Новини / Економіка / Для зростання національного ВВП є шість причин
31 жовтня 2013, 11:44
Розмір шрифта: А А А

Для зростання національного ВВП є шість причин

Для зростання національного ВВП є шість причин, українська економіка, ВВП, аграрний сектор, кредит
Для зростання національного ВВП є шість причин

Залежність української економіки від своїх ключових торговельних партнерів в особі Росії та ЄС боляче била по нашій країні як у самий розпал кризи чотирирічної давності, так і в останні два роки. Зниження обсягів закупівель продукції завдавало нищівного удару по вітчизняному ВВП, який у 2009-му впав на саме дно. Однак зараз повторення того сумного сценарію чекати не варто — зменшення товарообігу з Росією легко пояснюється гучними «торгівельними війнами», а експорт зернових б‘є рекорди. Що змінилося для української торгівлі зараз в порівнянні з недавнім піком кризи? Про це читайте у статті Кирила Косаківського «ВВП по-українськи: злети і падіння української економіки» на інформаційно-аналітичному порталі Inpress.ua.
Незважаючи на те, що зниження товарообігу України з її основними партнерами (причому не з нашої вини) — це факт, цей негативний показник наш уряд може нівелювати за рахунок цілого ряду успіхів в інших галузях економіки. Так, автор виділив відразу сім факторів того, що національний ВВП може все-таки продемонструвати зростання до кінця року.
Серед них — низький обсяг нашого держборгу, який хоч і стійко зростає в останні роки, але строго зберігає прийнятне співвідношення валового внутрішнього продукту.
Ключовий фактор, який дозволить надолужити згаяне в цьому році, — це розквіт аграрного сектора.
«Сьогодні експорт зерна і продукції АПК у вартісному вираженні впевнено виходить на перше місце серед усіх галузей економіки. Станом на 21 жовтня 2013 в Україні з площі 13,3 млн га (84% від плану), намолочено 47,1 млн т зерна при середній урожайності 35,5 ц/га. На маркетинговий 2012-2013 рік урожай зерна становив 46,2 млн т, а експорт — 15,3 млн т. У цьому році, навіть за найпесимістичнішими прогнозами, експорт зерна складе не менше 23-24 млн т» — пишеться в статті.
Також Косаківський виділив намір НБУ прискорити і здешевити кредитування в Україні, для чого пішов на безпрецедентний крок — двічі знизив свою процентну ставку. Конкретні результати це вже принесло, зазначає автор.
«За 9 місяців цього року обсяг кредитів юридичним та фізичним особам виріс на 6%. При цьому приріст по підприємствам склав 7%. Зростання кредитів населенню склав 3%. Процентна ставка згідно з даними НБУ з початку року зменшилася з 15,1% до 13,4%. При цьому процентна ставка по кредитах для підприємств знизилася більш значно — з 14,8% до 12,8%, тобто на 2 п. п.», — констатується в статті.
Серед інших факторів Косаківський виділив Угода про асоціацію з ЄС, можливе подолання Європою рецесії, надії на приплив туристів в Україну, а також реалізацію інфраструктурних проектів уряду, таких як будівництво метрополітену в Дніпропетровську і Дністровської ГАЕС.
Нагадаємо, в 2014 р. показник темпів зростання реального ВВП української економіки збільшиться в 25 разів і складе 2,5%. Про це свідчать результати щоквартального звіту про дослідження «Прогноз для швидкозростаючих економік світу», підготовленого експертами міжнародної консалтингової компанією EY спільно з глобальним дослідним центром Oxford Economics, який спеціалізується у сфері економічного прогнозування і моделювання.
Згідно з даними звіту, фахівці знизили прогноз на наступний рік за сукупним зростання ВВП динамічно розвиваються країн світу на один процентний пункт, і тепер очікуване поліпшення розміру реального ВВП складе 4,7%. Насамперед це пов’язано з погіршенням стану ринків в Росії, Азії та Латинській Америці.
Як раніше повідомляв Inpress.ua за словами посла ЄС в Україні Яна Томбінського, Угода про асоціацію і створення зони вільної торгівлі з ЄС принесе Україні 6% зростання ВВП.
Як зазначає прес-служба PwC, у 2009 році сукупні показники ВВП семи найбільших у світі країн, що розвиваються (Китай, Індія, Бразилія, Росія, Мексика, Індонезія і Туреччина, вони ж E7) становили близько двох третіх від загальної суми ВВП країн «Великої сімки». До 2050 року чаші цих ваг поміняються місцями, і сукупні показники ВВП семи найбільших у світі країн, будуть практично вдвічі перевищувати загальну суму ВВП країн «Великої сімки».
Україна ж може вийти на зростання ВВП в 1% за підсумками 2013 року багато в чому завдяки врожаю. Таку думку висловив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Зазначимо, що уряд продовжує активно проводити економічні реформи і розвивати торговельне співробітництво не тільки з Євросоюзом, але і з країнами Митного союзу.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: