Новини / Бізнес / В Україні можуть ввести експортне мито на ріпак. Як це вплине на ринок?
21 листопада 2013, 16:14
Розмір шрифта: А А А

В Україні можуть ввести експортне мито на ріпак. Як це вплине на ринок?

В Україні можуть ввести експортне мито на ріпак. Як це вплине на ринок?, Експортне мито, рапс, Віталій Немилостивий, Укроліяпром
В Україні можуть ввести експортне мито на ріпак. Як це вплине на ринок?

Народний депутат Віталій Немилостивий пропонує встановити 15% ставку експортного мита на ріпак, що повинно зупинити тотальний експорт цієї культури в ЄС. Наскільки ефективною і необхідною є зазначений захід?

Народний депутат Віталій Немилостивий (позафракційний) пропонує ввести в Україні з 1 липня 2014 року 15% експортне мито на ріпак (але не менш 30 євро за тонну). Відповідний законопроект (№3658) депутат зареєстрував у Верховній Раді 21 листопада.

Ріпак в Україні — культура експортоорієнтована. Практично весь обсяг ріпаку вивозиться з України відразу після збору. У поточному році Україна зібрала і вже експортувала рекордний обсяг цієї культури. Зокрема, було зібрано 2,3 млн. тонн ріпаку, з яких було вивезено близько 1,9 млн. тонн, тобто більше 82%.

Щоб зупинити експорт ріпаку депутат Немилостивий і пропонує встановити обмежувальний захід у вигляді експортного мита. Депутат вважає, що замість експорту сировини Україна повинні поставляти на зовнішні ринки вже перероблений продукт — біодизель.

«Замість того, щоб платити мита бізнесмени будуть зацікавлені у створенні в Україні потужностей з переробки ріпаку. Заводи по переробці можна побудувати досить швидко — буквально за один сезон. Необхідно лише створити умови для тих, хто хоче інвестувати кошти в цей бізнес», — пояснив Delo.UA Віталій Немилостивий.

Згідно з підрахунками нардепа, за рахунок введення експортного мита до держбюджету буде додатково залучено близько 300 млн грн.

Ініціативу депутата повністю підтримують у профільній асоціації «Укроліяпром», більше того, там вважають, що крім експортного мита на ріпак необхідно ввести мита на вивезення насіння сої.

«Вдумайтеся, ми з 2,3 млн. тонн вирощеного ріпаку в цьому році переробили аж 100 тис. тонн і говоримо, що це рекорд», — говорять в «Укроліяпромі».

В асоціації звертають увагу, що у 2009 році в Україні була прийнята програма з розвитку переробки ріпаку на внутрішньому ринку. Передбачалося побудувати 7 заводів з виробництва біодизелю. «Програму реалізувати не вдалося в той числі через брак сировини, яку вивезли з України», — говорять в «Укроліяпромі».

Голова асоціації Степан Капшук зазначає, що потужності по переробці олійних в Україні оцінюються на рівні 14 млн тонн, в той час як урожай соняшнику в цьому році склав 10,6 млн тонн. На потужностях, які простоюють, і можна буде переробляти ріпак плюс будувати нові потужності.

Переробка ріпаку в Україні зростає, але повільно. «Якщо в минулому сезоні в Україні було перероблено 30 тис. тонн ріпаку та вироблено близько 14 тис. тонн ріпакової олії, то в цьому році планується переробити 100 тис. тонн, а виробництво масла наростити до приблизно 47 тис. тонн. Зростання фактично більше, ніж у три рази. Однак це все одно копійки порівняно з тим, скільки виробляє соняшникової олії Україна», — каже Ярослав Левицький, аналітик компанії «Проагро».

Чому українські компанії не поспішають на даний момент переробляти ріпак? Це менш вигідно, ніж переробляти інші олійні культури — сою і соняшник. Крім того, потрібно розуміти, що в Україні культура споживання ріпакової олії в їжу не розвинена. Особливого попиту на ріпак немає і з боку української біодизельної галузі.

«Економіка переробки ріпаку поступається переробки соняшнику. Іноді її там просто немає», — коментує голова правління групи компаній «Креатив» Юрій Давидов (великий виробник соняшникової олії в Україні). За його словами, низька прибутковість переробки ріпаку пов'язана з тим, що Євросоюзі (який є головним споживачем українського ріпаку) існують дотації на переробку ріпаку на біодизель. Як результат, трейдери мають можливість платити за ріпак більш високі ціни, ніж українські виробники.

Чи знайдуться в Україні інвестори, які будуть готові за короткий час налагодити переробку ріпаку? Відповідь не очевидна. Тут потрібно звернути увагу на ще один важливий момент — ринки збуту.

«До останнього часу практично все українське рапсове масло, як і ріпак, надходила на експорт в ЄС. В цьому році ЄС ввів обмеження на використання біодизелю. Тому експортерам потрібно буде переорієнтувати свої постачання на інші ринки, наприклад, в Азію», — зазначає Ярослав Левицький.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Мрія: як безкоштовно отримати квартиру в Україні

11 травня 2017, 10:56

Кличко пропонує замість землі виплачувати учасникам АТО гроші

24 квітня 2017, 20:22

Останні новини за сьогодні: