Новини / Економіка / Євросоюз готовий інтегрувати Україну
11 лютого 2013, 10:16
Розмір шрифта: А А А

Євросоюз готовий інтегрувати Україну

Євросоюз готовий інтегрувати Україну, євросоюз, Штефан Фюле, Вадим Колесніченко, інтеграція
Євросоюз готовий інтегрувати Україну

Рада Євросоюзу на засіданні в п‘ятницю підтвердила зацікавленість у підписанні з Україною угод про асоційоване членство і про зону вільної торгівлі. Знаходився в цей час у Києві єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле назвав дату і умови підписання документів. Хоча українські президент і прем’єр уважно і без заперечень вислухали Фюле, але деякі їхні соратники по Партії регіонів виступили зі скандальними заявами.

Депутат від правлячої партії Вадим Колесніченко в інтерв‘ю агентству Regnum сказав: «Заяви Фюле — хамські, як і вся політика Європи щодо України». Він обурився тим, що представник ЄС втрутився у внутрішні справи України. «Потрібно бути потворою, щоб суверенної державі вказувати, як повинна діяти система правосуддя. Хто він взагалі такий, щоб вказувати, кого судова система України повинна випускати (Юлію Тимошенко та Юрія Луценка. — «НГ»)?»- Передало агентство слова депутата.

Колесніченко також зазначив, що в Києві розуміють, чим керується Євросоюз: «Нам кажуть: якщо ми чогось не зробимо, то не отримаємо морквину (підписання угод. -«НГ»). Так ми чудово розуміємо, Україна в Європі потрібна, як в барабані гудок. Угода про асоціацію — це виключно запобіжний захід, щоб Україна не смикалася з інтеграцією в Митний союз. Сьогодні Європа і Росія розігрують Україну в якості м’яча на ігровому полі».

Аналітик, який співпрацює з Партією регіонів, сказав «НГ»: «Можливо, що в даному випадку Колесніченко сказав те, що думають, але не можуть собі дозволити вимовити вголос керівники держави».

Янукович і Азаров, що зустрічалися з Фюле, дійсно були поставлені у складне становище. Хоча прем‘єр-міністр намагався розповісти єврокомісару про досягнення і плани, гість заявив, що не побачив особливого прогресу в порівнянні з ситуацією на момент його минулого візиту у вересні. Фюле нагадав, що підписати два найважливіших угоди планується на саміті «Східного партнерства», який відбудеться в листопаді 2013 року. «Ми не можемо чекати. Вікно можливостей відкрито саме зараз», — сказав він, зазначивши, що в 2014 році мають відбутися вибори до Європарламенту, а в 2015 році — вибори президента в Україні. Тому наступного разу можливість підписати угоди випаде не раніше 2016 року. Фюле підтвердив раніше поширену в ЗМІ інформацію про те, що в ЄС вироблений неофіційний перелік, що включає 19 умов, від виконання яких Україна залежить перспектива її інтеграції в європейські структури.

 Серйозним подразником для Києва в згаданому списку вимог є питання про відмову від так званого вибіркового правосуддя, пов’язане з перспективою звільнення Тимошенко і Луценка. Микола Азаров звернув увагу ще на одне некомфортне для Києва вимога: визначитися з напрямком інтеграції — або в Європу, або в Митний союз.

У Києві Фюле гранично чітко заявив: «Приєднання України до будь-якій структурі, яка передбачає передачу можливості встановлювати тарифи та передавати торгову політику наднаціональним органам (до ТЗ. -«НГ»), буде означати, що Україна більше не здатна реалізувати Угоду про зону вільної торгівлі з ЄС». Азаров за підсумками візиту зазначив: «Що стосується співпраці України з Митним союзом, то єврокомісар — реаліст, і він чудово розуміє, що співпраця з Митним союзом для України є необхідністю, а вже форми співпраці — це суверенне право України».

Експерти в Києві зазначають, що зараз склалася дивна ситуація: Євросоюз, критикуючи Україну, проявляє зацікавленість у якнайшвидшому зближенні з нею, а українська влада, проголошуючи євроінтеграцію, не хоче виконувати умови ЄС. Політолог Олександр ЦАРЕНОК сказав «НГ»: «Команда Януковича зацікавлена ??в тім, щоб як можна довше грати на протиставленні ЄС і ТС, не просуваючись ні в тому, ні в іншому напрямку. Вони зайняті накопиченням власності, хапають останні ласі шматки. І, звичайно, не хочуть, щоб їм зараз встановили європейські правила. Але також не хочуть, щоб на український ринок прийшли російські конкуренти. Тому ніхто насправді не збирається нікуди інтегруватися: загравання з ЄС і з ТС — це тільки елементи торгу, а також спроба продовжити період дуже вигідною для українських можновладців невизначеності у зовнішній політиці».

Раніше представники Митного союзу і російське керівництво змалювали Києву економічні та фінансові переваги інтеграції в цьому напрямку. Тепер цієї теми торкнувся і представник Євросоюзу. «Ми будемо продовжувати підтримувати Україну фінансово», — сказав Фюле. У той же час стало відомо, що в ЄС стали розглядати можливість почати створення зони вільної торгівлі з Україною ще до моменту підписання відповідної угоди. Одночасно стали активно просуватися процеси лібералізації візового режиму.

Політолог Сергій Таран сказав «НГ», що слід оцінювати факти, а не заяви. «Очевидно, що в ЄС розділили ставлення до української влади і до громадян України. Для останніх створюються умови зближення з Європою. А що стосується влади, то терпіння європейців просто вражає. Вони вкотре говорять, що двері в Європу відкрита, а Київ цього ніби не помічає. Але вони не закривають двері, а підводять нас до неї за руку».

Сергій Таран зазначив, що ситуація створює чимало протиріч і в самій Україні: «Багато людей з команди Януковича — і політики, і бізнесмени — особисто зацікавлені в євроінтеграції. Їх банківські рахунки, будинки, окремі підприємства, навіть сім‘ї — все знаходиться в європейських країнах. Вони пристосовуються до роботи на європейських ринках, оскільки з російського ринку українську продукцію стали планомірно витісняти ще в період президентства Ющенка. Розпочаті в той час торгові війни тривають досі. Їх наслідком стало те, що у Росії залишився один важіль впливу на Україну — ціна на газ. Виявилося, що, крім газу, нас вже мало що пов’язує. Логічно, що олігархи не довіряють російським обіцянкам — і про вільний доступ на ринки ТЗ, і про дешевий газ. Вони вже переконалися, що все може змінитися в один момент. З Європою інакше — працювати за їхніми правилами важко, але ці правила гарантують стабільність і безпеку».

У грудні офіційний представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв в статті для «Української правди» докладно виклав переваги євроінтеграції: «Вступ до Митного союзу може дати Україні лише короткострокові дивіденди: ті кілька мільярдів доларів, про які говорить Москва, — це тільки плата в обмін на втрату суверенітету України». Він зазначив, що Угода про асоціацію з ЄС юридично фіксує політичні гарантії суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України, а також забезпечує доступ до величезного і прогнозованому ринку з високою платоспроможністю споживачів.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Україна збільшила імпорт продуктів в країни ЄС

23 травня 2017, 17:26

Євросоюзу довелося піти на порушення, щоб дати Україні безвіз з 11 червня

22 травня 2017, 13:37

Скандальні поправки в ProZorro обурили ЄС

16 травня 2017, 20:00

Останні новини за сьогодні: