Новини / Економіка / Чому Нацбанк «не втримав» гривню? Думка експертів
25 грудня 2014, 14:39
Розмір шрифта: А А А

Чому Нацбанк «не втримав» гривню? Думка експертів

Чому Нацбанк «не втримав» гривню? Думка експертів, єдиний центр продажу валюти, Ярослав Жаліло, Національний банк України, Дмитро Яблонівський
Чому Нацбанк «не втримав» гривню? Думка експертів

У планах регулятора — створити єдиний центр продажу валюти через Нацбанк, щоб НБУ в такий спосіб призначав курс через цей центр.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло та економічний експерт Дмитро Яблоновський.

«Саме те, що Нацбанк не зміг забезпечити контроль за використанням коштів рефінансування, виданого банкам, падіння обсягів продажу експортної виручки і масована емісія гривні для покриття дефіциту бюджету призвели до рекордного обвалу курсу гривні», — вважає Яблоновський.

За його словами, є три ключових фактори, чому Нацбанк тільки зараз дійсно почав проводити політику, спрямовану на стабілізацію гривні і економіки.

«Першим фактором стало те, що НБУ був не готовий до такого різкого обвалу гривні і керівництво не здатне було діяти в екстреній ситуації, у першу чергу через низький рівень готівкових резервів (близько $9,96 млрд), так і через страх проводити інтервенції і небажання приймати жорсткі рішення по обмеженню приросту монетарної бази. Ще одним фактором, що грає проти гривні, стало різке знецінювання рубля, що призвело до ще більшого скорочення експорту українських товарів до РФ», — пояснює економічний експерт.

До того ж, політика невтручання Нацбанку в курсоутворення викликала у небажання експортерів продавати валюту, в результаті було різке скорочення обсягів торгів на міжбанку — до $160 млн на день на тлі зростаючого обсягу виведення капіталів і масового зняття вкладів у гривні.

У той же час, Ярослав Жаліло говорить про те, що в лютому було здійснено ряд потужних валютних інтервенцій, близько 3,5 млрд дол., щоб збити попит на валюту.

«Після цього було тривале затишшя до серпня і обмеження попиту на валюту, за рахунок адміністративних заходів, тобто валютні резерви на регулювання курсу не витрачалися зовсім. У вересні було продано близько 730 мільйонів доларів, а в жовтні — 3,2 млрд пішло на оплату зовнішнього боргу», — розповідає Жаліло.

При цьому Дмитро Яблоновський говорить про те, що зараз взагалі в планах регулятора створити єдиний центр продажу валюти через Нацбанк, щоб НБУ в такий спосіб призначав курс через такий центр.

«Крім того, Нацбанк встановлює курс приблизно на 30% нижче від курсу укладання угод. Це маніпулювання курсом потрібно тому, що якщо буде застосований реально той курс, який є, то ряду комерційних банків доведеться відмовити в рефінансуванні або ввести тимчасову адміністрацію», — стверджує Яблоновський.

Зазначимо, за деякими даними, Україна зможе отримати транш тільки в лютому і сума його буде $1,2-1,5 млрд, що вистачить лише на виплату «Газпрому» за постачання газу, але не для фіксації курсу на валютному ринку. Оскільки інвестори не впевнені в здатності уряду забезпечити зміцнення курсу в середньостроковій перспективі, а котирування форвардів на курс гривні на лютий складають 20-21 гривні за долар.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: