Новини / Економіка / Не так шкода країну, як свої заводи!
15 березня 2013, 18:03
Розмір шрифта: А А А

Не так шкода країну, як свої заводи!

Не так шкода країну, як свої заводи!, російський газ, споживачі, Газпром, газопровідний транспорт
Не так шкода країну, як свої заводи!

Дешевий російський газ вже майже перебуває на відстані витягнутої руки від українських споживачів. Принаймні, саме так запевняє «Газпром». Остання пропозиція росіян — 260 доларів за тисячу кубометрів. І всього лише одне маленьке зауваження з їхнього боку — вимога до України так змінити наше законодавство, щоб воно не заважало оренді вітчизняної ГТС третіми особами. Тобто, цим самим «Газпромом». Як відомо, нині ст. 7 Закону «Про газопровідний транспорт» забороняє передачу «труби» в оренду, концесію або лізинг. Якщо наша Верховна Рада піде на вилучення цього пункту, то російський газовий монополіст обіцяє дешевий газ в мишоловці заднім числом — з 1 січня нинішнього року.

Як відомо, раніше Росія заявила: україно-європейський план по створенню консорціуму між нами, Євросоюзом і РФ з управління ГТС нам не підходить. Причина — Росія не погоджується з принципами Третього енергопакету, який прийняла Європа. А це значить, українська «труба» повинна потрапити в пряме підпорядкування Росії.

Український президент Віктор Янукович, якому оголосили цей ультиматум в Москві, відбув до Києва, не прокоментувавши, чи готові ми піти на такий крок. Вітчизняні експерти сподіваються — влада не ризикне! «Такий крок небезпечний, навіть незважаючи на вигоди з точки зору зменшення ціни, — пояснює незалежний експерт з енергетики Володимир Саприкін. — Поки закон не змінять, ніякої оренди бути не може — тим більше, що Рада зараз не працює». Ще одна підстава сподіватися на краще — наша країна все ж є членом Енергетичного співтовариства, а це накладає певні зобов'язання, в тому числі і щодо співпраці з «Газпромом». «Котра зараз не реформований і не планує реформуватися», — обережно натякнув на проблему Саприкін.

«Україна повинна була б викинути цей план подалі, — каже«УМ»керівник енергетичних програм центру «НОМОС» Михайло Гончар. — Втім, нинішня політична система є вразливою, і Москва шукає корупційні канали з «продавлювання» своїх планів». На думку Гончара, українську владу змушує поки що відхиляти одноосібні «загравання» Москви з нашою газотранспортною системою не стільки державне бачення, скільки страх втратити свою власність. «Наша ГТС — це не тільки система для транзиту палива на Захід, але ще і магістраль, яка поставляє газ на підприємства українських олігархів, — говорить Гончар. — Втративши її, вони втратять контроль над своїми активами». І тому, всупереч бажанню деяких гравців на індустріальному полі, близьких до перших осіб держави, мати дешеве паливо, а значить — більші прибутки, російський шлях для них занадто небезпечний.

Для того, щоб не бути такою легкою здобиччю для агресивного «Газпрому» Україна, на думку Гончара, повинна була б, принаймні, сформулювати власну позицію. «Поки ж наша країна чомусь уникає такого кроку, — каже експерт. — А подібна невизначеність може призвести до подвійного провалу: ми і ГТС втратимо, і дешевого газу не отримаємо». Для цього, як вважає експерт, багато не треба: варто тільки, щоб уряд РФ — після того, як візьме в оренду нашу ГТС — своєю постановою скасував своє ж рішення про відмову виставляти нам штрафні санкції за недобір газу. «Тому ціна 260 доларів відразу ж перетвориться в 360 або вище, — говорить Гончар. — Сьогодні очевидно: Москва готує для нас «розлучення». Якщо офіційний Київ прийме вимога росіян, цей «розвод» автоматично перетвориться в «кидалово».

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Стало відомо, хто найбільше платить за комуналку

1 червня 2017, 20:35

Останні новини за сьогодні: