Новини / Бізнес / Ломбарди змусять працювати чесно
23 лютого 2017, 17:40
Розмір шрифта: А А А

Ломбарди змусять працювати чесно

Ломбарди змусять працювати чесно, ломбардний ринок, Нацкомфінпослуги, капітал, Олександр Залєтов
Ломбарди змусять працювати чесно

На ломбардному ринку повним ходом йде перебудова. Міністерство юстиції 16 січня 2017 р. зареєструвало розпорядження Нацкомфінпослуг «Про внесення змін у деякі нормативно-правові акти Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України», яким відкорегований Положення, що регулює діяльність ломбардів. А 26 січня 2017 р. Нацкомфінпослуг прийняв рішення про переоформлення ліцензій ломбардам. Які вимоги висуваються до цих структур, на яких умовах вони повинні надавати позики, як будуть виживати на тлі зростання кількості конкурентів-фінансових компаній, UBR.ua запитав члена Нацкомфінпослуг Олександра Залєтова.

Олександр Миколайович, скільки ломбардом залишилося на українському ринку і як вони тепер повинні працювати?

На сьогодні до державного реєстру фінансових установ внесено 456 ломбардів. Рік тому було 482 установи. Відразу зазначу головне — всі ломбарди, без винятку, тепер не мають права працювати з залученими коштами. Хоча до 19 листопада 2016 року, коли були прийняті зміни в ряд законодавчих актів, 37 ломбардів мали окремі ліцензії на роботу з залученими коштами. На сьогодні цим структурам ліцензії вже урізані. Залишилися 419 ломбардів повинні пройти ліцензування до червня 2017 року.

Але за статистикою, за 9 місяців 2016 року, залучені кредити ломбардами від банків доходили до 70,2 млн. грн., а кошти юросіб — до 97,5 млн. Вони повинні бути терміново повернуті, ломбарди це витримають?

Це норма закону і її треба виконувати. В законі строки не прописувалися. Треба виконувати з дня його вступу в силу 19 листопада 2016 р. Зараз піде звітність за підсумками року і в кого побачимо залучені кошти будемо застосовувати санкції, штрафи (максимальний — 170 тис. грн.). Тим, хто не виконає норму закону — не будемо видавати ліцензії. Незаконна діяльність повинна каратися.Які основні вимоги по оновленому Положенню ломбарди повинні виконати?

Ми прописали вимоги до власного капіталу ломбардів, збільшивши його з 200 тис. грн. до 500 тис. грн. А при наявності відокремлених підрозділів — до 1 млн. грн. Розписали — яким має бути приміщення ломбарду (заборонили їх розміщення в малих архітектурних формах), уточнили заборона залучення коштів фізичних осіб і встановили заборону на використання найменувань, тотожних існуючим ломбардам, щоб не було недобросовісної конкуренції. Діючі ломбарди повинні виконати ці вимоги до 16 січня 2018 року.

Наскільки сильна потреба в збільшенні капіталу, якщо ломбарди не залучають кошти громадян?

Як раз тому, що не залучають, їм і потрібні власні кошти для кредитування. Це дозволить повноцінно конкурувати з фінансовими компаніями і не втратити ринок. У тих же фінкомпаній вимоги до капіталу на рівні 5 млн. грн. У них більше можливостей і видів діяльності, якими вони можуть займатися.

Фінкомпанії вже відібрали частину ринку у банків, а ломбарди вони витіснять взагалі…

Немає. По-перше, конкуренція корисна. По-друге, у ломбардів специфічні клієнти, які працюють з ними борги роки. Вони працюють з населенням, яке дуже страждає з-за економічних і фінансових проблем і має потребу в моментальному отриманні коштів в дуже невеликих обсягах під заставу якогось майна. У фінкомпаній і клієнт іншого, і окремі види діяльності складніше. Пенсіонерам і студентам навряд чи знадобляться факторингові чи лізингові послуги.

Конкуренцію за ставками ломбарди програють?

Ломбарди орієнтовані на отримання застави. Тому у них ставки будуть менше, ніж у забезпеченого кредиту. Адже кредити під застави повинні бути дешевше. А там, де немає застави або поручителя — дорожче. Позику простіше отримати в фінкомпанії, так як заставу не потрібен. Але ФК видають кредит без застави під 1-2% в день. У деяких випадках у них набігає 700% річних. В ломбардах ставка менше — 0,2-0,5% в день, але треба заставу. Тому в ломбардах умови вигідніше.

Скільки ломбардів, за вашими розрахунками, не виконають вимоги щодо капіталу і підуть з ринку?

Може 20-30 ломбардів. Але це не багато і на загальні обсяги ринку не вплине. Тому що попит на послугу високий, а наші мінімальні вимоги щодо капіталу. Це по суті $15 тис. — вартість середнього авто. У 456 ломбардів є ще більш 6 тис. окремих точок продажу. Деякі регіони навіть перенасичені ломбардними відділеннями.
Щоб конкурувати і надавати якісні послуги їм треба і нові умови роботи, і нові технології. Тому вважаю, що скорочення ломбардів якщо і буде, то не через підвищення капіталу, а в зв‘язку з непристосованістю до ринкових умов.Візьмемо банки, які скорочують свої відділення не тільки з-за виведення проблемних структур з ринку, але і в силу економічної недоцільності. Нові технології ведуть до того, що отримати кредит можна не виходячи з дому.

Не зросте вартість послуг ломбардів, які закладуть в ціну ту ж оренду нормального приміщення (Мафи коштували їм набагато дешевше)?

Питання подорожчання — це питання адміністративних витрат ломбарду. Якщо він буде витрачати на адміністрування більше, то нехай іде на зменшення прибутковості, але надає якісний сервіс споживачу. Тому що все, що роблять банки сьогодні, вони роблять за рахунок споживача. А вони ж прибуткові.

За 9 місяців 2016 року нерозподілений прибуток ломбардів зросла майже на 28% (на 100 млн. грн) до 461,7 млн. Власники в плюсах. Якщо порівняти з інфляцією в 12-13%, то у них ефективність в 2 рази вище.

Це приваблює інвесторів працювати в цьому сегменті. Тож якщо хочемо захистити споживача, то треба рухатися в бік поліпшення якості обслуговування. Наприклад, є закон про соціальний захист інвалідів, вимагає облаштування доступу до приміщень тими ж пандусами. Вимога треба виконувати всім без винятку. Для цього ломбардам потрібні гроші і для цього ми підвищуємо вимоги до капіталу.

Кількість скарг на ломбарди зросло і як ви реагуєте?

Незначно. Споживачі не знають своїх прав, так і скаргу іноді оформити важко. Наприклад, на ломбард у Мафі, без юридичної адреси. Це одна з причин чому ломбардів в кіосках не повинно бути.Скаржаться, до речі, не на фінансові питання. Є скарги на те, що майно реалізується або пропадає до терміну викупу. Є претензії на погіршення якості повернутого майна.

Все це означає ломбард не виконав свої зобов’язання. Тому в 2016 році до ломбардів з боку Нацкомфінпослуг 220 раз застосовувалися заходи впливу. Серед них 48 — виключені з державного реєстру фінансових установ, на 155 накладено штрафи на суму 1,9 млн. грн.

Ще частина проблем — поза зони фінансової діяльності. Це коли ломбард використовують для легалізації грядных грошей або реалізації вкрадених товарів (коли здаються товари, часто відсутні підтвердження їх походження і право власності не встановлюється). Ці питання в компетенції силових структур. Тому є потреба на рівні закону відрегулювати питання вимог до заставного майна. І до речі, не дарма ряд експертів пропонували, передати ломбарди у ведення МВС.

Скільки ломбардів, займаються брудними справами?

У нас немає можливості перевірити. Немає тих же територіальних підрозділів. По звітності та за структурою застав можна, звичайно, припустити, що десь може бути схемний ломбард. Але це можливо перевірити, виїхавши на місце. А поки діє мораторій на перевірки взагалі нічого зі своєї ініціативи перевірити не можемо. Але припинити практику використання ломбардів у сумнівних операціях необхідно.

Коли з‘явиться закон про ломбарди?

Сподіваюсь, що скоро. З комітетом Верховної Ради з фінансів вже знайшли розуміння, що його треба розглянути швидко. Профільний закон потрібен ринку вже років 20. Законопроект №1800 зареєстрований в 2014 році, але він завис. Він вже потребує доопрацювання з урахуванням змін ситуації на ринку.

Ряд пропозицій ми вже підготували до другого читання, хоча він ще й першого читання не пройшов. Наприклад, пропонуємо встановити, що ломбард може створюватися у формі повного або акціонерного товариства та державного підприємства, заборонити розташування ломбарду в житлових приміщеннях, вимагати норму щодо обов’язкового розкриття інформації про діяльність ломбарду на власному веб-сайті, підвищити розмір резервного фонду з 15 на 25%. І звичайно, треба врегулювати питання підтвердження походження предмета застави.Безумовно, у депутатів будуть свої пропозиції. Можливо захочуть переглянути вимоги до капіталу ломбардів навіть з нинішніх рівнів. Коли два роки тому ми вперше заявили про рівні 500 тис. грн., умови були інші. 500 тис. грн. — це було трохи більше $20 тис. Зараз — близько $15 тис. Можливо пропишуть поетапні терміни підвищення, наприклад, в два рази до 2020-2025 року. На сьогодні, ми вважаємо достатнім встановлені рівні.

Не можу не запитати про передачу ринків НБУ. Сьогодні як координуєте з ним свої вимоги?

Періодично зустрічаємося, консультуємося. Коли вони нас, а коли ми їх, як зі страховим сектором. Намагаємося, щоб наші документи були наближені до їхніх стандартів, беремо за основу їх нормативну базу і намагаємося її імплементувати по можливості. Звітність для ознайомлення відправляємо, але так, щоб папки справ передавати — такого немає. Поки відповідальність за фінансові ринки на нас. Закон про розділення повноважень пройшов тільки перше читання у Верховній Раді. і можуть бути коригування.
 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (2)

 • Анонімно 10 лютого 2018, 13:13 ссылка
  Привіт, сер / пані

  Я міжнародний кредитор, я видаю кредити на 1%
  ставка, пропонуємо ще дуже багато доступного електронного листа за адресою: (worldbirdloan0944@gmail.com)

  З повагою,
  Швидкий кредит
  Генеральний консультант
  Генеральний директор (C.E.O)
  Містер Харрісон Петерсон
 • Jake McKinney (анонімно) 13 лютого 2018, 22:27 ссылка
  Вам потрібне термінове фінансування? Іди вперед! Ми допоможемо вам. З позикою від 3%, ви можете отримати кредит у розмірі від 3 000 до 100 000 000 доларів США та максимальну тривалість кредиту до 50 років. Місцеположення не є бар'єром. Наш процес кредитування нелегкий. Тому зв'яжіться з нами зараз через
  Facebook: https://www.facebook.com/jakemckloans/
  Електронна пошта: jakemckloanfirm@yahoo.com
  ВЕБ-САЙТ: https://jakemckloanfirm.wixsite.com/financeandloan
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Гройсман обіцяє капітальний ремонт країни

14 квітня 2017, 11:36

З 10 червня в Україні змінять правила для дрібних кредитів

10 квітня 2017, 16:33

Страховики України в 2016 р. збільшили страхові виплати населенню

10 квітня 2017, 12:42

Ломбарди діятимуть за новими правилами

3 березня 2017, 11:46

Останні новини за сьогодні: