Новини / Бізнес / Екстрим для держслужбовців: чи варто брати гроші в борг
3 травня 2017, 10:08
Розмір шрифта: А А А

Екстрим для держслужбовців: чи варто брати гроші в борг

Екстрим для держслужбовців: чи варто брати гроші в борг, державні службовці, гроші в борг, угода, договір позики
Екстрим для держслужбовців: чи варто брати гроші в борг

Держслужбовці, які для вирішення своїх особистих фінансових проблем хочуть взяти гроші в борг, повинні будуть приділити увагу публічному оформленню цієї угоди і десять раз подумати про доцільність такого кроку.

У житті будь-якої людини можливі моменти, коли доводиться позичати гроші. Беремо кредит у банку, просимо про тимчасову фінансову допомогу друзів або близьких знайомих. Однак, якщо пересічний громадянин замислюється з приводу документального оформлення такої угоди тільки на вимогу кредитора, то держслужбовцю доведеться приділяти увагу формальностям у всіх випадках — навіть коли людина, що зайняв грошей, не висуває жодних умов щодо термінів повернення або розміру відсотків за користування.

«Сьогодні питання фінансового та матеріального достатку держслужбовців є дуже болючими для українського суспільства, тому будь-яка безпечність в особистих кредитно-грошових відносинах загрожує посадовій особі непотрібними проблемами», — вважає суддя Львівського окружного адміністративного суду Олександр Сасевич.

Природно, мова йде про запозичення великих сум, а не про 100 грн до получки. Як радить цивільне право, оптимальний варіант оформлення — отримання письмової боргової розписки або укладення договору позики.

Згідно ч. 1 ст. 1047 Цивільного кодексу України (ЦКУ), договір позики укладається в письмовій формі в тому випадку, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що на сьогоднішній день становить 170 грн.

Крім цього, в ч. 2 ст. 1047 ЦКУ говориться, що на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена ??розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому певної грошової суми.

Щоб повністю уникнути пересудів, юристи рекомендують держслужбовцям при укладанні договорів позики залучати незацікавлених третіх осіб в якості свідків, а також завіряти такі договори нотаріально.

Важливий момент — обов‘язкове внесення відомостей про кошти, отримані в борг, в електронну декларацію держслужбовця.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», кредит, позику, поворотна безвідсоткова фінансова допомога (позика) і т.д., які були отримані суб’єктом декларування або членом його сім‘ї протягом звітного року, повинні бути відображені в розділі «Доходи, в т .ч. подарунки» як «Інші доходи» (із зазначенням, про який саме доході йдеться). Якщо такий кредит, позика не були погашені станом на останній день звітного періоду, то вони обов’язково повинні бути додатково відображені в розділі «Фінансові зобов‘язання».

При цьому, якщо розмір зобов’язання перевищує 50 мінімальних заробітних плат (МЗП), встановлених на 1 січня звітного року, то необхідно відобразити його розмір, валюту, інформацію про особу, щодо якої виникли такі зобов‘язання відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і дату виникнення зобов’язання. У разі якщо розмір зобов'язання не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, вказується тільки загальний його розмір.

До речі, розмір мінімальної заробітної плати щорічно встановлюється Кабінетом Міністрів. Наприклад, для декларацій, що подаються в 2016 році, застосовувався розмір МЗП станом на 1 січня 2015 роки (1218 грн), а для декларацій, що подаються вже в 2017 році, — за станом на 1 січня 2016 роки (1378 грн). Відповідно, сьогодні 50 МЗП становить 60 900 грн.

Втім, просто внести відомості про позичених коштах в електронну декларацію може виявитися недостатньо, якщо мова йде про безвідсоткову позику.

На думку викладача Київського університету права НАН України Олега Простибоженко, з точки зору податкового законодавства в даному випадку виникає поняття «Додаткове благо», яке підлягає оподаткуванню.

«Коли я беру безвідсоткову позику, то, вважайте, що я отримую в подарунок ці відсотки, які я змушений був би заплатити банку. Розмір цих відсотків? Очевидно, ми повинні брати середньозважені показники по кредитному ринку або депозитах», — зазначає фахівець.

Наочний приклад проблем, які виникаютьпри ігноруванні цих обставин, - покупка квартири в центрі Києва нардепом Сергієм Лещенком.

«Податкові органи, зокрема, звинуватили Сергія Лещенка в отриманні великої знижки при покупці квартири. Ця знижка для депутата — додаткове благо, яке він не задекларував», — пояснює Олег Простибоженко.

Таким чином, як вважає він, законослухняний громадянин, який отримав таке «додаткове благо», повинен подати заяву в податкову інстанцію, самостійно розрахувати його суму і задекларувати її.

Уникнути оподаткування в цьому випадку можна, якщо фінансові взаємовідносини відбувалися між особами певної ступеня споріднення. У Податковому кодексі йдеться, що успадкування та дарування між цими особами не підлягають оподаткуванню.

Ще одна особливість, як зазначає суддя Олександр Сасевич, — якщо держслужбовець в декларації зазначив, що позичив у близької людини, а той є безробітним або підприємцем, у якого нуль доходу, то можуть виникнути питання до одалжівателю.

«У будь-якому випадку я б на місці особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, десять разів подумав, перш ніж зважитися взяти гроші в борг», — робить висновок Олександр Сасевич.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

  • Анонімно 29 червня 2017, 20:56 ссылка
    Я, если и берку деньги в долг, то только в официальных МФО. Просто, тогда процент обговорен и я точно знаю в какое время нужно возвратить займ. На https://globalcredit.ua/city-chernivtsi сервис не плохой, в Черновцах пользуется популярностью. Не нужно накаких залогов или дополнительных страховок, все просто и быстро.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: