Новини / Економіка / Який Фонд гарантування інвестицій потрібен інвесторам?
20 жовтня 2011, 20:52
Розмір шрифта: А А А

Який Фонд гарантування інвестицій потрібен інвесторам?

Який Фонд гарантування інвестицій потрібен інвесторам?, інвестор, вкладення, фондовий ринок, фонд гарантування інвестицій
Який Фонд гарантування інвестицій потрібен інвесторам?

Кожен інвестор хотів би мати гарантії, що його вкладення не пропадуть безслідно на фондовому ринку. Але чи з‘являться такі гарантії після створення в Україні Фонду гарантування інвестицій?

Проект закону, розроблений Держкомісією з цінних паперів та фондового ринку, покликаний дати кожному інвесторові гарантії збереження його інвестицій. Для цього пропонується створити Фонд гарантування інвестицій, подібний Фонду гарантування банківських вкладів фізосіб. Учасниками нового фонду, згідно з проектом, повинні стати торговці цінними паперами, компанії з управління активами, які здійснюють управління активами пайових інвестиційних фондів, і корпоративні інвестиційні фонди.

Максимальна сума гарантованої виплати не дуже висока -це 20 тисяч гривень, проте виплачуються вони по кожній інвестиції, яку інвестор не зможе повернути. Проектом передбачається, що в майбутньому ця сума може бути збільшена, якщо в Фонді накопичиться достатньо коштів.

Додаткові гарантії повинні зіграти на руку не тільки приватним інвесторам, але й інвестиційним фондам, і компаніям з управління активами. Адже на сьогодні український фондовий ринок відрізняється високими ризиками, а тому індивідуальні інвестори не поспішають виводити на нього свої заощадження.

Про недоліки

Здавалося б, ідея хороша — треба реалізовувати. Проте, не дивлячись на всі переваги створення Фонду гарантування інвестицій, експерти стверджують, що його поява може принести ще більшу кількість недоліків. «У тому вигляді, в якому український законопроект є зараз у вільному доступі -буде більше шкоди, ніж користі, адже він наказує обов’язкові відрахування усіма профучасниками. По суті, це введення податку на діяльність на фондовому ринку, який профучасники будуть змушені перекладати на клієнтів. В результаті отримаємо додатковий податок на інвестиції», — Розповідає Олексій Сухоруков, керуючий директор ІГ «Універ».

Таким чином, обов‘язкові відрахування професійних учасників ринку до Фонду приведуть до подорожчання їх послуг для інвесторів. «Створення такого Фонду може дуже істотно підняти вартість фінансових послуг для кінцевого користувача -інвестора, якого в нашій країні і так сьогодні дуже важко знайти», — коментує Андрій Золотухін, керуючий директор КУА«Драгон Есет Менеджмент».

Однак це лише одна сторона питання. Адже членство в новоствореному Фонді, згідно з проектом закону, буде обов’язковим для всіх учасників фондового ринку. А значить, Фонд візьме на себе ризики абсолютно всіх компаній на ринку. «Обов‘язковість буде означати, що у Фонді будуть сотні дрібних ненадійних непрозорих профучасників, а значить і великий ризик того, що гроші Фонду будуть витрачені на покриття їх безвідповідальності або навіть просто розтягнуті аферистами», — Коментує Олексій Сухоруков.

Але й не це викликає найбільші побоювання учасників ринку. «Найбільший питання — що саме буде цим Фондом гарантуватися. Якщо він буде захищати від ризику контрагента, як це робиться з Фондом гарантування за депозитами (тобто від ризику того, що компанія порушила свої договірні зобов’язання і зробила щось незаконне), то сенс у цьому Фонді є. Але якщо він буде захищати від ринкового ризику (тобто від того, що вартість інвестиції може зменшитися), то ніякого сенсу в ньому немає. Це все одно, що сказати, що Фонд гарантування депозитних вкладів повинен буде відшкодовувати людям збитки, коли банки їм платять відсотки за депозитами менше, ніж якийсь встановлений державою мінімум, або рівень інфляції, наприклад», — пояснює Андрій Золотухін.
Вся справа в тому, що проект закону не дає переліку ризиків, від яких будуть захищені інвестори. У проекті зазначено, що компенсація буде виплачуватися інвесторам, які втратили інвестиції внаслідок настання їх недоступності. При цьому в реаліях українського фондового ринку причиною такої недоступності може стати як недобросовісна діяльність торговця або компанії з управління активами, так і ринкові ризики: наприклад, кризові явища в економіці, або вкладення в ризикові цінні папери.

І якщо Фонд візьме на себе обов‘язок компенсувати втрати інвесторів від ринкових ризиків, то це нівелює саму суть інвестування на фондовому ринку. З іншого боку, при настанні кризи, коли багато цінні папери знеціняться, ніяких коштів Фонду не вистачить, щоб компенсувати втрати всім інвесторам.
Як це працює за кордоном
У пояснювальній записці до законопроекту про створення Фонду гарантування інвестицій говориться, що прийняття цього закону наблизить українське законодавство до законодавства Європейського Союзу.

Однак, як відзначають експерти, в наявному вигляді законопроект навряд чи послужить цієї мети. «У більшості країн фонди захисту інвесторів діють на принципах добровільності учасників і гарантують не повернення інвестицій, а лише компенсації у разі банкрутства одного з учасників цього фонду. Участь у таких фондах вигідно тільки тим, хто працює з роздрібними інвесторами — це свого роду реклама надійності.

Учасники фонду повинні самі відбирати, кого пускати до такого фонду, а кого ні», — розповідає Олексій Сухоруков.

Приміром, Фонд гарантування інвестицій (FOGAIN) діє в Іспанії. Участь у фонді обов’язково для іспанських інвестиційних компаній, компаній, керуючих індивідуальними інвестиційними портфелями та відділень іноземних інвестиційних компаній, які працюють в Іспанії і не є учасниками аналогічних фондів в своїй країні.

При цьому компенсацію Фонду можуть отримати тільки приватні інвестори, і лише у разі банкрутства компанії-учасника Фонду або офіційного визнання її неплатоспроможною Іспанської комісією з цінних паперів. FOGAIN не компенсує ніяких втрат інвесторів, пов‘язаних з рухами фондового ринку. Максимальний розмір відшкодування — 100 тисяч євро на одного інвестора.
В Естонії існує Гарантійний фонд, який би інтереси не тільки інвесторів фондового ринку, але також вкладників банків, клієнтів недержавних пенсійних фондів і страхових компаній. При цьому гарантуванням інвестицій на фондовому ринку займається субфонд захисту інвесторів (СЗІ), мета якого, згідно з офіційним сайтом цієї організації, «забезпечити захист коштів, розміщених інвесторами через інвестиційну організацію, в разі неспроможності інвестиційної організації».

Виплата компенсації естонським інвесторам здійснюється тільки у випадках виникнення шахрайства в інвестиційній компанії, зловживання адміністративним посадовим становищем або зробленої помилки, якщо в результаті цього інвестиційна компанія не може повернути інвестору його вкладення. Разом з тим, СЗІ не гарантує збиток від падіння ринкової ціни цінних паперів або від банкрутства емітента.
Естонський СЗІ гарантує приватним інвесторам відшкодування повної вартості інвестиції в межах 20 тисяч євро на одного інвестора.
На закінчення
Як бачимо, обов’язок всіх профучасників фондового ринку брати участь і платити внески до Фонду гарантування сама по собі не є проблемою — така практика використовується і в інших країнах. Інша справа, що список ризиків, що підлягають гарантуванню, повинен бути чітко обумовлений в законі, чого в українському проекті поки не спостерігається.
До речі, такий список є в пояснювальній записці до законопроекту, і містить він саме ризики контрагента, а не ринкові. Проте в сам текст майбутнього закону цей список чомусь не потрапив.
Крім того, враховуючи реалії українського фондового ринку, а саме — порівняно невелике число інвесторів, перекладання на них фінансового тягаря внесків до гарантійного фонду дійсно може істотно підвищити вартість фінансових послуг.

Тому наявний проект закону явно потребує доопрацювання та проясненні спірних моментів, а зацікавлені учасники ринку можуть і повинні взяти участь у його вдосконаленні.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: