору, сортування та утилізації цієї упаковки.
Іншими словами, бізнес сам фінансує структури, які займуться збором макулатури, відходів пластику, склотари. Держоргани будуть контролювати тільки відповідність закладених норм утилізації. За розрахунками, вже тільки за перший рік рівень переробки має досягти 15% відходів упаковки.

Такий підхід вигідний усім. Бізнес отримує прозорі умови роботи, жителі України — більш чисте довкілля, держава — нові робочі місця і, потенційно, збільшення податкових надходжень. Реформи не вигідні тільки окремим чиновникам, які розглядають систему утилізації відходів, як власну годівницю. Очікуємо швидких рішень Президента України з цього питання. 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Transparency International докоряє Україні за відсутність справи про корупцію Януковича

23 травня 2017, 17:48

Українці вимагають посилити покарання за давання хабара

17 квітня 2017, 20:36

88% топ-менеджерів назвали Україну корумпованою

11 квітня 2017, 10:15

В ЄС кажуть, що корупціонери перетворюють Україну на банкомат

30 березня 2017, 15:12

Останні новини за сьогодні: