Новини / Бізнес / Хто замість Гонтаревої: всі кандидати на місце головного банкіра країни
11 квітня 2017, 08:55
Розмір шрифта: А А А

Хто замість Гонтаревої: всі кандидати на місце головного банкіра країни

Хто замість Гонтаревої: всі кандидати на місце головного банкіра країни, Валерія Гонтарєва, відставка, кандидатура
Хто замість Гонтаревої: всі кандидати на місце головного банкіра країни

Найактивніше будуть вмовляти Лавренчука і Шпека, але не виключається і сюрприз у вигляді Гриценко або іншої темної конячки

У міру обговорення відставки голови Нацбанку Валерія Гонтаревої останні два місяці список її потенційних приймачів досяг чортової дюжини. Для зручності його навіть розбили на групи. До першої увійшли колишні працівники НБУ — Віктор Ющенко, Сергій Тігіпко, Арсеній Яценюк, Сергій Шумило, в другу політичні креатури — Богдан Данилишин, Станіслав Аржевітін, Сергій Рибалко, Василь Горбаль. І тільки в третю діючі банкіри — Роман Шпек, Олександр Шлапак, Володимир Лавренчук і Олександр Гриценко. Окремо стояла фігура відомого польського економіста Лешека Бальцеровича.

До минулого ж тижня число претендентів на заповітне крісло в НБУ звузилося до трійки.

«У Президента, скоріш за все, вже залишилося дві-три кандидатури. Інакше Гонтарева не йшла б», — запевнив фінансовий експерт Іван Нікітченко.

Які варіанти
У чому сходяться всі — Петру Порошенко потрібен в Нацбанку максимально лояльний керівник. Причому, такий, що одночасно зможе підлаштовуватися під вимоги Міжнародного валютного фонду, і щиро вірити в необхідність його реформ для України. Ці умови виключають появу на вул. Інститутській, 9 іноземця.

«Адміністрація Президента захоче зберегти якийсь контроль над НБУ. При іноземця це виглядає неможливим», — підкреслив UBR.ua керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман.

З цих же причин в НБУ не повернуться його колишні функціонери: не тільки керівники (Ющенко, Тігіпко, Яценюк), але і колишній директор генерального економічного департаменту Нацбанк Сергій Шумило. Хоча, якщо вірити члену Українського товариства фінансових аналітиків Віталію Шапранов, раніше МВФ розглядав Шумило на посаду головного банкіра країни.

Після неодноразових побажань МВФ про ідеального професійного рульового центробанку, навряд чи Порошенко зробить ставку на політичні фігури. Так що Данилишин, Аржевітін і Рибалко — відпадуть.

«МВФ дуже турбує, щоб нова людина мала хоч якусь монетарну незалежність, а також щоб не включив друкарський верстат. Якщо включать — все реформи кануть в небуття», — упевнений Ерік Найман.

Непогані шанси могли бути у колишнього власника націоналізованого 9 років тому Укргазбанку Василя Горбаля. «Горбаль міг би бути прохідним кандидатом, але він ніколи не займався монетарних напрямком. А це знижує шанси», — зазначив UBR.ua президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Сподіваються на банкіра

Ідеальний варіант для фінансового ринку — це представник банківського ринку. І тут компромісною фігурою міг би стати Олександр Шлапак, який 13 років тому встиг попрацювати в Нацбанку в період головування Сергія Тігіпка. І знає, що таке нацбанківському бюрократія, і як працювати в живій банківській структурі. Однак йому зовсім недавно доручили Шлапаку доручили стабілізацію націоналізованого Приватбанку, і навряд чи вирішать висмикувати на самому початку шляху.

Деякі називають сірим кардиналом в числі претендентів на місце Гонтаревої голови правління Укрексімбанку Олександра Гриценко. Його вважають непоганим управлінцем, і називають одним з найбільш лояльних і дисциплінованих до влади фінансистів.

Проте найбільш зручною для всіх фігурою вважається все нинішній голова Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук. Людина з досвідом роботи в банку з іноземним капіталом точно сподобається МВФ, тим більше, людина не пов‘язаний з жодною з політичних партій України. Наскільки він сильний в макроекономіці — питання. Але на це можуть легко закрити очі, випнувши досвід банкіра-практика. Чого, до речі, може виявитися досить і для Верховної Ради.

Трохи слабкіше, в порівнянні з ним, виглядає фігура глави Ради Незалежної асоціації банків України Романа Шпека: у нього немає такого авторитету серед західних фінансистів, як у Лавренчука, проте більше досвіду в роботі в банківській системі в цілому. І точно більше навичок по частині макроекономічного аналізу.

Лавренчука і Шпека зараз ставлять в одну лінію. Ставлять і ще можуть довго вмовляти.

«Обидва кандидати відмінно знають, що таке робота в банку, що таке видавати кредити і як їх повертати. Сумніваюся, що погодяться очолити структуру, яка не зможе «допомогти» колишнім колегам в умовах кругової поруки за «виведенню кредитів і застав. Якщо звичайно, подібні інструменти впливу, не будуть представлені за вказівкою МВФ», — зауважив Олександр Охрименко.

Напевно перед подачею кандидатури нового голови НБУ до Верховної Ради, його ім’я буде узгоджуватися і з народними депутатами. При незговірливість парламентаріїв ставленик Порошенко ще може ні разу помінятися. І в результаті стати великим сюрпризом для фінансової громадськості. Рівне таким же як три роки тому стала Валерія Олексіївна Гонтарєва.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Гройсман попросив Раду розглянути його відставку

19 травня 2017, 14:06

Після відставки Гонтарева вирішила податися в науку

11 травня 2017, 18:15

Що відбувається в банківській системі України

25 квітня 2017, 09:31

Гонтарева запевняє, що в Україні різко зросла реальна зарплата

14 квітня 2017, 11:47

Останні новини за сьогодні: