Новини / Бізнес / Українців чекає дефіцит вівсянки
30 серпня 2011, 15:38
Розмір шрифта: А А А

Українців чекає дефіцит вівсянки

Українців чекає дефіцит вівсянки, урожай, овес, дефіцит, Ціна
Українців чекає дефіцит вівсянки

Збирання врожаю виявила дефіцит цієї крупи. Так само, як і минулого року, боротися з ним нам будуть допомагати китайці.

В Україні завершилося прибирання вівса, і результати збиральної кампанії підтвердили, що побоювання експертів про «вівсяному кризі» були небезпідставні. При незначно перевищує торішній рівень врожаї вівса, його якість залишає бажати кращого, при цьому, як і у випадку з зерном, аграрії відмовляються продавати товар, піднімаючи ціни.
1 вересня на ринку вівса офіційно починається новий сезон — стартують продажі нового врожаю і формуються ціни на нього. На сьогоднішній день урожай вівса в Україну повністю прибрано — він склав 510 тис т.

Це лише на 10% перевищує урожай минулого дефіцитного сезону (460 тис. т) і на третину менше показника 2009 р. — тоді Україну зібрала 730 тис. т вівса.

Причина зменшення врожаю — скорочення посівних площ під цією культурою. За останні три роки вони знизилися майже на третину, склавши під урожай-2011 292 тис. га, у той час як в 2009 р. вівсом було засіяно 433 тис. га. Крім того, якість зібраного врожаю неважливе, більша частина врожаю відноситься до фуражу — причина в затяжних дощах, які затримали прибирання.

На сьогодні на ринку, за різними оцінками, залишається не більше 20 тис. т вівса старого врожаю і в міру вичерпання цих запасів країна може впритул зіткнутися з дефіцитом.

Обіцяна криза

Про те, що овес стане «гречкою № 2», експерти заговорили ще навесні 2011 р., У міру вичерпання запасів вівса в країні та зростання цін на нього. З початку року вівсяна крупа подорожчала на 6 грн. — До 15 грн./кг, за один тільки травні додавши 4 грн.

Уряд традиційно списав те, що відбувається на ринку, на спекулянтів і ажіотаж, хоча навіть найпростіший аналіз балансу попиту та пропозиції вівса підтверджував об‘єктивну причину зростання ціни — дефіцит. Причому з дефіцитом Україна зіткнулася в розпал сезону вже в березні-квітні, за кілька місяців до надходження на ринок нового врожаю — запаси на 1 березня становили всього 5,3 тис. т — на 84% менше, ніж роком раніше.

«Ми зробили 600 тис. т вівса в 2010 р., а для споживання в продовольчому харчуванні необхідно всього 80 тис. т», -заявляв міністр агрополітики та продовольства Микола Присяжнюк. Однак незважаючи на категоричне заперечення дефіциту в липні Кабмін вніс овес — поряд зі «стратегічними» пшеницею, ячменем і житом — до переліку об’єктів державного цінового регулювання на 2011/2012 маркетинговий рік.

Передбачається, що в держрезерви має бути закуплено 23 тис. т цієї культури для здійснення інтервенцій у разі розбалансування ринку. В уряді навіть заговорили про те, що, можливо, як і у випадку з гречкою, Україні доведеться імпортувати і цю крупу. Обговорювалося обсяг імпорту в 5 тис.т, яких вистачило б, щоб протриматися до нового врожаю. Однак тепер, коли новий врожай зібрано і повинен зняти напругу на ринку, ситуація не поспішає поліпшуватися. Аграрії не продають свій товар, очікуючи зростання цін.
Овес нині дорогий
Загальне споживання вівса в Україні оцінюється в 455 тис. т. З цього обсягу на продовольчі цілі направляється всього 60 тис. т, решту формує кормову базу. Навіть при невисокому, як зазначалося вище, якість врожаю покрити потребу в продовольчому вівсі не склало б труднощів, якби аграрії готові були його реалізовувати. Однак цього не відбувається. Більшість переробників заявляють про те, що в даний час — на піку пропозиції — кількість сільгоспвиробників, готових продати овес, мізерно мало. «Так, це спекуляція чистої води. Але їх можна зрозуміти, враховуючи які ціни на зерно, вони намагаються заробити хоч на чомусь», -сказав представник одного з КХП. Нагадаємо, що така ж ситуація склалася і на ринку зерна — в першу чергу продовольчої пшениці — селяни не продають свій товар, очікуючи скасування експортних мит і збільшення закупівельних цін. При цьому розрахунок агровиробників гарантовано виправдається:зростання цін на овес не за горами, враховуючи, що основні запаси були вичерпані ще кілька місяців тому. За оцінками учасників ринку, якщо блокада триватиме досить довго, то відпускні ціни на овес можуть злетіти до 3000-3500 грн./Т, при тому що середній їх рівень традиційно не перевищує 2000 грн/тонна.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Відпустка-2017: почім відпочинок в Україні та Європі

2 червня 2017, 09:25

Дефіцит робочих рук: яких фахівців не вистачає в Україні

31 травня 2017, 10:30

Глобальний прогноз: підвищення пенсійного віку неминуче

29 травня 2017, 10:10

Останні новини за сьогодні: