Новини / Бізнес / НБУ зняв з себе відповідальність за розвиток систем електронних грошей
6 листопада 2014, 10:24
Розмір шрифта: А А А

НБУ зняв з себе відповідальність за розвиток систем електронних грошей

НБУ зняв з себе відповідальність за розвиток систем електронних грошей, Національний банк України, реформа законодавства, електронні гроші, валютний курс
НБУ зняв з себе відповідальність за розвиток систем електронних грошей

Учасники ринку вважають, що Національний банк не реформує законодавство, тому що некомпетентний в питаннях електронних грошей
Національний банк України не буде реформувати законодавство для офіційної реєстрації де-факто діють в Україні місцевих і зарубіжних систем електронних розрахунків, зокрема, WebMoney, «Яндекс.Деньги», QIWI, PayPal, Skrill та інших. На запитання кореспондента «proIT», чому НБУ нічого не робить для легалізації перерахованих систем, прес-служба Нацбанку повідомила: «Питання випуску та використання електронних грошей в Україні врегульовані на законодавчому рівні. Документи зазначених у запиті систем в Національний банк не надходили».
Поточний статус-кво зберігається з травня 2011, коли були узгоджені правила останньою з трьох офіційно діючих в Україні систем електронних грошей «Глобалмані». Незначні «косметичні» зміни правового поля, проведені НБУ через парламент у вересні 2012, також не спровокували масову реєстрацію місцевих і зарубіжних систем. В результаті велика частина їх росте як на дріжджах обсягу транзакцій, який аналітики Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в далекому 2012 оцінили від кількох мільярдів гривень до декількох мільярдів доларів, абсолютно непідконтрольні НБУ. Зайвим тому підтвердженням є відсутність офіційної статистики Нацбанку за оборотами навіть зареєстрованих систем електронних грошей.
Представник однієї з чинних в Україні систем електронних розрахунків, на умовах анонімності, так оцінив нинішню політику НБУ: «Така недалекоглядна і неефективна регуляторна політика призводить не просто до втрат бюджету. Мова йде про те, що цілий сегмент українського ринку платежів буде контролюватися великими закордонними гравцями (ті ж «Яндекс-гроші», наприклад). Фінансові потоки будуть виводитися з країни, при цьому з боку НБУ взагалі не буде йти мова про якесь регулювання, оскільки подібні компанії не будуть представлені тут ні юридично, ні фізично. А це вже питання національної фінансової безпеки».
Після зміни влади в лютому 2014 учасники ринку електронних платежів, громадські організації та експерти двічі збирали круглий стіл з надією, що нове керівництво НБУ нарешті відреагує на потреби ринку і проведе дерегуляцію та реформування сфери електронних платежів. Ініціатори круглих столів, зокрема, наполягають на розширенні суб‘єктного складу учасників ринку платежів. Це, на їхню думку, підвищить захист прав громадян, які користуються платежами, підвищить надійність платежів, а також розширить сферу застосування електронних платежів, як інструменту стимулювання економіки. Щоб донести свою позицію керівництву країни, учасники ринку в середині вересня 2014 підписали відповідне звернення до НБУ, Кабінету міністрів, Адміністрації президента та парламентського комітету.
Один з підписантів, Олександр Ольшанський, член правління Інтернет асоціації України вважає, що в Нацбанку просто не до кінця розуміють суть того, що відбувається, тому бояться порушити існуючий статус-кво: «Коли люди чогось не знають, вони цього бояться. Тобто в суспільстві існує багато міфічних страхів, щодо електронних грошей та пов’язаних з ними систем мікроплатежів. Крім того, у нас така система держуправління, що ще жодного чиновника не покарали за те, що він чогось не зробив. Тому в НБУ існує такий страх: вони почнуть розвивати ринок електронних платіжних систем, що-небудь трапиться, і тоді хто буде винен».
На думку Олександра Ольшанського, найголовніший ризик сьогоднішньої ситуації полягає в тому, що обмеження розвитку систем електронних грошей і мікроплатежів фактично є формою самоусунення НБУ від регулювання цього ринку. «В Україні створена ситуація, коли регулювання всередині країни повністю знищило можливість для розвитку національних операторів електронних грошей і систем мікроплатежів. Чиновники думають, що в цій грі є така опція — «не грати». Однак на будь-якому глобальному ринку не обмеженій державними кордонами такої опції просто немає, і «не грати» означає всього лише грати на чужих умовах. І якщо ти створив такі умови, що всі великі гравці опинилися за межами твого контролю, все, що ти зробив — це просто зняв з себе відповідальність. Що, загалом, відповідає функції українського чиновника. У нас взагалі чиновники не відповідають за розвиток чого-небудь», — резюмує представник Інау. На його думку, ця система фактично витісняє попит на цю послугу з боку українських громадян за межі України.
Примітно, що ще один підписант звернення, Тарас Кришталь, директор офіційно зареєстрованої системи електронних грошей MoneXy, в коментарі «proIT» детально розповів про свою позицію щодо поточної ситуації з електронними грошима в Україні. Однак на етапі узгодження коментаря він відмовився від його публікації. Втім, справедливості заради варто відзначити, що ще кілька підписантів — представників діючих електронних платіжних систем — фактично відмовилися коментувати ситуацію на ринку.
Між тим, на умовах анонімності спікер однієї із систем електронних розрахунків, висловив думку, що в НБУ реформи на ринку електронних грошей блокує не вище керівництво, а менеджмент середньої ланки, який ще за минулої влади зарегулировал ринок «до ручки».
«Нове керівництво НБУ на тлі галопуючої валютного курсу і масового банкрутства банків, очевидно, не вважає направлення електронних платіжних систем пріоритетним, довіряючи контроль і розвиток цього сегмента ринку начальникам своїх профільних підрозділів (департамент нагляду за платіжними системами тощо). І от як раз цих чиновників середньої ланки, які чи то від нерозуміння предмета, то від довголітньої установки «не пущать, якби чого не вийшло», при минулому режимі «благополучно зарегулювали» ринок до стану повного ступору, кадрові зміни не торкнулися», — сказав співрозмовник.
Зараз лобісти реформ у сфері електронних грошей не мають ілюзій щодо майбутньої політики НБУ на ринку. Вони констатують, що чинне правове поле буде заморожено на дуже довгий час. Тому в якості одного з виходів із цієї ситуації вони бачать пошук лобі на законодавчому рівні і створення ретельно опрацьованого законопроекту, який врахує сучасні реалії ринку електронних грошей.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: