Новини / Бізнес / Йдемо у відпустку за законом
5 червня 2013, 08:14
Розмір шрифта: А А А

Йдемо у відпустку за законом

Йдемо у відпустку за законом, відпустка, Кодекс законів про працю, працівники
Йдемо у відпустку за законом

У травні настає пора всерйоз задуматися про майбутню відпустку: вирішити, куди поїхати, розрахувати бюджет.

Про те, як, коли і на скільки днів людина може зробити законний перепочинок у роботі, розповідає заступник директора департаменту заробітної плати та умов праці — начальник відділу режимів праці, нормування та професійної класифікації Міністерства соціальної політики України Тетяна Сташків.
 — Тетяна Олегівна, давайте поговоримо про те, хто вирішує, коли працівникові можна піти у відпустку? Наприклад, я хочу відпочити в липні, але мій начальник готовий відпустити мене тільки в жовтні.
 — Відразу скажу, що право вирішення цього питання законодавство надає саме роботодавцю.
 — І що, моя думка взагалі не береться до уваги?
 — Ну чому ж? На всіх підприємствах до початку року складається графік відпусток, який враховує не тільки інтереси виробництва, а й побажання працівників, а також можливості для їх відпочинку.
 — Припустимо, цього графіка немає.
 — Такого на підприємствах України бути не повинно! Наше законодавство передбачає, що черговість надання відпусток визначається графіком, який затверджується роботодавцем за погодженням з профспілкою (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим трудовим колективом органом і доводиться до відома всіх працівників.
Графік відпусток — не лише обов‘язковий організаційний документ підприємства, але й інструмент планування. Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем.
 — Проте, давайте уявимо, що такий графік на початку роки не склали …
 — Як би там не було, право вирішувати питання про відпустки співробітників закон надав роботодавцю — виходячи з виробничих потреб підприємства. Уявіть, якщо всі працівники захочуть піти у відпустку в липні?
 — Припустимо, я захочу піти у відпустку поза графіком. Наприклад, мені випадково дісталася путівка в санаторій. Як вчинити?
 — При вирішенні питання про відпустку поза графіком роботодавець повинен врахувати і обставини працівника, і інтереси виробництва. Отже, законодавство про відпустки не виключає можливості надання відпустки поза графіком за заявою, в якій повинні бути викладені обставини, що виникли у працівника. Проте остаточне рішення приймає роботодавець.
 — Нагадайте, будь ласка, скільки днів відпустки покладається працюючим людям.
 — Відповідно до Кодексу законів про працю та Закону України «Про відпустки», за кожен рік, відпрацьований з дня укладення трудового договору, дається щорічна основна відпустка — не менше 24 днів.
 — Робочих або календарних?
 — Календарних.
 — А якщо людина влаштувався на підприємство тільки три місяці тому, він може піти у відпустку?
 — У такому випадку тривалість відпустки визначається пропорційно до відпрацьованого часу. Покладено людині за рік відпочинок протягом 24 календарних днів, значить, за три місяці він може за погодженням з керівництвом взяти відпустку тривалістю шість календарних днів.
 — Тобто повноцінний 24-денну відпустку дадуть лише через рік?
 — Ні. Щорічний повний відпустка належить після шести місяців безперервної роботи на підприємстві. Але є і винятки: взяти повний відпустку раніше можуть жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї; жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда; інваліди; чоловіки, чиї дружини перебувають у відпустці по вагітності та пологах; громадяни, у яких є путівка в санаторій; сумісники (одночасно з відпусткою за основним місцем роботи) і деякі інші особи.
 — Існують категорії працівників, яким українське законодавство дозволяє відпочивати довше 24 календарних днів?
 — Звичайно. Наприклад, педагогічні, науково-педагогічні, наукові працівники мають право на відпустку терміном до 56 календарних днів у порядку, встановленому постановою Кабінету міністрів. А державним службовцям дають 30-денну відпустку. Також більш тривалу відпустку покладається інвалідам I і II груп (30 календарних днів) і III групи (26 календарних днів). Збільшений відпустка надається і особам у віці до 18 років — 31 календарний день.
 — А як же матері з дітьми?
 — Вони мають право на додаткову відпустку …
 — Що таке «додаткова відпустка»?
 — Існує кілька підстав для надання додаткової відпустки. Так, за роботу в шкідливих і важких умовах покладено додаткову відпустку терміном до 35 календарних днів (конкретна тривалість встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць).
Також додаткові дні відпочинку дають за особливий характер праці. Це, зокрема, ненормований робочий день, при якому передбачається додаткову відпустку терміном до семи календарних днів.
Окремим категоріям громадян, чия робота пов‘язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах при існуванні підвищеного ризику для здоров’я, надається додаткова відпустка терміном до 35 календарних днів (залежно від часу зайнятості в цих умовах).
 — Ну, знаєте, якщо послухати людей, то у них у всіх праця пов‘язана з підвищеним нервово-емоційним навантаженням.
 — Проте список виробництв, робіт, професій і посад з особливими умовами праці затверджений відповідною постановою Кабінету міністрів в 1997 році. Він досить великий і приводити його повністю немає сенсу. Для прикладу зазначу, що до переліку входять окремі категорії медперсоналу, працівники сільського та лісового господарств, транспортних послуг і багато інших фахівців.
 — Але давайте все-таки поговоримо про додаткові відпустки сім’ям з дітьми …
 — Закон надає деяким працівникам з дітьми додаткову соціальну відпустку — десять календарних днів. Він покладений працюючим жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда або усиновили дітей. Також на таку відпустку мають право особи, які взяли дитину під опіку, самотні матері та батьки, що виховують дітей без матері (у тому числі в разі тривалого перебування її в лікувальному закладі).
До речі, на десятиденний додаткову відпустку мають право розраховувати не тільки рідні, а й прийомні батьки.
 — Припустимо, я мати-одиначка, у якої двоє дітей до 15 років. Це два приводи дати мені додаткову відпустку. Значить, мені покладаються два додаткові відпустки?
 — Якщо працівники з дітьми мають декілька підстав для додаткової відпустки, то її загальна тривалість збільшується до 17 календарних днів. Необхідно пам‘ятати, що додаткова відпустка не можна ділити на частини.
 — А основний?
 — Можна. Щорічна відпустка ділиться на кілька частин за умови, якщо одна з них складе не менше 14 календарних днів.
 — Тобто можна розділити відпочинок навіть на періоди по два-три дні?
 — Так. Але тільки за умови, якщо працівник використовує неподільну 14-денну частину.
 — Спочатку він повинен взяти 14 днів, а потім брати залишки відпустки будь-якими періодами?
 — Не обов’язково. Використовувати 14-денну частину можна і потім. Головне, щоб вона була.
 — І таке питання: якщо попередня частина відпустки закінчилася в п‘ятницю, то я повинна взяти наступну з суботи або можна оформити її з понеділка?
 — Наступна частина надається з будь-якого дня — за домовленістю між співробітником і роботодавцем. І якщо попередня частина відпустки закінчилася в п’ятницю, то чергову ви не зобов‘язані брати саме з суботи. Закон дозволяє оформити її і з понеділка, і з вівторка.
 — До речі, у нас досить багато свят. Ось Трійця, наприклад, або День Конституції …
 — Святкові і неробочі дні при наданні щорічних відпусток не враховуються і не оплачуються.
 — Це як?
 — Спробую пояснити на прикладі. Припустимо, людина взяла щорічну відпустку на 14 днів з 17 червня. Оскільки відпустка обчислюється в календарних днях, то вийти на роботу йому потрібно було б 1 липня. Але якраз на цей період припадає один неробочий день (Трійця — 23 червня), відпустка закінчиться не 30 червня, а 1 липня. І на роботу потрібно вийти 2 липня. У той же час відпускні за святковий день — 23 червня — такому працівникові за законом не покладено.
 — Ось тепер зрозуміло. А чи правда, що якщо свято припадає на суботу або неділю, то вихідний переносять на понеділок?
 — Фактично переносити не святковий або неробочий день, а вихідний — з неділі на понеділок. Наприклад, неробочий день 23 червня, Трійця, випав на неділю. Тому вихідний день, неділю, перенесли на понеділок, 24 червня.
 — Розкажіть, яка різниця між вихідним, святковим і неробочим днями?
 — Почнемо з простого: наприклад, на підприємстві встановлено п’ятиденний робочий тиждень — з понеділка по п‘ятницю. Вихідними днями вважаються субота і неділя.
Тепер про різницю між святковими і неробочими днями. Релігійні свята (Різдво, Великдень і Трійця) вважаються неробочими днями. А всі світські дати — святковими. Так, відповідно до Кодексу законів про працю, святковими є:
1 січня — Новий рік;
8 Березня — Міжнародний жіночий день;
1 і 2 Травня — Міжнародний день солідарності трудящих;
9 Травня — День Перемоги;
28 червня — День Конституції України;
24 серпня — День незалежності України.
 — Давайте поговоримо про неприємне: людина захворіла під час відпустки …
 — Відпочинок продовжується на дні хвороби. Для цього потрібно надати листок непрацездатності у відділ кадрів.
 — Можна взяти дні, які я прохворіла, в інший період?
 — Так. У такому випадку, час, коли людина візьме ці дні, встановлюється за погодженням між роботодавцем і працівником.
 — І тепер про головне: як оплачується відпустка?
 — Йдучи у відпустку, працівник отримує повний розрахунок за всі дні відпочинку. Наприклад, якщо людина взяла відпустку з 10 по 30 червня, то з ним повинні розрахуватися по 30 червня включно. Тобто видати повністю зарплату за травень і оплатити всі календарні дні відпустки.
 — Коли повинні виплатити гроші?
 — Зарплату за час відпустки зобов’язані виплатити не пізніше, ніж за три дні до його початку. У даному випадку не пізніше 7 червня.
 — Як розраховують суму відпускних?
 — При розрахунку зарплати за час відпустки до уваги береться середній заробіток — виходячи з виплат, отриманих працівником на підприємстві протягом останніх 12 календарних місяців. Заробіток підсумовується і ділиться на кількість календарних днів за відпрацьований період. Потім результат множать на кількість днів відпустки. У даному випадку у людини 20 днів відпустки. І кожен з них буде оплачений.
 — Припустимо, я не «відгуляла» весь покладений відпустку в минулому році. Можна перенести решту на нинішній?
 — Зазвичай щорічні основну і додаткову відпустки надаються з таким розрахунком, щоб вони були використані до закінчення робочого року. Проте в деяких випадках щорічну відпустку може бути перенесена на інший період. Якщо це робиться з ініціативи керівництва, то відпустку переносять тільки з письмової згоди працівника.
 — А можна зовсім відмовитися від відпустки в одному році, щоб у наступному взяти «подвійний»?
 — Я вже сказала, що відпустка переноситься на наступний рік тільки за погодженням з роботодавцем. Причому невикористана частина може бути надана співробітнику не пізніше ніж через 12 місяців після закінчення робочого року, за який дається відпустку. У той же час забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль. Якщо ви не відпочивали в 2011-м і 2012-м, то в нинішньому році зобов‘язані це зробити.
Щорічні відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані до закінчення робочого року. Ненадання щорічних відпусток у строки, визначені законом, є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця може бути притягнутий до відповідальності.
Разом з тим чинне законодавство не забороняє працівникові використовувати щорічні відпустки, які йому не були своєчасно надані в попередні роки. А при звільненні, незалежно від підстав, людині має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток. Тобто якщо працівник не відпочивав, наприклад, протягом п’яти років, то при звільненні йому зобов'язані виплатити компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток.
 — Чи можна замінити відпустку компенсацією?
 — Закон забороняє замінювати цілу відпустку компенсацією. Повна компенсація виплачується тільки у разі звільнення. Однак працівник має право за своїм бажанням отримати відшкодування замість частини відпустки. Але при цьому тривалість наданої працівникові щорічних основної та додаткової відпусток не повинна бути менше 24 днів

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
  Ви не авторизувались.
  Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
  ваш коментар:

  Читайте також:

  Відпустка-2017: почім відпочинок в Україні та Європі

  2 червня 2017, 09:25

  Як правильно спланувати відпустку: 5 простих правил

  2 червня 2017, 09:09

  Як будуть відпочивати українці на травневі свята в цьому році

  13 березня 2017, 15:39

  Останні новини за сьогодні: