Новини / Економіка / Бюджет посадили на дієту
6 червня 2013, 09:29
Розмір шрифта: А А А

Бюджет посадили на дієту

Бюджет посадили на дієту, рецесія економіки, дохід, державний бюджет, податкові платежі, інфляція
Бюджет посадили на дієту

Рецесія економіки призвела до падіння доходів держбюджету, і з кожним місяцем скорочення податкових платежів стає все очевидніше. У травні до загального фонду надійшло 26,5 млрд грн, що майже на 2 млрд грн менше, ніж у травні минулого року. Оскільки економіка все ще стагнує, ростуть ризики утворення «дірки» в доходах бюджету у розмірі 25 млрд грн. Щоб знайти відсутні кошти, Кабмін може почати стимулювати інфляцію або збільшити запозичення, вважають експерти. Про це пише «Комерсант-Україна».

У січні-травні до загального фонду держбюджету було перераховано 117,9 млрд. грн, повідомили вчора в Держказначействі. У порівнянні з п‘ятьма місяцями 2012 року надходження зросли на 2,8 млрд грн, але темпи зростання відрахувань продовжили скорочуватися. Якщо в січні-березні динаміка зростання становила 9,1%, за чотири місяці — 5,5%, то за п’ять — вже 2,4%. Це дуже мало, оскільки планові доходи загального фонду бюджету повинні у 2013 році зрости на 8,9%. До загального фонду у травні вдалося зібрати 26,5 млрд грн, що на 1,9 млрд грн менше, ніж роком раніше (28,41 млрд. грн). У квітні доходи загального фонду були на 1,6 млрд грн менше торішнього рівня. Таким чином, проблеми скорочення доходів поглиблюються.

Міністерство доходів і зборів вчора також відзвітувало про виконання плану доходів бюджету. До загального фонду зібрано 130,8 млрд. грн. «Організаційне та функціональне об‘єднання податкової та митної служб, інтеграція баз даних дали нам додаткові інструменти для детінізації економіки. В результаті ми не тільки втримали, а й збільшили рівень відрахувань без фіскального тиску», — заявив міністр Олександр Клименко. У відомстві впевнені, що темпи зростання платежів відповідають темпам зростання економіки, оскільки податкові збори збільшилися на 4,8% при скороченні промислового виробництва на 4,2%. Крім цього факту, директор центру «CASE-Україна» Дмитро Боярчук вважає дивними й темпи зростання відшкодування ПДВ: «При зменшенні доходів бюджету і падінні експорту виглядає дивними зростання обсягів відшкодування».

На думку депутата Віктора Пинзеника (УДАР), поточна ситуація підтверджує очевидну нереальність і зависокий доходів бюджету-2013. «Доходи повинні були б зрости на 9,2%, але приріст поки в 4 рази менше затвердженого. Та й ця цифра вимагає коректив, оскільки цього року діє авансова сплата з податку на прибуток», — упевнений пан Пинзеник. Про ризики зростання бюджетної «дірки» говорить і директор департаменту Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень Артем Рудик. Такі ризики, на його думку, з’явилися ще за підсумками I кварталу, коли надходження від ПДВ впали зі середньомісячних 8 млрд грн до 3 млрд грн. «Дані демонструють скорочення в металургії, хімії, машинобудуванні — тобто галузях, які є локомотивами економіки. Вони дають підстави говорити, що бюджет не буде виконаний», — говорить він. За оцінками Віктора Пинзеника, річний недобір складе 20-25 млрд грн.

Незначне зростання доходів на початку року був лише результатом переплат, вважає Дмитро Боярчук. У перспективі ситуація буде ускладнюватися, і частково це визнають в уряді, так як активізували пошуки способів наповнення бюджету, наприклад, шляхом урізання податкових пільг або повернення ПДВ векселями. Але безболісних способів вирішити проблеми в уряду не залишилося, вважає пан Боярчук. Дефіцит бюджету зросте, прогнозує він, що загрожує нарощуванням держборгу. Крім того, можливо стимулювання інфляції для отримання додаткового інфляційного доходу, м'яка девальвація і зростання тарифів, що цілком би влаштувало навіть МВФ.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: