Новини / Економіка / Що відбувається в банківській системі України
25 квітня 2017, 09:31
Розмір шрифта: А А А

Що відбувається в банківській системі України

Що відбувається в банківській системі України, банківська система, банкрутство, банки, Валерія Гонтарєва
Що відбувається в банківській системі України

Вчора стало відомо, що Національний банк оголосив неплатоспроможним ПАТ «Діамантбанк». В цей же день на сайті Фонду гарантування вкладів з‘явилося повідомлення про введення в нього тимчасової адміністрації строком на 1 місяць — до 23 травня включно.

Про проблеми цього банку портал «Курс Грошей» писав ще в минулому році. Арешт народного депутата Мартиненка, якого пов’язують з «Діамантбанком», фактично означав вже оголошений вирок банку. Тому нічого дивного не відбулося. Питання стоїть трохи по-іншому — що взагалі твориться в банківській системі України?

Їх залишилося 90

Після того, як «Діамантбанк» відправили на банківський «цвинтар», в Україні залишилося всього 90 функціональних банків. Правильно було б сказати — поки що функціональних. Бо невідомо, скільки ще банків і як швидко Нацбанк оголосить «неплатоспроможними».

Примітно, що неоголошена війна йде виключно проти банків з українськими власниками. У 2016 році Національний банк ввів таку градацію банків:

державні банки, точніше, банки з державною участю (в яких державі належить понад 75%);
банки іноземних фінансових груп;
група I (банки, частина активів яких більше 0,5% активів всієї банківської системи);
група II (банки, частина активів яких менше 0,5% активів всієї банківської системи).
А вже в 2017-м групи I і II були об'єднані в одну — «банки з приватним капіталом». Причина — стрімке зменшення кількості істинно українських банків. Після введення ВА в «Діамантбанк» в Україні фактично залишилося всього 8 великих і середніх банків з українськими власниками:

«ПУМБ» — банк найбільшого українського олігарха Ріната Ахметова;
«Південний», що належить одеським бізнесменам Марку Беккеру і Юрію Батьківщину;
«Кредит-банк» олігарха Віктора Пінчука;
«Мегабанк» харківського підприємця Віктора Суботіна;
банк «Схід», акціонери — «Фоззі груп» (це ті, хто «Фоззі» та «Сільпо») і подружжя Вадим і Лія Мороховський;
«А-банк», що належить братам Суркісам;
«ТАСкомбанк» та «Универсалбанк» Сергія Тігіпка.
Всього ж банків з українськими власниками станом на поточний день залишилося рівно 59.

Самі підуть

Банки з іноземним капіталом Національний банк поки не чіпає. Періодично починають гуляти чутки про можливе введення тимчасової адміністрації в той чи інший банк з російським капіталом, однак все це так і залишається чутками. Проти них було застосовано іншу зброю — бетонні блоки, листівки, фарба і пікети на входи. Що вже дало свої входи: «Сбербанк» перепродують і недавно стало відомо про продаж «Промінвестбанку». Чи буде цей продаж реальної або тільки для видимості — покаже час.

Що стосується банків із західним капіталом, всі вони були б раді покинути «гостинний» український ринок. Однак покупців на банки в самій Україні — не так багато. Винятком стало недавнє придбання «Універсалбанку», який Сергій Тігіпко викупив у греків. Але так щастить не всім.

Проте, вже очевидно: кількість іноземних банків в Україні буде тільки зменшуватися. Одних «виживуть», інші — самі підуть.

Хто залишиться

Кінцевим вигодонабувачем від вакханалії, що відбувається в банківській системі, безсумнівно є … держава. Створення державної монополії у банківській системі, концентрація в чотирьох найбільших державних банках — «Приватбанк», «Ощадбанку», «Укрексімбанку» і «Укргазбанку» — переважної більшості засобів не тільки українських підприємств, але і населення — ось справжня завдання, поставлене в свій час перед Валерією Гонтаревою, і блискуче нею виконане.

Втім, не варто думати, що все це робиться заради блага країни. Після того, як «Приватбанк» і «Укргазбанк» будуть очищені від боргів (слід розуміти — за ним заплатимо ми все, прості українці), на ці банки швиденько знайдуться покупці. Заради цього, в принципі, все і затівалося …

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Високий статус. Чим корисні елітні банківські карти

30 травня 2017, 10:43

Останні новини за сьогодні: